• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İzmir’de Bilişim Zirvesi gerçekleşti

20 Mayıs 2017 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

İzmir’de Bilişim Zirvesi gerçekleşti

   ► Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketinin tescilli markası BTvizyon Anadolu toplantıları bu yıl 16. yılını kutluyor.

           KENAN YEŞİL     
     Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketinin tescilli markası BTvizyon Anadolu toplantıları bu yıl 16. yılını kutluyor. 16 yıldır yapılan ve her yıl  Anadolu’nun10 farklı ilinde gerçekleştirilen toplantıların İzmir ayağı DoubleTree by Hilton otel’de yapıldı. “Btvizyon Anadolu Toplantıları” yılda 10 farklı il’de gerçekleştirildiğini belirten Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi Genel Müdürü Neslihan Aksun, “Btvizyon Anadolu Toplantıları amacı, teknoloji liderlerini anadoludaki çeşitli illerdeki teknoloji firmaları, özlekurumlar kamukurumlkarı teknoloji, ile ilgilenen firmaları ve bireyleri bir araya getirme toplantılarıdır” dedi.

     Bilişim sektörünün önde gelen şirketlerinin ortak buluşma noktası
     İzmir’de olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi Genel Müdürü Neslihan Aksun, “2002 yılından beri çeşitli illerde gerçekleştirdiğimiz BTvizyon Toplantıları, bilişim sektörünün önde gelen şirketlerinin kurumsal verimlilik, maliyet avantajı gibi faydalar sağlayan ürün ve çözümlerini her ölçekte katılımcımız olan şirketlerle paylaştıkları ortak buluşma noktası oldu. Türkiye’de kurumsal BT yetkinliğini artırmak adına, bunun önemli bir etkinlik zinciri olduğuna inanıyoruz. Etkinliğimiz geçmiş yıllarda da olduğu gibi, bu yıl da tüm sektörleri ve Bilişim Teknolojileri sektörünün önde gelenlerini, işinde bilişimi kullanan yöneticileri ve yaşamında bilişimden kopamayanları bir araya getiriyor. Çeşitli ölçeklerdeki şirketlerin kurumsal bilişim adına yaptığı yatırımlar, ülkemizin iş dünyasındaki gelişmişlik seviyesinden küresel rekabette öne çıkması için gereken adımlara kadar pek çok önemli noktalarda rol oynamaktadır.Ülkemizde geçen yıllar içinde bu alanda önemli mesafeler kat edildi. Ancak, kesintisiz gelişimi ile öne çıkan bilişim ve teknolojide, kurumsal yetkinliklerin tek dönemlik değil her zaman doğru yatırımlarla geliştirilmesinin gerekli olduğunu artık hepimiz biliyoruz” dedi.

     3 yaşından küçük genç firmalar için sürprizler var
     Bilişim 500 araştırması, yayını ve ödül töreni hakkında bilgiler veren Aksun, “18. defa gerçekleşecek olan Bilişim 500 araştırması, yayını ve ödül töreni için  çalışmalara başladık. Bu yıl başvuruları dijital ortamda da kabul ettik. Her sene olduğu gibi yeniliklerle zenginleşen ve eskimeyen en popüler ürünlerimizden olan Bilişim 500’de bu yıl da yenilikler göze çarpacak. Yeni alt kategorilerle zenginleşen yapısı çeşitli birçok firmanın sıralamaya girmesini, farklı ödüller oluşmasını da peşi sıra sağlamakta. Anadolu firmaları için yeni alt kategori bu yıl ilk olarak yer alacak ve bunun yanında 3 yaşından küçük genç firmalar için de birtakım sürprizlerimiz var” şeklinde konuştu.

     Türkiye bilişim pazarı 94.3 milyar TL oldu
     Geçtiğimiz hafta açıklanan TÜBİSAD verileri hakkında bilgiler aktaran Neslihan Aksun, “Türkiye bilişim pazarı 2016 yılında TL bazında yüzde 14.4 büyüyerek 94.3 milyar TL’lik hacme ulaştı. Toplam sektör büyüklüğünü oluşturan iki ana unsurdan birisi olan bilgi teknolojileri Türk Lirası bazında yüzde 11’lik büyüme ile 29,6 milyar TL'ye, iletişim teknolojileri ise yüzde 16'lık büyüme ile 64,7 milyar TL’ye ulaştı. 2016 yılında 29,6 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşan bilgi teknolojileri sektörünün alt kategorilerine baktığımızda donanım satışları 12.9 milyar TL, yazılım satışları 11,9 milyar TL  ve hizmet satışları  4,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Bilgi teknolojileri kategorisinde, bir önceki yıla göre en yüksek büyüme yüzde 16.3 ile yazılım kategorisinde gerçekleşti. Yazılım sektöründeki büyümeyi yüzde 14.4 ile hizmet, yüzde 5.1 ile donanım sektörleri takip etti” diye konuştu.

     En fazla ihracat Ortadoğu ve Afrika
     Neslihan Aksun şöyle devam etti: “İletişim teknolojileri sektörü 2016 yılında 64.7 milyar TL büyüklüğe sahip oldu. Alt kategorilerin dağılımını baktığımızda ise iletişim teknolojileri donanım pazarı 19,3 milyar TL, elektronik haberleşme pazarı ise  45,4 milyar TL oldu. 2016 yılında Bilgi Teknolojileri hizmet kategorisinde yerlilik oranı yüzde 86, yazılım kategorisinde ise yüzde 60 oldu. Sektörün, toplam ihracat rakamı ise türk lirası bazında bir önceki yıla göre yüzde 32 artarak  3,1 milyar TL’ye  ulaştı. Toplam ihracatın 2,041 milyar TL’lik kısmı yazılımdan geldi. Yazılım ihracatı geçen yıla oranla yüzde 41 büyüdü. Yazılımdan elde edilen cironun yüzde on dörtlük kısmı ihracattan geliyor. En fazla ihracat ise yüzde 56 ile Ortadoğu ve Afrika yüzde 20’lik oranla Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıldı. 2016 yılında sektörün Türk lirası bazında farklı alanlarda gösterdiği büyüklüğe rağmen istihdamda bunu yansıtacak bir artış görülmüyor. Bu da şirketlerin verimliliğe önem verdiğini gösteriyor. Tahminler, bu yıl da büyümenin iki rakamlı olacağını gösteriyor.”

     Bilişim Zirvesi 2017 mottosu “REkonomi Başlıyor”
     Bilişim Zirvesi 2017 Kasım ayında “Yıkıcı ve Yenilikçi Dijital Ekonomi” ana başlığında REkonomi Başlıyor mottosu ile gerçekleşeceğini belirten Aksuna, “Uzunca bir süredir üzerinde konuştuğumuz ve 2016 Bilişim Zirvesinin ana konusu olan Endüstri 4.0 ve Dijital Dönüşüm evrilerek gelişmeye ve yayılmaya devam etmektedir. Bir süredir 2017 yılının ülkemiz için Dijital Dönüşüm konusunda çağ atlama yılı olacağını konuşuyoruz. 2017 yılı Bilişim yılı olacak. 17. Defa gerçekleşecek olan Bilişim Zirvesi 2017 Kasım ayında “Yıkıcı ve Yenilikçi Dijital Ekonomi” ana başlığında REkonomi Başlıyor mottosu ile gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Allianz, İzmir’de kapılarını açıyor
» “Esnaf ve sanatkarımızın kazanılmış hakları korunsun”
» Arslan: Halkbank Türkiye’nin enerjisi olacak
» “Yumurtada, öncelikle kayıt dışı üretim ele alınmalıdır”
» Mart ayında kapanan şirket sayısı arttı
» TİSK, Türkiye’deki teşvik uygulamalarını masaya yatırıyor
» Türk yatırımcısı için “İhracatçı ve Yatırımcı Zirvesi”
» Yeni Duster Roadshow Türkiye’yi dolaşıyor
» Gençler, EGİAD’la 1-0 önde
» “Ayşe Başardı” Türkiye kazandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
  Ticaret 18.04.2018
  Ticaret 17.04.2018
  Ticaret 16.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni