• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’e 20 bin istihdam müjdesi

08 Eylül 2021 Çarşamba 19:00
12
14
16
18

İzmir’e 20 bin istihdam müjdesi


   ► Batı Anadolu Serbest Bölgesi(BASBAŞ), İzmir-Bergama’da 2,3 milyon metrekare alan üzerinde kurulacak

           HABER MERKEZİ      
     Lojistik açıdan Türkiye’nin en avantajlı bölgesi olan Kuzey Ege’de, Bergama İlçesi’nde kurulacak Batı Anadolu Serbest Bölgesi (BASBAŞ)’ın onay süreci Cumhurbaşkanı Kararı ile tamamlandı. 8 Eylül tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren karara göre İzmir İli sınırı içerisinde bulunan ve kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen Batı Anadolu Serbest Bölgesi olarak belirlendi. Tam kapasiteye ulaştığında 20 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacak bölge, yıllık 4 milyar doların üzerinde ticaret hacmi ve 2 milyar doların üzerinde ihracat sağlayacak. Batı Anadolu Serbest Bölgesi’ni kurup işletmek üzere ise BASBAŞ, Batı Anadolu Serbest Bölgesi kurucu ve işleticisi 30 yıl süreyle yetkili kılındı. BASBAŞ, 2021 sonuna kadar gerekli tüm prosedürleri tamamlayıp, 2022 başından itibaren bölgeyi yatırımcılar için hazırlamaya başlayacak. Batı Anadolu Serbest Bölgesi, İzmir’in Bergama İlçesi’nin Aşağıkırıklar mevkiinde 2,3 milyon metrekare alan üzerinde kurulacak. Serbest bölge, Batı Anadolu Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. tarafından kurulacak ve 30 yıl süreyle işletilecek.

“Yıllık 2 milyar doların üzerinde ihracat sağlayacak”
     Karala ilgili açıklamalarda bulunan BASBAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, Türkiye’nin 19. serbest bölgesi olacak Batı Anadolu Serbest Bölgesinin, İzmir’de yeni bir yatırım hamlesi başlatacağını ve Kuzey Egenin talihini değiştireceğini belirtti. Dr. Güler, “Batı Anadolu Serbest Bölgesi, tüm beklentileri karşılayacak şekilde hızla hayata geçirilecek ve sağlayacağı ekonomik fayda ile Kuzey Egedeki işsizliği bitirerek ekonomik refahı yükseltecek” dedi.
     2021 sonuna kadar gerekli tüm prosedürleri tamamlayıp, 2022 başından itibaren bölgeyi yatırımcılar için hazırlamaya başlayacaklarını söyleyen Dr. Güler, tam kapasiteye ulaştığında 20 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacak bölgenin, yıllık 4 milyar doların üzerinde ticaret hacmi ve 2 milyar doların üzerinde ihracat sağlayacağını vurguladı.

     Ege Serbest Bölgesi’nde olduğu gibi Bergama’ya da katma değerli üretim yapan ve yüksek istihdam kapasitesi olan firmaları çekmeye önem vereceklerini belirten Dr. Güler, “1915 Çanakkale Köprüsü 2022 yılında tamamlanıyor. İstanbul-İzmir Otoyolunun Soma kavşağı ile Bergama’ya bağlanmış olması ve Kuzey Ege Otoyolunun tamamlanmış olmasının yanı sıra Aliağa’daki limanların varlığı ile Bergama lojistik açıdan son derece avantajlı bir bölge haline gelmiştir. Çandarlı’ya kurulacak Kuzey Ege Limanı’nın da bitmesi ile Batı Anadolu Serbest Bölgesi, Avrupa’ya en kısa ve hızlı kara ve deniz bağlantısına sahip bölgesi olacak. Kuzey Ege Limanı, Türkiye’nin en büyük transit limanı olacağı için tüm dünyadan ülkemize ve ülkemizden tüm dünyaya deniz yolu taşımacılığının merkezinde yer almış olacağız. Bu da Ege’nin üretim avantajlarını kullanarak üretimlerini dünyaya satmak isteyen global firmalara büyük bir avantaj sağlayacak” diye konuştu.

“İzmir ve bölge ekonomisini canlandırmasını hedefliyoruz”
     Konuya ilişkin resmi twitter hesabından açıklama yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise “İzmir’de endüstriyel ve ticari faaliyetleri ihracata yönlendirmek, ihracata yönelik yatırım ve üretimi teşvik etmek amacıyla Batı Anadolu Serbest Bölgesi kurulmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. İzmir’in Bergama ilçesinde yer alan ve Çandarlı Limanı’na yaklaşık 20 km. mesafede bulunan Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin 4 milyar dolar ticaret hacmine ulaşarak yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlamasını ve bu suretle, İzmir ve bölge ekonomisini canlandırmasını hedefliyoruz” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı yine arttı, vefat sayısında gerilime var
» Elektronik haberleşme yatırımlarında %34 artış
» Rekabet Kurulu’ndan dev markalara soruşturma kararı
» Palandöken: Gıda ürünlerine gramaj standardı getirilmeli
» İngiltere’de akaryakıt krizi büyüyor
» Zincir marketler Rekabet Kurulu’na savunma verecek
» Temmuz ayı linyit üretimi 5 milyon 478 bin 675 ton oldu
» Özuslu, Bosna Hersek heyetini ağırladı
» Bartın Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü sıvı klor (sodyum hipoklorit) satın alacak
» Eylül’de sosyal yardım tutarı 179 milyon lira oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.09.2021
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni