• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir’deki tarım alanları mükemmel”

10 Ekim 2018 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

“İzmir’deki tarım alanları mükemmel”

   ► J.A. Tarım Kooperatifleri Kyoto Bölge Birliği Başkanı Nakagawa Yasuhiro, tarım gözüyle İzmir’i mükemmel bulduklarını söyledi.

           EZGİ ÜTKÜR     
     Japan Agricultural Cooperatives tarım ve agroturizm yetkilileri ile Japon Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO) toplantı düzenlendi. İzmir’in tarım potansiyeli, tarım yatırımları, fırsat ve işbirliği konularının konuşulduğu toplantıya;  İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener,  J.A. Tarım Kooperatifleri Kyoto Bölge Birliği Başkanı Nakagawa Yasuhiro, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Musa Bakan, İZTO meclis üyeleri, Japan Agricultural Cooperatives tarım ve agroturizm yetkilileri ile Japon Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı yetkilileri katıldı.

“Tarım sektörü gelecekte dünyaya yön verecek
     İncir, zeytin, zeytinyağı, süs bitkileri ve süt gibi ürünlerde İzmir’in, Türkiye’de model olduğunun altını çizen İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Tarım sektörünün yakın gelecekte dünyaya yön verecek sektörlerin içinde olacağını düşünüyoruz. İncir, zeytin, zeytinyağı, süs bitkileri ve süt gibi ürünlerde İzmir, ülkemizde önemli bir model oldu. Buna bağlı olarak da kırsal kalkınmanın anahtarı olan kooperatifleşmede İzmir önemli örnekler sergiledi.  Bizim sadece tarımsal ürün üretmemiz yetmiyor. Bu ürünleri katma değeri yüksek ürün haline dönüştürmemiz gerekiyor. Bundan dolayı da buradaki İZTO meclis üyelerimiz ve misafirlerimizle birlikte tarım potansiyelini, tarıma dayalı sanayi ile en yüksek seviyeye çıkartmak için çalışıyoruz. Bu nedenle tarıma dayalı ihtisas sanayi bölgelerinin kurulmasını çok önemsiyoruz” diye konuştu.

“3 tane tarıma dayalı sanayi bölgesi kuracağız”
     İzmir’de 3 tane tarıma dayalı ihtisas sanayi bölgesi kuracaklarını belirten Özgener, “Bir tanesi domates ve salatalık üretimi için jeotermal ısıtmalı seracılık organize sanayi bölgesi, bir tanesi süt bitkileri organize sanayi bölgesi, bir tanesi de süt besicilik organize sanayi bölgesi. Buradaki bizi en sevindiren geliştirme ise Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yeni hükümetin kurulmasından sonra 100 günlük eylem planı içerisinde bu 3 projenin de yer almasıdır. Bu konuda tarım bakanlığı ve tarım il müdürlüğü büyük destek veriyor ve çalışmalarımıza yakından takip ediyor. Hükümet ayrıca bu üç yatırımın altyapısı için yüzde 40 hibe veriyor. Yatırımcılar 2 yılı ödemesiz senelik yüzde 3 faiz ile 11 yıl kredi sağlıyor. İzmir’de 8 tane organize sanayi bölgesi kurulması 100 günlük eylem planında olan diğer projelerdir. Toplamda 11 tane organize sanayi bölgesi olacak. Tokyo 2020 olimpiyatları yaklaşıyor. Bizim tarıma dayalı ürünlerde Japonya’nın ihtiyacı olduğu ürünlerin ihracatını yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

“İzmir’e baktık ve mükemmel olduğunu gördük”
     İzmir’deki tarım alanlarını gezdiklerini ve mükemmel bulduklarını söyleyen J.A. Tarım Kooperatifleri Kyoto Bölge Birliği Başkanı Nakagawa Yasuhiro, “Bu Japonya Türkiye Büyükelçimizin yönlendirmesi, tavsiyesi üzerine geldik. Büyükelçi tarım yatırımları yapmak için bizi İzmir’e yönlendirdi. İzmir’deki tarım alanlarını gezdik. Tarım gözüyle İzmir’e baktık ve mükemmel olduğunu gördük. Tarımda çalışan insanlarla bir araya geldik” ifadelerinde bulundu.

“İzmir potansiyelini doğru kullandı, söz sahibi oldu”
     İzmir’in coğrafi konumu ve ikliminin tarımsal potansiyelliği açısından çok şanslı olduğunu ifade eden İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Musa Bakan, “İllerin ve bölgelerin coğrafi konumu ve iklimi şüphesiz ki tarımsal potansiyel için en önemli göstergedir. Bu anlamda Türkiye’nin en şanslı illerinden biri olan İzmir, yıllardan beri bu potansiyelini çok doğru bir şekilde değerlendirerek tarımsal üretimin her alanlında söz sahibi hale gelmiştir. Ülkemizin 3’üncü büyük ili olan İzmir metropol bir kent olmasının yanı sıra, tarihi ve turistik dokusuyla da ön plana çıkmaktadır.  Bitkisel üretim hayvansa üretim olarak sürekli ilk 5’te yer alan İzmir, yıllık toplam 15 milyar TL’nin üzerinde geliriyle önemli bir tarım kentidir. Bu rakam İzmir’i Türkiye’nin en büyük 2. Tarım kenti durumuna getirmektedir.  Kuzey Yarım Küre’nin ilk kiraz hasadını gerçekleştiren İzmir; zeytin, incir, mandalina, silajlık mısır, patates, enginar, hıyar, domates, karpuz ve iç dış mekan süs bitkileri üretim miktarlarıyla ülke genelinde söz sahibidir.
     Üretilen ürünler hem ham haliyle hem işlenerek yurt içi ve yurt dışı pazarlara servis edilebilir. 2002 yılından bu yana tarım ve orman bakanlığı İzmir’de tarım üretimine 3,1 milyar dolar destek sağlandı. Üreticilerimizle el ele İzmir’i daha ileri taşımak için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Kapanan şirket sayısı yüzde 13 arttı
» İşler: Ara tatiller soluk aldıracak
» İngiltere-Türkiye arasında anlaşma
» Güler Sabancı: “Gençliğimize inanıyoruz”
» Microsoft nesnelerin interneti laboratuvarını Shanghai’de açtı
» Canlı doğan bebek sayısı 1 milyon 248 bin 847 oldu
» Palandöken, “Ülkemiz güçlü bir tarım politikasına sahip”
» 10. yılda da organik ürünlerle devam
» Sosyal medya tatil tercihlerini etkiliyor
» Gülle: Yeni bir ihracat hikayesine ihtiyacımız var”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
  Ticaret 16.05.2019
  Ticaret 15.05.2019
  Ticaret 14.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni