• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’de kent içi ulaşıma zam

12 Temmuz 2018 Perşembe 12:00
12
14
16
18

İzmir’de kent içi ulaşıma zam

   ► Büyükşehir meclis toplantısında 16 Temmuz Pazartesi gününde itibaren uygulanacak olan kent içi ulaşım tarifeleri görüşüldü.

           FATİH ÖZKILINÇSEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısı ikinci oturumu Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleştirildi. Oturumda 16 Temmuz Pazartesi gününde itibaren kent içi ulaşımda 4.90 oranın da zam yapılmasına karar verildi. Ayrıca oturumda 15 Temmuz darbe girişiminin 2’nci yıl dönümü nedeniyle kentte düzenlenecek etkinliklere katılmak isteyen vatandaşlar için ulaşımın ücretsiz olacağı görüşüldü. İçişleri Bakanlığı’nın İzmir Valiliği’ne gönderdiği resmi yazı kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uygulayacağı geçici düzenlemede 15 Temmuz günü saat 20:00 ile 16 Temmuz saat 06:00 arasında kentte ulaşım ücretsiz olacak.

Büyükşehir’i Kırım Kongo Kenesine benzetti
     Oturumda 16 Temmuz Pazartesi gününden itibaren uygulanacak olan kent içi ulaşım tarifeleri görüşüldü. 2018 yılının 6 aylık döneminde ÜFE’de yüzde 15.52, TÜFE’de yüzde 9.17, akaryakıtta yüzde 12.53 ve döviz kurundaki artışların yer aldığı Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu mecliste oylandı. Komisyondan oy çokluğu ile meclise gelen rapor hakkında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Ali Kökoğuz, “Toplu taşıma belediyenin en önemli görevlerinden biridir. Fakat bu önergede ‘ulaşım tarifesinin yeniden düzenlenmesi’ diyorsunuz. Oysaki pazartesi günüde suya zam yaparken su fiyatlarının ayarlanması diye gelmişti gündem. Biz bunların zam olduğunu anlıyoruz ama bir de basından da öğreniyoruz. Buna açık açık neden zam diyemiyorsunuz? Fiyat ayarlaması deyince ben şunu anlıyorum; lehte de olabilir aleyhte de olabilir. Zam ise lütfen gündemde belirtin ki meclis üyeleri ve vatandaş zam yapıldığını bilsin. Böyle fiyat ayarlanması denilerek yandan gelinmesin. Vatandaş bu zamlardan rahatsız. Yılbaşından bu yana zamlar yüzde 15 oldu. Hem su da hem otoparkta hem de toplu ulaşımda. Bu şekilde fiyat ayarlanması denilerek yavaş yavaş vatandaşın cebine girmekte, cebinden parayı almaktasınız. Bu zamlar yapılarak vatandaşı çileden çıkarıyorsunuz. Vatandaşın kanını emmektesiniz. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kırım Kongo Kenesinden farkı yoktur, vatandaşın kanını emmeye devam etmektedir. Bu zamları sosyal belediyecilik anlamında lütfen kaldırınız. Eğer zarar ediyorsanız zararı başka yerlerde arayınız” diye konuştu. Kökoğuz, rapora AK Parti Gurubu olarak ret oyu kullanacaklarını açıkladı.

“Bu işin tabiatı bu”
     AK Partili Kökoğuz’un eleştirilerine yanıt veren Başkanvekili Sırrı Aydoğan, “Ben son 15 senedir buradayım. Zamlar yapıldığı zaman muhalefetin bir tepkisi oluyor. Parlamentoda da oradaki muhalefetin tepkisi oluyor. Bunlar burada konuşulacak şeyler değil. Bugün merkezi hükümet, bakanlıklar zam da ister fiyat ayarlaması da elektrikte, su da, sigara da bunlar hep yapılıyor. Bakın dünyanın neresine giderseniz gidin toplu taşımada az veya çok devlet süspansiyonu vardır. En zengin ülkelere gidin toplu taşımada bir süspansiyon vardır.  Biz Avrupa kentleri gibi müstakil belediye, kanun çıkarma yetkisi olan belediye olmadığımız için merkezi hükümetle büyük bağlarımız var. Merkezi hükümetin çıkardığı kanunları uygulamakla mükellefiz. Toplu ulaşım eskiden beri belediyelerin süspanse ettiği bir şeydir. Son zamanlardaki elektrik, su, personel, toplu taşıma, kanunlar, ücretsiz taşımalar arttı. Gazimizinde, şehit yakınımızın da, ihtiyarımızın da öğretmenimizin de öğrencimizin de başımızın üstünde yeri var. Bunların hiçbir sıkıntısı yok. Kanun çıkıyor uyguluyoruz. Bunun karşısında birde isterdim ki inşallah bu dönemde olur. Biz bir kanun çıkarıyoruz, belediyelere baya yük bindiriyoruz, sadece İzmir Belediyesi’nde değil tüm şehirlerde belki bir mazot ÖTV’sinden vergi indiriminden bizim zarımızı biz buna zarar demeyelim vatandaşa hizmet diyelim. Gönlüm isterdi ki böyle bir şey olsun. Ama bu işin tabiatı budur” ifadelerini kullandı.

Kökoğuz’un ifadeleri çok ağır
     CHP Gurubu Sözcüsü Bülent Çetinkaya ise AK Partili Kökoğuz’un ‘Vatandaşın kanını emmektesiniz’ ifadesini çok ağır olduğunu belirterek “Bununla ilgili çok söylenecek çok şey var biz açarsak defteri çok şey söyleriz. Ayrıca ulaşımla ilgili ana gider kalemi akaryakıttır. Eğer akaryakıtta ÖTV’yi yatlara yaptıkları şekilde uygularlarsa sadece muhalefetin belediyelerinin değil kendi belediyelerinin de işine yarar” dedi.
     Konuşmaların ardından yapılan oylamada AK Parti Gurubunun ret oylarına karşılık kent içi ulaşımda 4.90 oranında zam yapılmasına oyçokluğu ile karar verildi.

Yeni ücret tarifeleri
     16 Temmuz’dan itibaren başlayacak yeni tarifeye göre;  merkez ilçelerde tam bilet 2.86 TL’den 3 TL’ye, öğrenci ve 60 yaş bilet 1.65 TL’den 1.80 TL’ye, öğretmen bileti 2.20 TL’den 2.50 TL’ye yükseldi. Bilet 35 ve personel ulaşım kartları bir kontör olarak sabit kaldı.
     Baykuş tarifesindeki tam bilet 5.72 TL’den 6 TL’ye, öğrenci ve 60 yaş bilet 3.30 TL’den 3.60 TL’ye, öğretmen bilet 4.40 TL’den 5 TL’ye yükseldi. Bilet 35 ve personel ulaşım kartları 2 kontör olarak sabit kaldı.
     Havalimanı tarifesindeki tam bilet 5.72 TL’den 6 TL, öğrenci ve 60 yaş bilet 5.72 TL’den 6 TL’ye, öğretmen bilet 5.72 TL’den 6 TL’ye yükseldi. Bilet 35 ve personel ulaşım kartları 2 kontör olarak sabit kaldı.
     İZBAN’da geçen yıl uygulamaya konan ’gittiğin kadar öde’ sisteminin ESHOT’ta pilot uygulama bölgesi olan Seferihisar-Sığacık arasındaki tarifede; tam bilet 2 TL’den 2.10 TL’ye, öğrenci ve 60 yaş bilet 1.15 TL’den 1.25 TL’ye, öğretmen bilet 1.54 TL’den 1.75 TL’ye yükseldi.
     Seferihisar-Üçkuyular İskele arasındaki tarife ise, ilk biniş ücreti 15 kilometre için 2.50 TL’den 2.75 TL’ye, öğrenci ve 60 yaş bilet 1.44 TL’den 1.57 TL’ye, öğretmen bilet 1.92 TL’den 2.18 TL’ye yükseldi.
     15 kilometre sonrasında ise kilometre başına eklenen fiyatlarda da değişiklik oldu. Tam bilette 0.10 kuruş eklenirken yeni tarifede 0.11 kuruş eklenecek. Öğrenci ve 60 yaş bilette 0.05 eklenirken 0.06 kuruş eklenecek. Öğretmen bilette 0.07 kuruş eklenirken 0.08 kuruş eklenecek.
     İZBAN’da ise, tam bilet tarifesinde 25 kilometrelik ilk biniş ücreti 2.86 TL’den 3 TL’ye, öğrenci ve 60 yaş bilette 1.65 TL’den 1.80 TL’ye, öğretmen bilette 2.20 TL’den 2.50 TL’ye yükselme oldu. 25 kilometrenin ardından kilometre başına tam bilette 0.08 kuruş, öğrenci ve 60 yaş biletinde 0.05 kuruş, öğretmen biletinde ise 0.06 kuruş ilave ücret yansıyacak.
     Ayrıca bilet 35 tarifesindeki 3 binişlik bilet 10 TL’den 11 TL’ye, 5 binişlik bilet 15 TL’den 17 TL’ye, 10 binişlik bilet 29 TL’den 32 TL’ye çıkarıldı.

 


+ Benzer Haberler
» E-İhracat Zirvesi İzmir’de gerçekleşti
» Evinizde baharı müjdeleyen öneriler
» Paşabahçe ile bahara merhaba deyin
» Vestel’in 12 ürününe Good Design Ödülü
» Soyer: İzmir’de alternatif ulusal medya yaratabiliriz
» Kemalpaşa’da mesleki eğitim için güçbirliği
» Türk zeytin ve zeytinyağı İngiliz sofralarını süsleyecek
» Havacılık sektörü İzmir’de buluşuyor
» BİST, Çimentaş hisselerinde tedbir kararı aldı
» Koç Holding, yönetim kurulu komite üyeliklerini belirledi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni