• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir’de Kentsel Dönüşüm yok, beton yenileme var”

07 Ağustos 2018 Salı 12:00
12
14
16
18

“İzmir’de Kentsel Dönüşüm yok, beton yenileme var”

   ► İMDER Başkanı İslam Yıldırım, Ada bazlı Kentsel dönüşüm İzmir’in hiçbir yerinde yapılmadığını belirtti.

           NURETTİN BAKİ     
     İzmir Müteahhitleri Derneği(İMDER) Başkanı İslam Yıldırım, İzmir’de kentsel dönüşümle ilgili gazetemize konuştu. Ada bazlı Kentsel dönüşüm denen olgunun İzmir’in hiçbir yerinde yapılmadığını belirten Yıldırım, sadece bina yenilemenin yapıldığını bunun da Kentsel dönüşümle yakından uzaktan alakasının olmadığının altını çizdi. Konut satışlarıyla ilgili de konuşan Yıldırım, İzmir’de konutların geçen seneye oranla satışlarının azaldığını, yapılan konutların müteahhitlerin elinde kaldığını bunun en büyük nedenin de konut kredilerinin çok yüksek olmasından kaynaklandığını söyledi.

“Sadece beton dönüşüyor”
     Afet riski altındaki binaların dönüşümü kanununa göre ada bazlı olarak İzmir’de dönüşen hiçbir yerin olmadığını dile getiren Yıldırım, “ İzmir’de kesinlikle ada bazlı kentsel dönüşüm denen bir olgu şuan yok. Mesela zaten Uzundere, kentsel dönüşüm kanunu kapsamında yapılmıyor. Uzundere 5393 sayılı Belediye kanunu kapsamında yapılıyor. Yani şuan afet riski altındaki binaların dönüşümü kanununa göre ada bazlı olarak İzmir’de dönüşen hiçbir yer yok. Bir tane yer gösteremezsiniz.  Kentsel dönüşüm diyerek eski binalar tek tek yıkılmış yerine yenilerini yapmışlar. Kentsel dönüşüm bu değil. Kentsel dönüşüme Ada bazlı dönüşüm diyoruz. Ada bazlı dönüşüm, beş katlı binayı yıkıp beş katlı bina yapmak değil. En az 15 metre yol olacak, sosyal alanlar olacak, çocuk parkları olacak, otoparklar olacak, tenis kortları olacak. Ama bunların hiçbirisi şu anki projelerde yok. Kentsel dönüşüm yaptık diyorlar neyi dönüştürdünüz? Siz sadece betonu dönüştürdünüz. Afet riski altındaki binaların dönüştürülmesi kanunu 2012 yılında çıktı. Eski binaları yıkıp yenisini yapmak Kentsel dönüşüm demek değil. Biz bina yenileme yapıyoruz, kentsel dönüşüm yapmıyoruz” dedi.

“Dönüşümün İzmir’e hiçbir katkısı yok”
     Yıldırım, “Biz sektör temsilcileri olarak 1950’den beri gelen bu çarpık kentleşmeyi değiştirmek istiyoruz ama değiştirirken modern şehirler yapalım, bu şehirleri ada bazlı yapalım diyoruz. Yani çarpık yapıyı komple değiştirelim istiyoruz, sadece binaları değiştirmek değil. İnsanların ferah yaşayabilecekleri alanlar, şehirler yaratalım istiyoruz.  Mesela yolların mesafesi değişmiyor 9 metre olan yol aynı kalıyor ama bunun 15 metre olması gerekiyor. Otopark yapılması gerekiyor ama otopark yapılmıyor. Kısacası, şuan ki dönüşümün kente, İzmir’e hiçbir katkısı olmuyor” ifadelerini kullandı.

“Konutlar müteahhitlerin elinde kaldı”
     Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planı içerisinde açıklanan Emlak bankasının düşük faizle konut vermesi projesinin sektörü rahatlatacağını belirten Yıldırım, bu projenin en kısa zamanda hayata geçmesini dilediklerini zira yapımı tamamlanan konutların müteahhitlerin elinde kaldığını söyledi. Yıldırım, “Şuan konut kredisi faiz oranları devlet bankalarında 1.38 özel bankalarda bu oran 1.60, 170’ten başlıyor. Bu yüzden şuan yapımı tamamlanan konutlar meslektaşlarımızın elinde şişmiş durumda. Vatandaşların bu konutları almaması gayet normal çünkü biz bu ülkede 0.60la konut faiz kredisi oranlarını gördük. Bu durumda vatandaş da doğal olarak konuta yatırım yapmıyor, gidip dövize yatırım yapıyor. Konut satışı olmadığı zaman iç piyasada da hareketlilik olmuyor. İnsanlar maalesef artık paradan para kazanıyor. Düşük faizler olduğu zaman otomatik olarak elimizde şişmiş olan o konutlar eriyecek iç piyasaya bir hareketlilik gelecek. İnşallah bu 100 gün içindeki proje en kısa zamanda hayata geçer. Hem insanımız kazanacak hem de biz elimizdeki konutların satışı ile rahat bir nefes almış olacağız. Bu projeyi canı gönülden destekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

“Kentsel dönüşüm amacına uygun yapılmıyor”
     Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer de kentsel dönüşümle ilgili düşünceleriyle Yıldırım’ı destekledi. İzmir kentsel dönüşümün mevzuatlarda yaşanan sıkıntılar ve tıkanıklardan dolayı yavaş ilerlediğini söyleyen Tanyer, kentsel dönüşümün amacının sadece bir binanın yıkılıp yerine yeni bir binanın yapılması anlamına gelmemesi gerektiğini ifade etti. Tanyer, “Kentsel dönüşüm amacına uygun yapılmıyor. Kentsel dönüşümün apartman bazında değil de ada bazında daha geniş alanlara yayılarak yapılmasından yanayız. Yeşil alanların olduğu, trafiğin sıkışmadığı, otoparkların yer aldığı, çocuklar için oyun alanlarının olduğu, insanların rahat nefes alabildiği bir dönüşümün gerçekleşmesini istiyoruz. Kentsel dönüşümde amaç büyük kentlerde yaşanılan sorunların çözülmesi, bunu da ancak dediğim gibi ada bazında en az 20 bin 30 bin metre karelik adalar halinde bütün bunları kapsayacak şekilde yapılmasından geçiyor. Yani kentsel dönüşüm sırf deprem kaygısıyla depreme dayanıksız binaların yıkılıp yerine yenisinin yapılması meselesi olmaktan çıkmıştır” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Et ve sütte enflasyon riski kapıda
» Vade uzayınca geri ödeme zorlaşıyor
» “GES yatırımları 5 milyar $’ı aştı”
» Serter’den başarının anahtarı ‘Vazgeçmemek’
» Damacana suda fiyat anarşisi
» Türk Hava Yolları’nda taşınma karmaşası
» Patates ithalatına gerek varmıydı?
» İzmir’de turizme bakış açısı değişmeli
» Dünyada kanser cerrahileri sonrası Lenfödem gelişme riski %50-80
» Mobilya sektörünün ihracata ihtiyacı var


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni