• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir’de 41 bin kişi yetki belgesi aldı

13 Haziran 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18

İzmir’de 41 bin kişi yetki belgesi aldı

   ► Mesleki yeterlilik belgesi sınavlarını başarıyla tamamlayan katılımcılara törenle belgeleri takdim edildi.

           KÜBRA TOPAL     
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’in yürürlüğe girmesinin ardından, ikinci el taşıtların satışında mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (MEYBEM) ile İzmir Ticaret Odası (İZTO) Eğitim ve Sağlık Vakfı işbirliğiyle mesleki yeterlilik belgesi sınavlarını başarıyla tamamlayan katılımcılara İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO) düzenlenen törenle belgeleri takdim edildi. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, törende yaptığı konuşmada, 13 Şubat 2018 tarihli 30331 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik çerçevesinde mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale geldiğini belirtti. Özgener, belge almaya hak kazanan tüm galeri sahipleri ve çalışanlarının mesleklerindeki bilgi ve deneyimlerini, uluslararası standartlara göre belgelediğini söyleyerek kanuni yükümlülüklerini yerine getirdiğini ifade etti. Özgener, mesleki yeterlilik belgelerinin, sektörlerde hizmet kalitesinin artması ve nitelikli işgücünün geliştirilmesi için büyük önem taşıdığını vurguladı.

“1 haftada sınava alınan kişi sayısı rekorunu kırdık”
     Odanın 56. Meslek Komitesi, Otokent Yönetimi ve TOBB MEYBEM’in destekleri ile 600’ü aşkın sektör temsilcisine sınav ve belgelendirme hizmeti sunduklarını dile getiren Özgener, “Kasım ayında gerçekleştirilen sınavlara tam 360 kişi katıldı. Türkiye genelinde 1 haftada sınava alınan kişi sayısı rekorunu kırdık. Aralık ve şubat ayında gerçekleştirilen sınavlarımızda yoğun ilgi gördü. Mart ve nisan aylarında yine TOBB MEYBEM işbirliğinde Emlak Alım Satım mesleğinde üyelerimize sınav hizmeti sunduk. Önümüzdeki aylarda yeni sektörler ile hizmet yelpazemizi genişleteceğiz. İnşaat sektöründe de mesleki yeterlilik belgesi sınav ve belgelendirme hizmetlerimiz devam ediyor. Sektörlerin gelişimi için büyük önem arz eden bu belgelerin beraberinde getirdiği teşvikler var. Nitelikli elemanların istihdam edilmesini desteklemek üzere devletimiz çeşitli istihdam teşvikleri geliştirdi. İşyeri sahiplerinin söz konusu teşviklerden yararlanması için SGK ve İŞKUR ile iletişime geçmesini önemle tavsiye ediyorum. İşinizi daha da geliştirmek için devletin sağladığı imkânlardan faydalanın” dedi.

“Sanayi 4’den daha önemlisi Eğitim 4’dür”
     TOBB MEYBEM Yönetim Kurulu Başkanı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar konuşmasında, mesleki yeterlilik belgesiyle ilgili sistemin 117 tehlikeli ve çok tehlikeli işlerle başlayan bir süreç olduğunu belirterek, “Bu eğitimler insanlara standart kazandırarak mesleği benimsemelerini sağlayacak bir belgelendirme yöntemidir. Daha önce Türkiye’de sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren 15 bin acentenin tost yapan bir büfede de ya da bir galeride bu hizmeti alma imkânı vardı. Sigorta acenteleri bugün KOSGEB’den kredi alabilir hale geldi. Mesleklerin sertifikalanması son derece önemli” şeklinde ifade etti. Bugüne kadar 81 ilin 76’sında sınav yaptıklarını söyleyen Yorgancılar, “Bunu artırmak bizim hedefimiz. Türkiye’nin her yerinde MEYBEM var. Kaliteyi artırarak Türkiye’nin en büyük sorunu eğitimsizliği çözersek Avrupa standartlarına ulaşırız. Sanayi 4’den daha önemlisi Eğitim 4’dür. Onu da yapacak gücümüz var. Birlik beraberlik olduğu sürece üstesinden geliriz” dedi.

“İzmir öncü illerden biri oldu”
     Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Sınav ve Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya, konuşmasında, özellikle nitelikli ve belgeli iş gücüne giden yolda meslek standartlarının ilk adım olduğunu belirterek, yetkilendirdikleri 200 kuruluşla birlikte yıllık 3 milyon kişiye ulaştıklarını, yaklaşık 643 bin kişinin de mesleki yeterlilik belgesi aldığını söyledi. İş kazalarını en aza indirmek için bu belgenin zorunlu hale geldiğini vurgulayan Ordukaya, “161 meslekte belge zorunluluğu getirme yetkisi verildi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın tebliğlerinde 117 meslekte belge zorunluluğu yürürlüğe kondu. Tehlikeli mesleklerde çalışan belgeli vatandaşlarımız belgesiz çalışanlara göre yüzde 25 oranında daha az iş kazalarına maruz kalıyor. Mesleki yeterlilik belgesinin tehlikeli işlerde zorunlu olmasının bu bağlamda amacına ulaştığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

     MYK olarak Ticaret Bakanlığı ile yaklaşık 4 yıldır birlikte çalıştıklarını dile getiren Ordukaya, “İşbirliği kapsamında yetkilendirdiğimiz belgelendirme kuruluşları aracılığıyla galerici esnafımızın bu faaliyetlerini yürütmeye başladık. 2018 yılında yönetmelik yayınladı. İzmir’de MYK’nın İzmir merkezli yetkilendirdiği 9 kuruluş var. Biri İZTO’nun ticari işletmesi, biri esnaf odası ile diğer özel iştiraklerimiz yetkilendirildi. İzmir’de bugüne kadar 8 binden fazla sınavda 41 bin vatandaş mesleki yeterlilik belgesi almış. Ülkemizdeki genel dağılıma bakıldığında İzmir öncü illerden biri olmuş. Kendi ekonomisi göz önünde bulundurulduğunda bu sayının artacağına inanıyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» İzmir’in 5 yıllık yol haritası belirlendi
» İlk kez yurt dışına açılacak KOBİ’lere 300 bin TL destek
» ABD ile kimya ticaret hacmi hedefi 15 milyar $
» Lösev Bağış Kumbaraları Efes Selçuk’ta
» Başkan Batur’dan Konak’a aşure ikramı
» Pir Sultan Abdal Güzelbahçe’de sahnelendi
» Palandöken, “İşsizlik artınca sosyal medya yeni iş kapısı oldu”
» Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi kadın sorunlarının çözümüne katkı sağlıyor
» VakıfBank e-teminat mektubu ile gümrük işlemleri kolaylaştı
» Halkbank’tan TLREF’e endeksli dört farklı bono ihracı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.09.2019
  Ticaret 13.09.2019
  Ticaret 12.09.2019
  Ticaret 11.09.2019
  Ticaret 10.09.2019
  Ticaret 09.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni