• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’de ‘Avrupa Günü’ kutlandı

09 Mayıs 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

İzmir’de ‘Avrupa Günü’ kutlandı

   ► Başkan Tunç Soyer, “Avrupa Günü” nedeniyle İzmir’e gelen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’i ağırladı.

           SELDA AK     
     Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve Marilena Georgiadou-Berger ve  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Tunç Soyer 2019 Avrupa Günü münasebetiyle konuk olduğu Ege Sanayicileri ve İş insanları Derneği (ESİAD) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İzmir AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen “Ortak Bir Gelecek için Birlikte Çalışıyoruz” temalı AB Projeleri Açık Hava Sergisi ve resepsiyonunda bir araya geldi.
     İzmir Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Başkan Tunç Soyer, İzmir’de başlayan yeni dönemin Avrupa Birliği ile ilişkiler açısından da yeni bir başlangıç olmasını dileyerek, “Türkiye’den ve AB’den şehirler arasındaki işbirliğinde İzmir’in lider rol oynayacağına inanıyorum” diye konuştu. İBB Başkanı Tunç Soyer de Avrupa Günü’nü kentlerinde büyükelçi ve eşiyle kutlamaktan dolayı mutlu olduklarını dile getirerek, AB’nin sahip olduğu ve üzerine oturduğu değerlerin İzmir’in kültürüne ve yaşam tarzına çok yakın değerler olduğuna değindi. Soyer, “Belki de Türkiye’de bu değerlerin en samimi savunuculuğunu yapacak olan kenttir. Bu nedenle İzmir üzerinden AB ile kurduğumuz ilişkilerin ilerde çok daha gelişeceğini ümit ediyorum. Bize verdikleri destek için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Türkiye her zaman çok güçlü bir ortağımız oldu
     İzmir Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen 2019 Avrupa Günü etkinliğine katılan ve böyle önemli bir günün kutlama programına İzmir’den başladıkları için mutlu olduğunu dile getiren Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, “Burada olma sebebimiz tesadüfi değil. Zaten çok iyi çok yakın ilişkilerimiz var İzmir ve çevresiyle. Biz burada halkın yanında sıkıntıların olduğu yerlerde onlara yakın olmayı çok önemsiyoruz. Türkiye her zaman çok güçlü bir ortağımız oldu. Bazen siyasi gerilimler olsa da şunu her zaman anlamakta ve hatırlamakta fayda var; bizler çok farklı konularda yani kültür, güvenlik, göç, kadın, sosyal konular, insan hakları ve temel özgürlükler konusunda çok farklı alanlarda iş birliği yapıyoruz. Gelecekte bundan daha fazlasını yapmak için dört gözle bekliyoruz” dedi.

“Çeşitliliği ve bütünlüğü korumaya çalışıyoruz”
     Avrupa Günü gibi özel bir günün her zaman AB’nin ne anlama geldiğini düşünmek için bir fırsat olduğunu dile getiren Berger, Berger, “Hepimiz biliyoruz bu bir barış projesi 2. Dünya Savaşı’nı sonrasında onun küllerinden doğmuş bir proje. Fakat sadece 2. Dünya Savaşı değil Avrupalıların Avrupalılarla savaştığı binlerce yıldan sonra kurulmuş bir proje. Buradaki esas amaç barış, güvenlik, özgürlük ve demokrasiden kurulu bir ortam yaratmak. AB’yi merkezi bir devlet gibi düşünmeyin. Brüksel’den talimatlar alan bir yapı değil. Tam tersine toplulukların topluluğu olarak düşünebileceğiniz bir yapı. Bizler çeşitliliği korumak istiyoruz o yüzden AB’nin esas  önemsediği şeylerden biri de çeşitlilik ve bütünlüktür. Bunu nasıl yapacağımız konusunda da İzmir gibi yerler önem teşkil ediyor” ifadelerini kullandı.

     AB’nin dünya sahnesinde de ihtiyaç duyulan bir kuruluş ve önemli bir sistem olduğunu vurgulayan Berger, “Çünkü biz burada çok taraflılığın kurulmuş olduğu bir sistemi korumaya çalışıyoruz. Küreselleşmenin yol açtığı sorunlara karşı sistem kurmaya çalışıyoruz. Tek tek üye ülkelerin çözemeyeceği sorunları çözmek için önemli bir kuruluş. Aslında vatandaşlarımız AB’nin sağladığı bütünlüğü arıyorlar. O yüzdenden de Türkiye gibi ortaklarımıza biz de el uzatıyoruz. Bütün konularda Türkiye her zaman çok güçlü bir ortağımız oldu. Bazen siyasi gerilimler olsa da şunu her zaman anlamakta ve hatırlamakta fayda var; bizler çok farklı konularda yani kültür, güvenlik, göç, kadın, sosyal konular, insan hakları ve temel özgürlükler konusunda çok farklı alanlarda iş birliği yapıyoruz. Gelecekte bundan daha fazlasını yapmak için dört gözle bekliyoruz. Herkese geldiği için çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.
     Konuşmaların ardından “Ortak bir gelecek için birlikte çalışıyoruz” temalı AB projelerinin tanıtıldığı açık hava sergisi gezildi. Avrupa Günü resepsiyonuna giderken Berger’in eşi Marilena Georgiadou-Berger ile Soyer’in eşi Neptün Soyer Kordon’daki yürüyüş sırasında üzerinde İngilizce ve Türkçe ‘birlikte yürüyelim yazan dövizler taşıdı.


+ Benzer Haberler
» Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu
» Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var
» Oda, Borsa ve STK’lardan destek
» TZOB ve FAO iş birliğini daha ileri aşamaya taşıyacak
» Yüzde 50 gümrük vergisi ABD’ye çelik ihracatını azaltır
» İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek
» 2020’ye ‘bembeyaz’ başlangıç
» Çeşme’nin 2020 yılı bütçesi 202 milyon 700 bin lira


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni