• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’e ‘Macar Köşesi’

14 Mart 2018 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

İzmir’e ‘Macar Köşesi’

   ► Macaristan’ın Ankara Büyükelçiliği ve İzmir Fahri Konsolosluğu tarafından 1948/49 Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşının 170. yıldönümü münasebeti ile anma töreni düzenlendi.

           SELDA AK     
     Macaristan’ın Ankara Büyükelçiliği ve İzmir Fahri Konsolosluğu tarafından 1948/49 Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşının 170. yıldönümü münasebeti ile Hilton Otel’de anma töreni düzenlendi.Gerçekleştirilen etkinliğe, Macaristan Ankara BüyükElçisi Gabor Kiss, İzmir Fahri Konsolosu Christopher Dologh ve İzmir Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Geza Dologh katıldı. Budapeşte Eötvös Lóránd Bilimler Üniversitesi Profesörü tarihçi László Csorba da “Kossuth Lajos, Türkiye ve Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı” adlı bir sunum gerçekleştirdi.

Macar izlerini yaşatacak sergi müjdesi
     Macaristan Ankara Büyük Elçisi Gabor Kiss yaptığı açılış konuşmasında, İzmir Valiliği ile yaptıkları görüşmelerde müjdeli bir haber aldıklarını açıklayarak, “Çok taze bir haberi iletmek istiyorum. Şimdi valilikten geliyoruz. Başlangıçtan itibaren günümüze kadar İzmir’deki Macar izlerini, hatıralarını yaşatacak bir serginin tertip edilmesi, bir köşenin oluşturulması konusunda İzmir Valisi desteklerini ifade eti. Biz bunu Macar köşesi diye adlandırdık. Bu proje tam olarak gerektiği gibi başlamakta. Bugün, bizim vakti zamanında düşünüp hayal ettiğimiz bir şekilde gerçekleşmekte” diye konuştu.

“Levha değil anıt”
     3 yıl öncesinde başlayan serüven ile Prof. Dr. László Csorba’nın İzmir’de bir anı levhasının ötesinde bir anıt denebilecek bir yapı oluşturduğunu ifade eden Kiss, “Biz de elimizden geldiği ölçüde yardımlarımızı tabi ki eksik etmeyeceğiz ve yardımlarımızı sunacağız. Bu projenin gerçekleştirilmesi konusunda Sayın Vali ve daha öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı da desteklediğini ifade ettiler. Bugünkü projede Prof. Dr. László Csorba’nın ismi geçmektedir. Bunun dışında Kütahya’da Macar evi olarak adlandırılan Kossuth  evinin yenilenmesi de onun eseri.  Geldiği için çok teşekkür ederim, iyi bir katma değer sunmuş oldu” ifadelerini kullandı.

“Türkiye çok sayıda bağla Özgürlük Savaşıyla ilintilidir”
     Budapeşte Eötvös Lóránd Bilimler Üniversitesi Profesörü tarihçi László Csorba ise, “Kossuth Lajos, Türkiye ve Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı” sunumunda, “Türkiye, çok sayıda bağla 1848/49 İhtilali ve Özgürlük Savaşıyla ilintilidir. İhtilalin mağlup edilmesinden sonra çok sayıda özgürlük savaşçısı Avusturya’nın misillemesinden kaçarak Osmanlı İmparatorluğu’na sığınmıştır. Aralarından birçoğu padişahın ordusunun hizmetine girerek kalıcı erdemler elde etmişlerdir, buna örnek Türk tarihinde Murad ve İsmail Paşa olarak anılan József Bem ve György Kmety’dir. Çoğumuzun bildiği üzere ismi ikinci anılanın İzmir’de heykeli de bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

“Kossuth’un şahsiyeti İzmir ile bağlantılıdır”
     1848 olayları ve bunların Türkiye bağlantıları nedeniyle her şeyden önce, hem askeri hem de siyasi bakımdan olayların şekillendirilmesinde önemli rol oynayan Lajos Kossuth’u, özgürlük savaşının belirleyici şahsiyeti olarak zikretmek gerektiğini belirten Prof. Dr. László Csorba, “Özgürlük savaşının lideri ve Macarlığın yeni çağ tarihinde milli egemenliğin en büyük savaşçısı olarak bilinen Macar kahramanlardan birisidir ki, O, pazarlık tanımadan milyonlarca Macar’ı birleştirdi ve coşturdu.

    Kossuth 1848’de imparatorun misillemede bulunmasından çekinerek çok sayıda Macar özgürlük savaşçısıyla birlikte Osmanlı İmparatorluğu’na sığındı, önce Vidin’e, sonra Şumlu’ya ve daha sonra Kütahya’ya ulaştı. Osmanlı İmparatorluğu’nda yaklaşık iki yıl kalışı sırasında geniş bir çevreyle mektuplaşmış, etütlerini Osmanlı-Türk devlet adamlarıyla paylaşmıştır ki, bu sayede Türk aydınları nezdinde büyük rağbet görmüştür. Kossuth’un şahsiyeti İzmir ile de bağlantılıdır. Şöyle ki, Lajos Kossuth 14 Eylül 1851’de coşkulu bir kalabalığın eşliğinde İzmir’den bu limandan Türkiye’ye veda etmiş ve kendisine ve arkadaşlarına sığınma sağladığı için teşekkür etmiştir” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» 50’yi aşkın diplomalı Türk uzman Akkuyu Nükleer Şirketi’nde işe başlayacak
» Çin Demiryolları’nın kilidi Türk şirketinden
» Hyundai Türkiye’nin yeni başkanından yükseliş’e ziyaret
» Renault ve Dacia yenilikleriyle 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda
» Turizm harcamalarında kredi kartı taksit sayısı artırılacak
» S&P: Ülkelerin dış borcu ilk kez 50 trilyon doları bulacak
» Her halinizi bu sergide bulacaksınız
» Baraner, “70 ülkeden gelecekler”
» Horeca Fuarı’nda Poyraz zeytinyağı yemeklere lezzet kattı
» Ege Serbest Bölgesi sıfır atık projesinde öncü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.02.2019
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni