• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İzmir’de ’Keyifli yaş almanın formülü’ verildi

13 Mayıs 2017 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

İzmir’de 'Keyifli yaş almanın formülü' verildi

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ve Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi” yoğun ilgi gördü.

           DUYGU GÖKSU     
     Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi” Fuar İzmir'de gerçekleşti.  
     Yoga, zumba, nefes ve kahkaha kursları, ünlülerle sohbetler ve can dostum terapisi gibi renkli etkinliklerin yer aldığı fuar süresince keyifli ve sağlıklı yaş almanın formülleri anlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ege Üniversitesi Geratri Ana Bilim Dalı ve Ege Geriatri Derneği işbirliği düzenlenen fuarda, Türkiye’de giderek artan yaşlı nüfusla birlikte “sağlıklı yaş almaya”  dikkat çekilirken, keyifli yaş almaya yönelik öneriler üretildi ve yaş almanın biyolojik, psikolojik, sosyal ve kültürel boyutları irdelendi. “Keyifli ve Planlı Yaşlanma” konulu panelle başlayan fuar, alanında uzman akademisyenler ve başarılarıyla topluma mal olmuş ünlülerle birlikte yaş alma üzerine interaktif sunumlar, söyleşiler ve atölyeler ile gerçekleşti. Fuarda sevenleri ile buluşan sanatçı Ediz Hun’un yanı sıra Nilgün Belgün ve Volkan Konak fuara katıldı.

     “Bilimsel”, “Sosyal” ve “Atölyeler” olmak üzere 3 kategoride düzenlenen Uluslararası İzmir Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi’nde Bilimsel program kapsamında, tıp dünyasından çok önemli isimler ağırlandı.  Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, Prof. Dr. İsmail Tufan, Prof. Dr. Ahmet Turan Işık, Prof. Dr. Çiçek Fadıloğlu ve Doç.Dr Sevnaz Şahin’in konuşmalarının yanı sıra, Bilimsel Danışma Komitesi de fuara gelenlere, hastalıklara dair önemli bilgiler verdi. Vitamin ve bitkisel ilaç kullanımı, bakıcı tükenmişliği, sosyal hizmetlerden yararlanma, miras hukuku, hasta hakları, yaşlı ihmal ve istismarı, demans, kireçlenme, şeker hastalığı, hayat boyu öğrenme, iletişim yoluyla dolandırıcılık, düşme ve ev kazaları ile ilgili sohbetler büyük ilgi gördü.  Fuarda ayrıca profesyonellerin bilgi ve deneyimlerini birbirlerine aktarabilecekleri sunumlar yapıldı

     25 atölyede keyif aldılar
     Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Keyifli Yaş Alma Fuarı'nda birbirinden eğlenceli ve renkli 25 atölye çalışması gerçekleştirdi. “Şirin atıştırmalıklar”, “Sende mi diyabetlisin?”, “Fotoğrafın güzelliği”, “GELENEKSEL sanatlar”, “Teknolojim”, “Rekreasyon”,  “Masal”, “Resimli yaratıcı drama” ve “Can dostum terapisi” atölyelerinde gerçekleştirilecek. Hobi atölyesinde örgü, keçe, takı, taş boyama, tahta boyama ve ebru sanatı çalışmaları yapılacak. Ayrıca İngilizce, yoga, nefes, çamur, zumba, astroloji, kaygı ve kahkaha, ritim ve psikodrama atölyeleri ziyaretçilerin ilgisini çekti.

     Prof. Dr. Seedsman, Türkiye’de ilk kez İzmir’de düzenlenen “Keyifli Yaş Alma Fuarı”na katılan dünyaca ünlü Prof. Dr. Terence Seedsman, keyifli yaşlanmanın sırlarını anlattı. İnsan beyninin sürekli çalışması durumunda geç yaşlanacağını belirten Seedsman, “Günü yaşayın, çünkü yarının bir garantisi yok.
     Her zaman geçmişten şikayet ediyoruz, gelecek hakkında kaygılanıyoruz oysa ki kutsal olan şuanı unutuyoruz. Geçmişten ve gelecekten kaygılanarak bu anı kaçırıyoruz. O yüzden sanki yarın yokmuş gibi anı yaşayarak gelecekten ve geçmişten kaygılanmayı bırakalım” dedi. Ölümden korkulmaması gerektiğinin de altını çizen Seedsman, “Ölüm hakkında endişelenmeye başladığımız an oyun bitmiştir. Yaşlanmak kaybedilen bir savaş ya da dövüş değildir” diye konuştu.

     İzmir’de 11 Mayıs’ta başlayan ve Türkiye’nin ilki olma özelliğini taşıyan “Keyifli Yaş Alma Fuarı”, Alzheimer hastalığının Einstein’ı olarak bilinen Melbourne Üniversitesi’nden Prof Dr. Terence Seedsman’ı ağırladı. Ege Üniversitesi Geriatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek’in yönettiği, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan ve Dokuz Eylül Üniversitesi Geriatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Işık’ın konuşmacı olduğu “Keyifli ve Planlı Yaşlanma” panelinde konuşan Seedsman, sağlıklı yaşlanma ile ilgili tüyolar verdi. Seedsman, “ Yaşlanmak güzel bir şeydir, bu yüzden yaşlı insanlar çok iyi hikaye anlatıcılarıdır. Yaşlanmaya başlayan her insanın hayatında öncelikle yapması gereken şey mental yönden her zaman kendini açık bırakmasıdır. Yeni şeyleri öğrenmeye devam etmeli, her yaştan, her hayat tarzından insanla bağlantı kurmalı. Meraklı ve sürekli çalışan bir beyin her zaman daha çok yaşar” şeklinde konuştu.

     Keyifli yaşam için keyifli ürünler sergilendi
     Uluslararası İzmir Keyifli Yaş Alma Fuarı’nda stant açan katılımcılar da organizasyondan ve ziyartçilerin ilgilerrinden memnun olduklarını ifade etti.
Katılımcı firma Ortofodo’nun satış müdürü Görkem Akgül, “Gördüğümüz yoğun ilgiden oldukça memnunuz. Fuara özel yüzde 15 indirim yaptık. Sağlık terlikleri üretiyoruz. Terliklerin her yeri yüzde 100 deridir. Kemik çıkıklığı, diyabet gibi hastalıklar için çeşitli ürünlerimiz var. Kemik çıkıntısı için dalgıç kumaşından terlik üretiyoruz, esneyen kumaş ayağa baskı uygulamıyor. Diyabet hastaları için elde dikilmiş yara yapmayacak terlikler üretiyoruz. Topuk dikeni olanlar için de özel alışımlı jel kullandığımız terlikler üretiyoruz. Bunun gibi bir çok farklı özellikte sağlık terliği üretiyoruz. Fuarda büyük ilgi gördük, yine olsa yine katılırız” diye konuştu.

     Keyifli yaşa keyifli göz
     Fuar katılımcılarından Başoptik firma temsilcisi Necati Ortabaş, “Bizler de bu fuara katılırken neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Bizim konseptimize uygun bir fuar, çünkü insanlar belli bir yaşa gelince yakını görememe durumunu sık yaşıyorlar. Yakını göremediği için doğal olarak problemler yaşıyor ve yaşam konforu düşüyor. Bizler de keyifli yaşam için yaş alan insanların konforunu sağlamak için çalışıyoruz. Keyifli yaşa keyifli göz. Fuarda, ciddi bir tüketici kitlesi ile karşılaştık. Bizim açımızdan oldukça güzel geçti. İzmir’de yaşı ilerlemiş olan kişilerin yaşama karşı sinerjisini, yaşama karşı olan bağlılıklarını artıracak bir orhanizasyon bu. Bu fuarın devamının gelmesi gerekiyor, yine olursa yine katılırız. Buradaki ikinci düşüncemiz de şu, yaşam konforunu artıracak ürünlerin sergilenmesi çok önemli. Fuarlar şehri olan İzmir için, bu fuar da ilgi çekici. Öncü bir fuar olarak devamı gelsin isteriz” dedi.

     Engelliler de keyifli yaş almalı
     Katılımcılardan Cemtaş Yönetim Kurulu Başkanı Metin Taşdelen, “Erişilebilirlik ile alakalı iş yapıyoruz. 5378 sayılı yasa ve ilgili yönetmeliklerinin uygulandığı standartları var. 2005 yılında çıkan bu kanun tüm kamu ve kuruluşlarda engellerin kaldırılması için çıkarıldı. Bütün engelleri kaldırıp erişilebilirlik belgesini almak gerekir. Biz de erişilebilirlik belgesini çıkarıyoruz, engelleri aşıyoruz. Bugün burada olma sebebimiz, eğer keyifli yaş alma fuarı ise engellilerin de keyifli yaş almaya hakkı var. Engeller ortadan kalkmalı ki keyifli yaş alınsın” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Allianz, İzmir’de kapılarını açıyor
» “Esnaf ve sanatkarımızın kazanılmış hakları korunsun”
» Arslan: Halkbank Türkiye’nin enerjisi olacak
» “Yumurtada, öncelikle kayıt dışı üretim ele alınmalıdır”
» Mart ayında kapanan şirket sayısı arttı
» TİSK, Türkiye’deki teşvik uygulamalarını masaya yatırıyor
» Türk yatırımcısı için “İhracatçı ve Yatırımcı Zirvesi”
» Yeni Duster Roadshow Türkiye’yi dolaşıyor
» Gençler, EGİAD’la 1-0 önde
» “Ayşe Başardı” Türkiye kazandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
  Ticaret 18.04.2018
  Ticaret 17.04.2018
  Ticaret 16.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni