• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İzmir’e Katar dopingi

05 Ağustos 2017 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

İzmir'e Katar dopingi

   ► Türk ve Katar Ekonomi Bakanlığı'nın girişimiyle İzmir'de bulunan Kataryılı işadamları önce İTO daha sonra EBSO'nı ziyaretetti.

           NURETTİN BAKİ     
     Türk ve Katar Ekonomi Bakanlığı'nın girişimiyle İki gün boyunca İzmir'de bulunan Kataryılı işadamları önce İzmir Ticaret Odası'nı (İTO) daha sonra Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO)'nı ziyaret ederek firmalarla ikili işbirliği görüşmeleri yaptı. Heyetin İTO ziyaretinde, heyeti karşılayan İTO Başkan Vekili Cüneyt Güleç, "Bu görüşmeler aramızdaki ticareti daha da arttıracaktır. Fakat sizinle iş görüşmesi yapmak isteyen çok firmanmız olduğu için sizleri bir kez daha İzmir'de ağırlamak istiyoruz" dedi. Heyet ayrıca burada 120 İTO üyesi ile ikili iş görüşmelerini gerçekleştirdi. Daha sonra heyetin EBSO ziyaretinde ise EBSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gökçüoğlu: “Katar karşılıklı yatırım ve üretimle gelişmeli. Sanayiciler olarak elimizden gelen katkıyı koyacağız” dedi.

"120 firmamız, Katarlı firmalarla görüşecek"
     İTO'daki ikili iş görüşmelerine 23 Katarlı firmanın katıldığını aktaran Başkan Vekili Güleç, "Burada inşatttan, gıdaya, medikalden, mermer ve doğaltaşa kadar bir çok alanda yaklaşık 120 üye firma ile görüşecekler. İzmirlilerin talebi bu görüşmelere oldukça yüksek talep gösterince bir çok üyemizi programa dahil edemedik. Bu sebeple yeni bir heyet organize etmeyi ve sizleri bir kez daha İzmir'de ağırlamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

     Katar Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Heyet Başkanı Muhammed Mahdi Al Ahbabi ise İTO'ya teşekkür ederek, "Katar'ın en ünlü işadamlarıyla burada olmaktan son derece mutluyuz. Biliyoruz ki bize gıda getiren ilk gemi İzmir'den kalktı; onun için İzmir'e bir kez daha teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
     İki gündür İzmir'de olduğunu ve yapılan toplantıların son derece verimli geçtiğini aktaran Ahbabi şunları söyledi:"Katarlı işadamları ile Türk işadamlaraı arasında çok önemli anlaşmalar oldu. Bu bizi çok memnun ediyor. İk ülke arasındaki işadamları arasında bir ortaklık arzusu olduğunu gördük. Katar heyetinde ülkenin her sektöründe faaliyet gösteren en ünlü 100 işadamı var. Kardeş Türkiye ile yapılan işbirliklerinden son derece mutluyuz.".

15 Milyar dolarlık çağrı
     Geçtiğimiz yıllarda Türkiye ile Katar arasında yapılan işbirlikleriin önemli katkılar sağladığını kaydeden Ahbabi, "Katar ile abluka yapan ülkeler arasında 15 milyar dolarlık bir ticari kapasite vardı. Biz bunun büyük bir kısmının Türkiye ile olmasını istiyoruz. Gerek siyasi duruşunuz gerekse bizi desteklemenizden dolayı bunu istiyoruz. Ayrıca sizleri de Katar''a bekliyoruz" dedi.

Katar, İzmirli sanayiciyi davet etti
     Katar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Al-Ahbabi, Suudi Arabistan'ın başını çektiği Arap ülkelerinin Katar'a uygulamaya koyduğu ambargoya karşı ilk yardım gemisinin İzmir’den geldiğini unutmayacaklarını belirterek, “Sizi Katar’a davet ve teşvik ediyoruz” dedi.
     Katar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mohamed Mahdi Al-Ahbabi, “Sizi Katar’a davet ve teşvik ediyoruz” derken, EBSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu da Katar’da İzmirli sanayicilerin yatırımlarının artması ve sanayi üretimi alanındaki bilgi birikiminin aktarılması için çaba göstereceklerini bildirdi.

     T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda İzmir’de çeşitli temaslar gerçekleştiren 23 şirketin üst düzey yöneticilerinden oluşan Katar heyeti, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı ziyaret ederek inşaat, yapı materyalleri, gıda (et, balık, tavuk, meyve, sebze, vb), plastik, medikal, ilaç sanayi, kağıt, cam & kapı aksesuarları, elektrik, lojistik ve deniz nakliyesi konularında faaliyet gösteren şirketlerle ikili işbirliği görüşmelerinde bulundu. İzmirli sanayicilerin büyük ilgi gösterdiği organizasyonda, geleceğe dönük yatırımların köprüleri kuruldu.

Gökçüoğlu: EBSO hazır
     Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu, yıllardır işbirliği içinde olan Türkiye ve Katar arasındaki ilişkilerin ambargo nedeniyle pekiştiğini ifade etti.
     İzmir’in 8 bin yılı aşan tarihi ve Türkiye’de sektörel açıdan üretim zenginliğine sahip bir kent olduğuna dikkati çeken Gökçüoğlu, “Odamızın çatısı altında gıdadan tekstile, makineden otomotiv yan sanayiye, inşaattan petrokimya ve yenilenebilir enerjiye kadar 64 değişik sektörde üretim yapan sanayiciler yer alıyor. İzmir; yatırıma hazır 12 organize sanayi bölgesi, 2 serbest bölgesi, kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşımı, lojistik avantajları, üniversiteleri ve nitelikli personeli, sosyal yaşamı ve iklimiyle yatırım açısından en ideal kenttir. Hem üretimdeki gücümüzü hem de buna ilişkin sahip olduğumuz bilgi birikimini aktarmaya hazırız” dedi.

     İbrahim Gökçüoğlu, ticari işbirliğinin yanısıra ihtiyaçlarını ithalatla karşılayan Katar’da bir üretim hamlesi başlatılması gerektiğini savunurken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye de 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra uzun yıllar ambargoya maruz kaldı. Ancak bizim bugünkü noktaya gelmemizin sebebi üretim gücümüzdür. Katar’da da üretim kültürünün oluşması için KOBİ’lerle başlanması gerekir. Bunun için sektörel öncelikler belirlenmelidir. Oradaki petrol ve doğalgaz zenginliği dikkate alınarak rafinerilerde ve enerji tesislerinde kullanılacak ekipmanların, inşaat sektöründeki hareketlilik değerlendirilerek buna yönelik makine, kalıp, iskele, araç-gereç ve malzemelerin üretimiyle başlanabilir. Karşılıklı işbirliği içinde, hedefe odaklı uygulamalarla sonuç alabiliriz” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» İkinci 500‘de en büyük Oğuz Gıda
» Tarım OSB’ye Bakan’dan tam destek
» Albayrak: Yeni yapılandırma gündemde yok
» Orhan Koç, “Meslek hastalıklarını artık ölçebileceğiz”
» Sanayi üretiminde %6,4 artış
» Ciro endeksi Mayıs’ta %25,1 arttı
» Arçelik’in Romanya’daki akıllı fabrikasına Avrupa Yatırım Bankası’ndan destek
» Eviniz için güzel fikirler bir tık uzağınızda
» Palandöken, “Zincir marketlere kuralda geç kalınmasın”
» Vekon’dan Ruanda’ya ihracat


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.07.2018
  Ticaret 17.07.2018
  Ticaret 16.07.2018
  Ticaret 14.07.2018
  Ticaret 13.07.2018
  Ticaret 12.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni