• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’de akıllı telefonlarla araç kiralanabilecek

26 Şubat 2020 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

İzmir’de akıllı telefonlarla araç kiralanabilecek

   ► Uygulayıcı Garenta firması ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Genel Müdürlüğü çözüm ortaklığıyla hayata geçirilen sistem, İzmir’de 200 araçla hizmete girdi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin akıllı kent uygulamalarını yaygınlaştırma hedefine hizmet edecek Araç Paylaşım Sistemi’nin tanıtım toplantısı düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Genel Müdürlüğü ve Garenta iş birliğiyle, Türkiye’nin ilk araç paylaşım uygulaması olan MOOV by Garenta’nın dakikalık araç kiralama hizmeti İzmirlilere sunuldu.

     Uygulayıcı Garenta firması ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Genel Müdürlüğü çözüm ortaklığıyla hayata geçirilen sistem, İzmir’de 200 araçla hizmete girdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Genel Müdürlüğü, MOOV by Garenta kullanıcılarına ücretsiz otopark desteği verecek. Uygulamanın akıllı telefonlara indirilerek kullanıldığını dile getiren Galenta Genel Müdürü Emre Ayyıldız, araçların uygulama üzerinden 15’er dakikalık periyotlar halinde, 9.5 TL’den başlayan fiyatlarla kiralandığını söyledi.

“Uygulamayla dakikalık kiralama yapılıyor”
     MOOV by Garenta’nın paylaşım ekonomisi uygulaması olduğunu dile getiren Galenta Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Akıllı telefonlara indirilen uygulama ile dakikalık kiralama yapılıyor. Kısaca, ‘aracı istediğin yerden al, ihtiyacın kadar kullan, istediğin yere bırak’ olarak özetleyebiliriz. Kiralama yapacağınız zaman uygulamayı açıyorsunuz, size en yakın araçları uygulama üzerinden 15’er dakikalık periyotlar halinde, 9.5 TL’den başlayan fiyatlarla kiralıyorsunuz. Her 15 dakikalık kiralamanıza 5 kilometrelik yakıt ve sigorta dahil.

     Aracın kapılarını uygulama üzerinden açıyorsunuz, anahtarı torpidodan alıyorsunuz ve kullanmaya başlıyorsunuz. Her şey dijital, her şey sadece birkaç tık. Bugün, bir paylaşımlı aracın tercih edilmesi 10 aracın trafikten çıkması anlamına geliyor. Bu hem trafik hem de maliyet açısından fayda sağlıyor” diye konuştu. MOOV by Garenta’nın İstanbul’dan sonra ilk durak olarak İzmir olduğunu belirten Ayyıldız, “İzmir’in gösterdiği bu vizyonun, diğer kentlerimize örnek olmasını temenni ediyoruz” dedi.

“Uygulamayla trafik sıkışıklığı, hava kirliği ve otopark talebi azalacak”
     İBB’nin İzmir akıllı paylaşım adlı platform aracılığıyla tüm aktörleri bu yeni ekonomisinin parçası olmaya davet ettiğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir akıllı paylaşım anlayışını birçok alanda uyguladık, bisiklet paylaşım sistemi BİSİM bunlardan bir örnek. İBB İzmir’de doğaya saygılı, erişilebilir ve güvenilir toplu ulaşım için bütünlüklü bir çalışma yürütüyor. Bugün burada bir araya gelmemiz de bu çalışmanın bir örneği. Dünyanın birçok yerinde özel taşıtların yüzde 92’si gün içinde boşta duruyor.

     Türkiye için de benzer bir durumu söylemek mümkün. Paylaşım ekonomisiyle boşa harcanan veya az kullanılan ulaşım kaynaklarını daha iyi kullanmanın akıllı yolunu İzmir’de uygulamaya başlıyoruz. Akıllı ulaşım sisteminde araba ve bisikletlerin paylaşılmasıyla İzmir’de trafik sıkışıklığı hava kirliği ve otopark talebi de azalacak. Açık ve yeşil alan olarak kullanılması gereken otopark alanları sosyal donatı alanlarına dönüşecek” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Sosyal mesafe temassız ödeme kullanımını artırdı
» Korona günlerinde obezite riskine dikkat!
» Ev ve mutfak eşyaları sektörü ‘Ekonomik Kalkan’a dahil olmak istiyor
» Girişim yatırımları yüzde 62 arttı
» Pazarlarda yeni dönem başladı
» Kira ödelemeleri haziran’dan sonra yapılabilecek
» Geliri olmayan 65 yaş üstündekiler için ‘Biz varız’
» Büyükşehir’den minibüs esnafına destek
» İZELTAŞ’tan örnek davranış
» Merkez Bankası kredi kartı faiz oranlarını düşürdü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
  Ticaret 25.03.2020
  Ticaret 24.03.2020
  Ticaret 23.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni