• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir VHO: 40 kuruşluk prim çok ‘çiğ’ kaldı

12 Ekim 2020 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

İzmir VHO: 40 kuruşluk prim çok ‘çiğ’ kaldı

           HABER MERKEZİ      
     İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Özdemir, çiğ süt üreticisine verilen prim desteği ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Özdemir, “Çiğ süte, fiyat artışı yapmak yerine 40 kuruşluk prim vermek demek; bu ülkenin insanlarının aileden gelen geleneksel yeteneklerini, yerinde üretebilme becerisini, tüketici değil üretici olmaya can atan ruhunu elinden almak demektir” dedi.
     Üreticinin ürününden kazanamıyorsa üretimi bırakmak zorunda kalacağını ifade eden Özdemir, “Üretimin temelinin kârlılık olduğu gerçeği, nedense hayvancılık sektöründe hep unutulmaktadır. Eğer ürettiğiniz ürün size kazandırmıyorsa üretmez daha doğrusu üretemezsiniz. İşte tam da bu noktada süt sektörümüzün artık düştüğü zorlu durumdan çıkartılması gerekmektedir. Aksi takdirde sütün kaynağı ineklerimizin varlığı da dahil, sektör yok olma yolundadır. Her yaştan insanın sağlığı ve özellikle çocuklarımızın sağlıklı büyümesinde etken olan ve aslında en erişilebilir protein kaynağı olan sütün hammaddesi çiğ süt için öngörülen destekleme ne yazık ki sektör için yok hükmündedir” ifadelerini kullandı.

Türkiye yabancı sermayenin kucağına itiliyor
     Hızla artan üretici maliyetlerinin sektörün tüm paydaşlarını büyük ölçüde etkilediğini aktaran Özdemir, “Maliyetler, hayvancılık yapan insanlardan tutun da, hayvanların sağlıklı olması için hizmet veren biz Veteriner Hekimleri, sütlerin ürün haline dönüşmesi aşamasında faaliyet gösteren tüm işletmeleri olumsuz etkilemektedir. Bunun üzerine bir de çiğ sütten kâr beklentisi üreticimizin elinden alınınca sektörde emek harcayan herkes ve elbette kendi insanının kendi ülkesinde ürettiği sağlıklı süte ekonomik olarak ve sürdürülebilir politikalarla ulaşmayı bekleyen halkımız hayal kırıklığı yaşamıştır. Üretimi ve üreticiyi açık, net ve fark yaratacak şekilde desteklemeyen her uygulama ve politikanın Türkiye’yi yabancı sermayenin kucağına itmektir. Bugün pandemi dönemi ekonomisini yönetmek adına yapılan yanlışlar ülkemizin geleceğinin yok olması demektir”  açıklamalarında bulundu.

“40 kuruşluk prim, ülkenin üretici ruhunu elinden almak”
     Özdemir, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Üreticinin emeğinin karşılığını alamaması demek “üretme tüket” demektir. Kendi yöresinde, köyünde yapması mümkün bir iş kolu olan hayvancılık ile karnını doyuramayan insanımıza “git kendine şehirde gerekirse karın tokluğuna iş bul” demektir. Sanayici ve işadamları açısından iş edindirmeleri gereken insan yükü demektir. Şehir nüfusunun katlanması kentsel yaşam koşullarının daha çok insanı öğütmesi demektir. Çiğ süte, fiyat artışı yapmak yerine 40 kuruşluk prim vermek demek; bu ülkenin insanlarının aileden gelen geleneksel yeteneklerini, yerinde üretebilme becerisini, tüketici değil üretici olmaya can atan ruhunu elinden almak demektir. Başta Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli olmak üzere tüm yetkilileri, üretmeye dair anlamlı teşvikleri ülkemizde hammaddenin kökenini sürekli kılacak ve en önemli sektörümüz olan hayvancılık sektörüne katkı koymaya davet ediyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Yeni hasta sayısı 2 binin altına indi
» Pamuk rekolte tahmini 167 bin ton
» “Önerilerimizin dikkate alınması camiamızı sevindirdi”
» Örnekköy kentsel dönüşümde örnek olacak
» Türkiye’nin ilk online gönüllü okulu açıldı
» Çeşme’de muhtarlar günü kutlandı
» Türkiye, 6 kıtada 154 ülkeye ilaç ihraç ediyor
» Şeffaf maskeye rekor talep
» Eksik menşe şahadetnamesine 6 aylık af
» TEB, BiGG girişimcilerine destek vermeye devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.10.2020
  Ticaret 20.10.2020
  Ticaret 19.10.2020
  Ticaret 17.10.2020
  Ticaret 16.10.2020
  Ticaret 15.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni