• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir kolonyaları destek bekliyor

10 Aralık 2019 Salı 16:00
12
14
16
18

   ► Bu yıl 13. kez gerçekleşen Uluslararası Travel Turkey İzmir fuarına katılarak İzmir’in 7 endemik çiçeği ve bunların karışımından oluşan 8 çeşit kolonyayı standına taşıyan İzmir  marka kolonyalar yoğun ilgi gördü.

     Olgunsoy İlaç ve Kozmetik Sahibi Eczacı Enver Olgunsoy İzmir marka kolonyalarıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve bu yıl 5-7 Aralık tarih-lerinde gerçekleştirilerek 13’üncü kez dünya turizmine kapılarını açan “Uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarı”na katıldı. 43 ülkeden bin 300 katılımcıyı ağırlayan fuarda açtığı standıyla yoğun ilgi gördü.
     2 yıl önce Olgunsoy İlaç ve Kozmetik  firmasının 40. yılı nedeniyle sosyal sorumluluk kapsamında 8 çeşit İzmir markalı kolonya üreten Eczacı Enver Olgunsoy coğrafi işaret alarak İzmir’i dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Uluslararası Travel Turkey İzmir fuarının Türkiye’nin yüz akı olan bir fuar olduğunu söyleyen Olgunsoy, “İzmir, Türkiye’yi ulus-ları ağırlıyor. Bulunduğumuz A holünde belediyelere ait İzmir sokağında bizde İzmir markalı kolonya olarak buraya davet aldık. Burada İzmir’i kolonyalar şehri olarak tanıt-maya çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. ‘Kolonyalar şehri İzmir’ ifadesinin Sü-leyman Ferit Eczacıbaşı’ya ait bir ifade olduğunu vurgulayan Olgunsoy, “1911 yılında kendi eczanelerinde kolonyalar üretmiş. Bende kendi firmamım 40. yılında sosyal so-rumluluk projesi olarak kolonya yaptım” dedi.

“Başkan Batur destek sözü verdi”
     İkinci kez fuara katıldığını kaydeden Enver Olgunsoy, “Bir kez de fuarda Kemeraltı Sokağı’na davet edilmiştik. Geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı kendi standında bize yer vermişti. Bu yıl Bakanlığın standında hiçbir firma yok. Tabi bize yine onlar aracılığıyla bu yıl fuarda İzmir Sokağı’nda yer verildi” diye konuştu. Standa gösterilen ilginin memnun edici olduğunu ifade eden Olgunsoy, “İzmir’de zaten kolonyaya ilgi var. Belediye başkanlarımız ve fuar katılımcıları, misafirlerimiz standımızı ziyarete geldi. Konak Belediye Başkanımız Abdül Batur’dan da destek sözü aldık. Çünkü; İzmir’in kolonyalar şehri olduğunu anlatırken, kolonyayı coğrafi işarete götürme talebimi de an-lattım. Bunu çok istiyorum. Coğrafi işaret alma işini de şahıslar, firmalar yapamaz, ku-rumlar yapabilir. Biz ancak onlara destek oluruz. Konak Belediye Başkanımız Abdül Batur’da coğrafi işaret konusunda destek olacağına söz verdi. Dolayısıyla çok yakında, bu konuyla ilgili kendisini ziyaret edeceğiz” diye konuştu.

“Önceliğimiz İzmir’in kolonyalar şehri olduğunu vurgulamak”
     Coğrafi işaret almaları durumunda İzmir kolonyalarının dünyaya açılacağını söyleyen Olgunsoy, “Zaten sloganımız da buydu: Dünya İzmir kokacak. Selluka, Jakaranda, Ya-semin, Nergis, Anemon, Şeftali Çiçeği ve Mimoza kokularını ayrı ayrı ürettik. Birde bütün bunların karışımından bir koku elde ettik. Buna da İzmir’in simgelerinden olan İmbat rüzgarının adını verdik. Toplam 8 çeşit kolonyamız var. Bizim önceliğimiz İz-mir’in kolonyalar şehri olduğunu vurgulamak. İzmir markasını da bu yüzden kullanıyo-ruz. Bu tescilli markadır, bu amaç doğrultusunda tescil aldık” şeklinde konuştu.

Tüm İzmirlilerden destek istiyorum
     Gelen ziyaretçilerin markayı sorduklarını anlatan Enver Olgunsoy, “İzmir dediğimde herkes muhakkak nedenini soruyor. İzmir’in kolonyalar şehri olduğunu ve kolonyanın markasının da o yüzden İzmir oluğunu anlatıyorum. ‘E sizin başka  markanız olmalı’ diyorlar. Hayır, İzmir markalıyız diyorum. Tabi böyle bir tepki verebiliyorlar. Kokuları da duyunca da açıkçası çok beğeniyorlar. Böyle bir çaba içerisindeyiz. Bu kolonyayla coğrafi işaret alıp dünyaya açılmayı, İzmir’i tanıtmayı hedefliyoruz. Fuarda olma ama-cımız da bu. Firmamın 40. yılı nedeniyle sosyal sorumluluğu yerine getirmek amacıyla 2 yıldır bu kolonya ile uğraşıyorum. Bütün İzmirlilerden, belediyelerimizden ve sivil top-lum kuruluşlarından bu konuda  destek istiyorum.  Bu maddi destek değil. İzmir kolon-yalar şehridir ve kolonyaları 1911 yılına kadar dayanıyor. Hatta yaşça büyük vatandaş-lar hatırlar, fuara gelenler kolonya almadan gitmezdi. Ama bu gelenek unutuldu. Bunu tekrar canlandırıp İzmir’in kolonyalar şehri olmasını istediğim için tüm İzmirliden des-tek istiyorum” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta
» Milli servetimiz çam fıstığı alarm veriyor
» “Meyve sebze sektöründe rakibimiz yok”
» Elleçlenen konteyner Aliağa’da artarken, İzmir’de azaldı
» Çiftçi, üretimde dayatılan zehrin farkında
» “Çin kestanesi, Türk kestanesini lekeliyor”
» “Gelecek yıl beyaz et üretiminde düşüş olmayacak”
» Kırtasiye sektörü tükenme noktasında


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.09.2020
  Ticaret 17.09.2020
  Ticaret 16.09.2020
  Ticaret 15.09.2020
  Ticaret 14.09.2020
  Ticaret 12.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni