• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir Tarımı’na 6 başlıklı yol haritası

21 Ocak 2021 Perşembe 00:00
12
14
16
18

İzmir Tarımı’na 6 başlıklı yol haritası

   ► Soyer, İzmir Tarımı başlıklı strateji ve eylem planının tohum aşamasından başlayıp son tüketiciye uzanan tüm süreçleri kapsadığını belirtti.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Kuraklığa ve yoksulluğa karşı ‘İzmir Tarımı’ başlıklı strateji ve eylem planının basın toplantısı gerçekleştirildi. İzmir tarımının İzmir’den tüm Türkiye’de yeni ve farklı bir tarımı ekonomisini inşa etme projesi olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, stratejinin temelini oluşturan 6 başlığı kamuoyuyla paylaştı. Soyer, bu başlıkları ürün envanteri ve planlaması; tarımsal destek; lojistik, işleme ve markalaşma; satış, pazarlama ve ihracat; araştırma, geliştirme, eğitim ve sertifikasyon ve Agro Turizm gibi yan ekonomiler oluşturma çalışmaları olarak tanıttı.

“Tarımsal sulamada harcanan suyu %50 azaltmayı hedefliyoruz”
     İzmir tarımı strateji ve eylem planının İzmir’den başlayarak tüm Türkiye’de yeni ve farklı bir tarımı ekonomisini inşa etme projesi olduğunu söyleyen Soyer, “İzmir tarımını Türkiye’de bugüne kadar uygulanan tarım politikasından ayıran 2 temel farktan biri kuraklıkla mücadele. 2019 verilerine göre Türkiye’de suyumuzun yüzde 77’si tarım için kullanılıyor. Bu durum değişmezse içme sularımız tehlikeye girecek. İzmir tarımı stratejik ürünleri destekleyerek tarımsal sulamada harcanan suyu yüzde 50 oranında azaltmayı hedefliyor. Yeni politikamızın ikinci farkı yoksullukla mücadele. Biz tarımı tarlada sonlanan bir zirai faaliyet olarak görmüyoruz, İzmir tarımı tohum aşamasından başlayıp son tüketiciye uzanan tüm süreçleri kapsıyor. Satış ve pazarlamayı en baştan planlayarak ürünlerimizin katma değerini yükseltiyor, yoksullukla mücadele ediyor ve katma değeri artırıyoruz” diye konuştu.

     Başka bir tarım mümkün felsefesinin 6 ayak üzerinde şekillendiğini ifade eden Soyer, “Birinci aşama ürün envanteri ve planlaması. İzmir tarımı modelinin kilit taşı, bölgeye, iklime ve coğrafyaya özgü üretim olacak. İl genelinde üretilebilen stratejik ürünler tespit ettik. Bunlar küçük baş et ve süt ürünleri, zeytin ve zeytinyağı, hububat baklagiller ve üzüm. Öte yandan kestane, su ürünleri ve aromatik bitkileri destekleyeceğiz. Tümü girdi maliyeti düşük, sulama ihtiyacı düşük ürünler. Öncelik vereceğimiz ürünlerin tamamı İzmir’i, Türkiye’yi diğer şehirleri ve dünyayı besleyecek üretim ve satış potansiyeline sahip. Keçi, koyun ile kara sığır da destekleme kapsamında olacak. Bunun dışında karakılçık, saz çavdarı gibi tahıllara, gambilya ve mürdümük gibi atalık yem bitkilerine, zeytin, zeytinyağı ve üzüme de alım garantisi veriyoruz” diye konuştu. İkinci aşamanın tarımsal destek çalışmaları olduğunu söyleyen Soyer, “Kooperatifler aracılığıyla yüksek miktarda ürün alıyoruz. Kırsaldaki üretimi desteklerken, şehrimizdeki milyonların sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşımını sağlıyoruz” dedi.

“İnek sütü alımlarını 16 milyon litreden 22 milyon litreye yükseltiyoruz”
     Tarım stratejimizin bir sonraki ayağında lojistik, işleme ve markalaşma çalışmaları yer alıyor. Lojistiği belediye şirketi olan BAYSAN tarafından gerçekleştiriliyor. Öz kaynaklarımızla Ödemiş’e et işleme tesisi kurduk, Bayındır’a dev bir süt işleme fabrikası kuruyoruz. 65 milyon TL’ye mal olacak süt işleme fabrikamızın inşaat zemin alanı 7 bin m2’ye oturuyor. 2021 Mayıs ayında temeli atılacak fabrikanın, 2021 aralık ayında deneme üretimine başlamasını planlıyoruz. Fabrikamız 2022 Ocak ayından itibaren tam kapasite çalışmaya başlayacak. Önümüzdeki dönemde inek sütündeki alımları BAYSAN sayesinde 16 milyon litreden 22 milyon litreye yükseltiyoruz. Bunun 16 milyonu süt kuzusu projesiyle hemşerilerimize ulaşacak, geri kalanı paketlenerek kendi markamızla piyasaya sunulacak.

     2021-2022 döneminde inek sütü alımına küçük baş sütü alımını da ilave ediyoruz. BAYSAN aracılığıyla bu tesiste kullanmak amacıyla ilk yılda 7 milyon 500 litre koyun sütü, 5 milyon litre keçi sütü ve 2 milyon litre manda sütünü üreticilerimizden satın alacağız. Süt işleme fabrikamız günlük 100 ton süt işleme kapasitesine sahip olacak. 2021 yılı içerisinde et entegre tesisi için 50 bin adet kuzu ve 4 bin adet kara sığırı üreticilerimizden satın alıyoruz. Ödemişteki et işleme tesisimiz Nisan ayından itibaren tam kapasiteyle çalışmaya başlıyor” diye konuştu.
     2021-2022 döneminde toplam 338 milyon 600 bin TL’lik alım gerçekleştireceklerini belirten Soyer, “Belediyemizin köylümüze yapacağı maddi destek 3-4 katına yükselmiş olacak. Bunun 154 milyon 600 bin TL’si süt, 97 milyon TL’si et, 15 milyonu yem bitkilerine, geri kalan 72 milyon TL’si diğer ürünlere tekabül ediyor” ifadelerinde bulundu.

“Üretici, ürünlerin paketlenebilmesi için ücretsiz tasarım desteği alacak”
     Çiğli Sasalı’da Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nde, Tarımsal Tasarım Ofisi kuracaklarını belirten Soyer, “Üretici bu merkez sayesinde ürünlerin paketlenebilmesi için ücretsiz tasarım desteği alabilecek. Üretilen markalaşma süreci tamamlanmış paketlenmiş ürünler İzmir tarım stratejisinin sonraki aşaması olan satış, pazarlama ve ihracat için hazır hale geliyor. Bu aşamada yapmak istediğimiz katma değeri yüksek ürünleri satışa sunmak ve üreticilerimize, çiftçilerimize daha fazla gelir sağlamak. İzmir tarımının ürünlerini sadece iç piyasa için değil, ihracat için de geliştiriyoruz. İSFAŞ bu konuda büyük bir rol üsteniliyor. Markalaşma e-ticaret ve ihracat konusunda tecrübesi olamayan küçük üreticimizi fuarlarımızla dünyaya açıyoruz. Sasalı’daki tarım merkezimizde ihracat destek ofisi de kuruyoruz. Yeni dönemde alım garantisi vermekle kalmıyoruz satış garantisini de gündeme alıyoruz. En önemli hedefimiz ihracat. Amacımız 13 milyon dolara düşen ihracatı 250 milyon dolara yükseltmek” dedi.

     İzmir tarımının beşinci aşamasında araştırma, geliştirme, eğitim ve sertifikasyon süreçlerini gerçekleştireceklerini ifade eden Soyer, “Can Yücel Tohum Merkezimizi kurulma sürecinde. TÜSİAD’la kurduğumuz Girişimcilik Merkezinde önceliğimiz tarım olacak. Seçim vaatlerimizden biri olan Tarım Lisesi’de 2022’de eğitime başlıyor. Altıncı aşamasında Agro Turizm gibi yan ekonomiler oluşturma çalışmalarımız var. Gayemiz İzmir’in Agro Turizm için uygun noktalarında köylerimizim sadece belirli bir dönem değil 12 ay boyunca yan gelir elde etmesini sağlamak” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a yüzdesi 8,5’in üzerinde
» Yıllık enflasyon %15,6’ya çıktı
» EİB’ten Şubat’ta 1 milyar 172 milyon dolarlık ihracat
» “Pancar ve şeker üretiminde rekor kırıldı”
» EPDK’dan akaryakıt fiyatlarındaki haksız kâr artışına müdahele
» İzmir’in Gevreği tescillenecek
» Petkim, portföyündeki ürünlerde yaşanan genel fiyat düşüşüne rağmen kârlılığını artırdı
» Nadir Hastalıklar Ağı’ndan “Nadir Çağrı”
» Fındık ihracatında 60 bin tonluk azalış
» Batur’dan esnafa işgaliye desteği


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.03.2021
  Ticaret 03.03.2021
  Ticaret 02.03.2021
  Ticaret 01.03.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni