• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’de doğalgaz abonesi 650 bine ulaşacak

09 Mayıs 2018 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

İzmir’de doğalgaz abonesi 650 bine ulaşacak

   ► DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna, yoğuşmalı cihazların Türkiye’ye 1 milyar dolar tasarruf ettireceğini belirtti.

           DUYGU GÖKSU     
     İklimlendirme sektörüne 64 yıldır öncülük eden DemirDöküm, Enerji İlişkili Ürünler Yönetmeliğinin Türkiye’ye, tüketicilere, sektöre sağlayacağı faydaları ve yeni ürün gamını tanıttığı bir basın toplantısı düzenledi.
     DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna’nın katılımı ile Swissôtel Büyük Efes İzmir’de gerçekleştirilen toplantıda, enerji verimliliği alanında yeni bir dönem başlatan Avrupa Birliği Enerji Verimliliği Direktifi kapsamında 21 Nisan’da ülkemizde de yürürlüğe giren Enerji İlişkili Ürünler Yönetmeliği ile yoğuşmalı kombiler ile ilgili bilgiler verildi.
     21 Nisan’da yürürlüğe giren ErP Yönetmeliği’ne istinaden bu tarihten itibaren konvansiyonel kombi üretimi ve ithalatı yapılamayacağını, sadece eldeki ürünlerin satışının devam edeceğini ifade eden DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna, yoğuşmalı cihazların Türkiye’ye 1 milyar dolar tasarruf ettireceğini belirtti.

“1 milyar dolarlık tasarruf sağlayacak”
     Ülkemizde doğalgaz abone sayısının 13,3 milyona ulaştığını, 4 milyar dolarlık doğalgaz kullanımının hane halkı tarafından gerçekleştiğini söyleyen DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna, “Bu yıl enerji politikalarının ana gündemlerinden biri, enerji verimliliği. ErP Yönetmeliği’nin öncelikli olarak çevreye, tüketiciye, ülke ekonomimize büyük katkısı olacak. Yoğuşmalı kombi doğalgazın yakılmasından sonra baca gazında oluşan su buharını da enerjiye çevirerek kullanıyor. Bu sayede yoğuşmalı kombi evin izolasyon ve coğrafi konumuna göre yüzde 25, akıllı oda termostatı ile birlikte kullanıldığında yüzde 30 hatta 35’e kadar tasarruf sağlayabiliyor. Konvansiyonel kombilere kıyasla daha güvenli olan yoğuşmalı kombilere geçiş süreci ile sağlanacak yüzde 25’lik tasarruf; Türkiye ekonomisine 1 milyar dolarlık önemli bir kazanç sağlayacak” dedi. Toplantıda mevcutta konvansiyonel kombi kullanmakta olan tüketicileri şu aşamada etkileyen bir durum olmadığını kaydeden Ertuna; “21 Nisan’da yürürlüğe giren ErP Yönetmeliği’ne istinaden bu tarihten itibaren konvansiyonel kombi üretimi ve ithalatı yapılamayacak, sadece eldeki ürünlerin satışı devam edecek. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ise yönetmelik gereği sadece yoğuşmalı ve yönetmeliğe uygun yüksek verimli cihazlar satılabilecek” açıklamalarında bulundu.

“2 yıldan sonra amorti ediyor”
     Tüketici tarafında da yoğuşmalı kombilerin aile bütçesine önemli katkıları olacağını vurgulayan Ertuna, “Bugün yoğuşmalı ve yoğuşmasız kombiler arasındaki fiyat farkı 800 ila bin TL arasında değişiyor. Yoğuşmalı kombiler bir kış sezonunda 500 TL tasarruf sağlayıp, ortalama 2 yılda kendini amorti ediyor. Bir kombinin en az 10 yıl kullanıldığını düşünürsek binlerce TL’lik tasarruf yapabilecek. 1 milyon 100 bin adede ulaşan kombi satışlarında yoğuşmalı kombi oranı üçte birini oluşturuyor. 2018 yılında yoğuşmalı kombi satışlarının, 2017’ye kıyasla biraz daha artacağını öngörüyoruz. Pazarın büyüme trendini ise 2019 yılında daha iyi gözlemleyebileceğiz” ifadelerini kullandı.

“2017 yılında iç pazarda 250 binin üzerinde satış”
     Toplantıda 2017 yılında iç pazarda 250 bin adedin üzerinde kombi satışı gerçekleştiren DemirDöküm’ün 5 yıldır ErP yönetmeliği kapsamında hazırlandığını belirten Erdem Ertuna, “Türkiye’yi yoğuşmalı kombi teknolojisiyle tanıştıran DemirDöküm olarak, yeni sürece hazırız. EPDK’nın 2003 yılında kurulup doğalgazın Türkiye’de yaygınlaşmaya başladığı dönemde ADEN kombimiz ile ülkemizin en çok tercih edilen kombi markası unvanını kazandık. Aradan geçen 5 yılın sonunda, 2009 yılında ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin hayata geçmesi ile aynı dönemde ATRON kombimizi tüketicilerimizin beğenisine sunduk. ATRON da kısa sürede çok sevildi ve Türkiye’nin dört bir yanında kullanılmaya başlandı. Uluslararası arenada kendini kanıtlayan ve birçok açıdan değerlendirilerek Good Design ödülünü alan yoğuşmalı kombilerimizin yanı sıra 21 Nisan’da yürürlüğe giren yönetmelikle aynı dönemde, ATROMIX yoğuşmalı kombilerimizi de tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz. ATROMIX küçük boyutları, üstün teknolojisi, verimliliği, yüksek tasarruf sağlaması ve elbette sessizliğiyle Türkiye’nin yeni kombisi olacak. Bu yıl Türkiye’nin yanı sıra tamamı Türk mühendislerimizin alın teri olan yeni ürünlerimiz ve ürün gruplarımızla ihracatta da büyümeye devam etmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Hedef 100 milyon dolar ihracat”
     Birçok alanda rekor kıran DemirDöküm’ün 2017 yılında yüzde 40 büyümeye imza attığını belirten Ertuna, “Tamamı yerli mühendislerimiz, yerli yazılımlar kullanarak üretimimizi Türkiye’de yapıp dünyanın 50 ülkesinde satıyoruz. Isıtma sektörünün öncüsü olarak geleneksel alanlardaki başarılarımızı yeni alanlarda da devam ettireceğiz. DemirDöküm’ün için 2018 ‘Dönüşüm yılı’ olacak. Hedefimiz 2018 yılında da yüzde 20’nin üzerinde büyümek” açıklamasını yaptı. DemirDöküm’ün değişen tüketici ihtiyaçlarına, mükemmeliyetçilik felsefesi ile ürettiği ürünlerle karşıladığının altını çizen Erdem Ertuna ihracat çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi; “2017 yılında 80 milyon dolarlık ihracata imza attık. İhracatın DemirDöküm cirosundaki payı yüzde 30’a ulaştı. Panel radyatörde Şili’deki lider, Yunanistan’da pazar ikincisi, Çin’de ise ilk 3’te yer alan DemirDöküm, 2017’de en fazla ihracatı İtalya, Çin, Rusya ve İspanya’ya gerçekleştirdi. Bu yıl yakaladığımız bu başarıyı yeni pazarlarda da devam ettirmek istiyoruz. Başta İtalya, İspanya ve Hollanda olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde satışlarımızı artırmayı, ihracatta yüzde 25’lik büyüme gerçekleştirerek 100 milyon dolar barajını aşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“İzmir’de 570 bin abone”
     Geçmişte ısınma ihtiyacını ağırlıklı olarak klima ile karşılayan tüketicilerde, doğalgazın yaygınlaşmasıyla birlikte hızlı bir değişim yaşandığını kaydeden Ertuna, “2006 sonuna doğru doğalgaz ile buluşan İzmir’de, son 5 yıldır doğalgaza olan talep hızla artıyor. Yaklaşık 570 bin abonesi bulunan İzmir’de geçtiğimiz yıl Pınarbaşı, Menderes, Kınık, Ödemiş ilçelerinde doğalgaz kullanımı başladı. Kemalpaşa, Bergama, Selçuk, Güzelbahçe, Urla, Foça, Seferihisar başka olmak üzere yeni ilçelerde de yapılacak yeni yatırımlarla bu yılsonunda İzmir’de doğalgaz abone sayısının 650 bine ulaşması bekleniyor. DemirDöküm olarak biz de bu önemli yatırımlara karşılık verebilmek için saha kanalımızı organize ediyoruz. Özellikle son 2 yıldır merkezi sistem uygulamalarında kullandığımız yoğuşmalı duvar tipi kazanlarda İzmir’de yoğun bir talep gördük. Öte yandan Kaskad ve VRF ürünleri ile bölgede sistem çözümleri satışlarına odaklandık. İzmir ili ve çevresinde doğalgaz kullanılmayan yerlerde hem ısıtma hem de soğutma amaçlı kullanılması sebebiyle haziran ayında yeni ısı pompası ürünümüzün lansmanını yapacağız” açıklamalarında bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik oranı 2018’de yüzde 11
» MB: Ekonomide dengelenme süreci devam ediyor
» Foça turizmi acil çözümler bekliyor
» Selçuk: İşsizlik oranı tahminimizin altında
» Hizmet sektörü güven endeksi 81,6 oldu
» “İstihdam teşvikleri baştan sona değiştirilmeli”
» E-İhracat Zirvesi İzmir’de gerçekleşti
» Evinizde baharı müjdeleyen öneriler
» Paşabahçe ile bahara merhaba deyin
» Vestel’in 12 ürününe Good Design Ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni