• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’de sıfır atık uygulaması başlıyor

13 Mart 2018 Salı 15:00
12
14
16
18

İzmir’de sıfır atık uygulaması başlıyor

   ► Çiçekçi, yönetmeliğin içeriğinden çok, uygulamanın nasıl olacağının konuşulması gerektiğine işaret etti.

           SELDA AK     
     İzmirli sanayiciler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanarak 1 Ocak’ta yürürlüğe giren “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği”nin getirdiği yükümlülükler hakkında bilgilendirildi.
     Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çevre Çalışma Grubu Başkanı Erdoğan Çiçekçi, değişen yönetmeliğe olumlu baktıklarını ve uygulayıcısı olan kurumlarla oda olarak çalıştaylar düzenlediklerini ifade etti.
     Çiçekçi, yönetmeliğin içeriğinden çok, uygulamanın nasıl olacağının konuşulması gerektiğine işaret etti.

“Sıfır atık 2019’da İzmir’deki tüm kamu kurumlarda uygulanacak”
     İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Şükran Nurlu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı sıfır atık uygulamasıyla ilgili sanayicilere ve sektör temsilcilerine bilgi verdi.
     Nurlu, “Bakanlığımız geri dönüşümü ve atık yönetimini çok önemsiyor. Sanayicilerle de bir araya gelip, uygulamada karşılaşan sorunları bilmek istiyoruz.  Sıfır atık uygulaması, 2019’da İzmir’deki tüm kamu kurumlarda uygulanacak. Atıkların kategorilerine göre doğru şekilde ayrılması önemli. Bu süreci kampanya halinde yapmak istiyoruz.” diye konuştu.
     Mevzuatın uygulanması için sanayici, kurum ve koordineli olarak çalıştıklarını ifade eden Nurlu, karşılaşılan sorunları bilmek istediklerini ve aldıkları notları Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ileteceklerini kaydetti.

“Kaynaklar ekonomik açıdan daha akılcı yönetilmeli”
     Toplantıda yeni yönetmeliğin neler getirdiğine ilişkin sunum yapan Çevre ve Şehircilik Uzmanı Ersin Gürtepe ise ambalaj ve geri dönüşüm konusunda platformların çoğalmasıyla birlikte sorunların aşılabileceğine dikkat çekti.
     Günümüzde kaynakların daha akılcı yönetilmesinin bir zorunluluk haline geldiğine dikkati çeken Gürtepe, “İçinde bulunduğumuz yüzyıl çevresel açıdan birçok değişim gördü. Nüfus artıyor, ancak dünyada kaynak sınırlı. Bu durum kaynakların ekonomik açıdan daha akılcı yönetilmesini zorunlu kılıyor. Türkiye’de de atık miktarı giderek artıyor. Nüfus artışına paralel olarak hammadde, atık, enerji kullanımının da artıyor. Teknik ve idari sıkıntılar, farkındalık ve finansal kaynaklar noktasında eksiklikler var. Ancak gerek Avrupa Birliği gerekse dünya ambalaj ve ambalaj kullanımı azalımı hakkında yeni yönetmelikler çıkarıyor. Bu sürece Türkiye de adapte olmuş durumda.” Şeklinde konuştu.

     Atıkların kaynağında ayrı toplanarak ekonomiye kazandırılması, çevrenin korunmasını amaçlayan yönetmelikle ilgili bilgiler de veren Gürtepe, yeni yönetmeliğin geri kazanım konusunun sürdürülebilir çevre için önemli olduğunu vurguladı.
     Yeni yönetmeliğin getirdiği en temel değişikliklerden birinin ülke genelinde plastik torba kullanımının azaltılmasının hedeflenmesi olduğunu belirten Gürtepe, “1 Ocak’tan itibaren internet üzerinden yapılan satışlar da dahil, tüketicilere ücretsiz plastik poşet temini yasaklandı.” dedi.
     Ambalaj atıklarının diğer atıklardan ayrı toplanması uygulamasında belediyelerin sorumluluğunun yeni yönetmelikle birlikte daha net olarak tanımlandığı bilgisini veren Gürtepe, “Belediyeler, evsel atık toplamak için kullandığı araç kapasitesinin en az yüzde 20’si kadar ambalaj atığı toplama kapasitesine sahip araç bulunduracak. Belediyeler tarafından hazırlanan ambalaj atıkları yönetim planlarında ne kadar toplama hacmi oluşturulacağına, ne kadar konteyner konulacağına dair kriterler tanımlandı. Ambalaj atığı toplama ayırma ve geri dönüşüm tesislerine ilişkin kriterler güncellendi, toplama ayırma tesisleri üç sınıfa ayrıldı.
Önceki yönetmeliklerde de yer alan, Ambalaj Komisyonu etkinleştirilerek, yılda en az bir kez toplanması hükme bağlandı.” şeklinde konuştu.

     Gürtepe şu bilgileri verdi:
     “Geri dönüştürülmüş madde ve malzemelerin kullanımına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla plastik, kağıt-karton, cam ve metal ambalaj üreticileri, yurt içinde piyasaya arz edilecek ambalajlara ilişkin üretim proseslerine konu girdilerini, 2018 itibarıyla cam için yüzde 12, plastik için yüzde 4, kağıt karton için yüzde 25 ve metal için yüzde 10 olmak üzere kademeli olarak artacak şekilde ambalaj atığından sağlayacak. Geri kazanım hedeflerinin en az yüzde 80’inin sanayi dışındaki kaynaklardan sağlanması zorunluluğu getirildi.”
     Toplama ekipmanlarının renklerinin de yönetmelikle birlikte yeniden düzenlendiğini belirten Gürtepe,  karışık ambalaj atığının mavi, cam atığının yeşil veya beyaz, kağıt atığının mavi, plastiğin sarı, metal atığın ise gri renkte olacağını belirtti.
     Gürtepe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gerekli hallerde yönetmelik gereği tüm taraflara ait bilgi ve belgeleri yeminli mali müşavirlere inceletebileceğini de sözlerine ekledi.

 


+ Benzer Haberler
» Elma üreticisinin yeni umudu; ‘Tanzim’
» Yaşlı zeytin ağaçları budama ile gençleşecek
» Fransa’da Türk modası rüzgârı esti
» Kayıt dışı istihdam teşvikle azalıyor
» Habip Aydoğdu, “76/76... ile sanatseverlerle buluştu
» Palandöken, “Kısa vadede SGK pirim oranları düşürülmeli”
» İçimdeki Hazine ile otizmli çocuklar engel tanımıyor
» Corendon Airlines’dan Germania’nın yarattığı boşluğa ilave kapasite kararı
» “Her şeye rağmen üretime, ihracata devam”
» İş dünyası üretim ve istihdam kaybından endişeli


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni