• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir’de yaklaşık 700 kişi virüsten etkilendi”

31 Mart 2020 Salı 12:00
12
14
16
18

“İzmir’de yaklaşık 700 kişi virüsten etkilendi”

   ► İzmir Tabip Odası ‘Koronavirüs’ Raporu başlığı altında yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

           HABER MERKEZİ     
     İzmir Tabip Odası Koronavirüs Raporu başlığı altında yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada son iki haftada İzmir genelinde kamu hastanelerinde PCR testi pozitif ve klinik olarak şüpheli pozitifler vakalar dâhil hasta sayısının 700 civarında,  etkilenen hekim ve sağlık çalışanı sayısı da yaklaşık 75 olduğu ifade edildi.

“İzmir’de virüsten etkilenen hekim ve sağlık çalışanı sayısı 75”
     Yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanlığının 29 Mart 2020 itibarı ile web sitesinde yapılan test sayısı 65.446, toplam vaka sayısı 9.217, toplam vefat sayısı 131, toplam yoğun bakımda yatan hasta sayısı 568, toplam entübe hasta sayısı 394, toplam iyileşen hasta sayısı 105 olarak açıklandı. Yapılan açıklamalarda sadece PCR testi pozitif çıkan vakaların esas alındığını, hastanelerde yatan ya da ayaktan takip edilen şüpheli/olası vaka sayılarının yer almadığını biliyoruz. Gerçek durumu yansıtmaktan uzak olan bu sayılar dışında, illere ve bölgelere göre dağılım da açıklanmamaktadır” denildi.

     Son iki haftada İzmir genelinde kamu hastanelerinde PCR testi pozitif ve klinik olarak şüpheli pozitifler vakalar dâhil hasta sayısının 700 civarında olduğu belirtilen açıklamada, İzmir genelinde 9 Aile Sağlığı Merkezi (ASM) Covid-19 şüpheli vakalar nedeniyle bir süreliğine kapatıldığı, etkilenen hekim ve sağlık çalışanları sağlık kurumlarında tedaviye veya evlerinde izolasyona alındığı, daha sonra ASM’ler yeni görevlendirilen hekimler ile tekrar çalışmaya başladığı ifade edildi. Yine bu süre içinde etkilenen hekim ve sağlık çalışanı sayısı da yaklaşık 75 olduğu kaydedilen açıklamada bir ASM hemşiresi yoğun bakımda tedavi edildiği açıklandı.

“İl Pandemi Kurulu’nda temsil edilmiyoruz”
     İzmir Tabip Odasının salgında en önde mücadele eden hekimler ve sağlık çalışanlarının sorunlarını yetkililere iletmek, çözüm bulmak için çalıştığı ifade edilen açıklamada, “Ancak 28 Mart 2020 tarihinde ilk toplantısını yapan İl Pandemi Kurulu’nda temsil edilmiyoruz. Hiçbir sağlık meslek örgütünün bulunmadığı bu kurulun il genelindeki sorunlara bütünlüklü bir çözüm üretemeyeceğini düşünüyoruz” diye belirtildi.

“İş birliği yapmaya hazır olduğumuzu en başında bildirdik”
     İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulunun, sürecin şeffaf, bilimsel kurallara uygun ve etkin izlemi için gerek il sağlık yöneticileri gerekse yerel yönetimlerle ve konunun bileşenleri diğer kurum ve örgütlerle iş birliği yapmaya hazır olduğunu en başında bildirdikleri belirtilen açıklamada: “16 Mart 2020 tarihinde mikrobiyoloji, enfeksiyon hastalıkları, halk sağlığı, ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanları, aile hekimleri ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan İzmir Tabip Odası Bilimsel Danışma Kurulu ilk toplantısını yaptı.

     19 Mart 2020 tarihinde tüm kamu ve özel hastane başhekimliklerine hekimler ve sağlık çalışanlarının sağlığının korunmasını vurgulayan yazı gönderildi. Aynı gün koronavirüs salgını sürecinde sağlık kuruluşlarında alınması gereken önlemler mektup ile İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderildi ve kamuoyu ile paylaşıldı. Basına sık olarak bilgi verilirken İzmir Tabip Odası sosyal medya hesaplarından halkımızın koronavirüs konusunda bilgilenmesi sağlanmaya çalışıldı. Hekimler ve sağlık çalışanlarının sorunları, hakları ve yapılması gerekenler belirtildi. Salgından etkilenen hekim ve sağlık çalışanları ile dayanışmak üzere gönüllü bir grup oluşturuldu” denildi.


+ Benzer Haberler
» Günlük test sayısı Mayıs’ta ilk kez 20 binin altına indi
» Günlük Vaka sayısı iki gün sonra tekrar binin altına düştü
» Pire Limanı bu yıl da Avrupa’nın en büyüğü olacak
» SunExpress 4 Haziran’da iç hat uçuşlarına başlıyor
» BSMV binde 2’den yüzde 1’e çıktı
» Pazar günü de yeni vaka sayısı binin üzerinde kaldı
» Yeni vaka sayısı tekrar bini geçti
» Petrol fiyatlarında keskin düşüş ile büyük stok zararı kaydedildi
» Küresel resesyon beklentileri yükselişte
» TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Üreticilerimiz değil aracılar kazanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni