• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir kadına şiddete yönelik mücadelede tek ses oldu

25 Kasım 2019 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

İzmir kadına şiddete yönelik mücadelede tek ses oldu

   ► Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Barosu arasında ortak hizmet protokolü imzaladı.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Barosu arasında ortak hizmet protokolü imzalandı. Şiddet mağduru kadınlara yönelik güçlendirme ve farkındalık çalışması yapmasını sağlayacak protokolü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Tunç Soyer ve İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel imzaladı. İmza töreni öncesinde kadın cinayetlerine dikkat çekmek için sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla İzmir Büyükşehir Belediye binası personel giriş alanına kadın ayakkabısı bırakıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Seyhan Aydın, Ege Kadın Buluşması Platformu İzmir Sekreteri Şengül Baysak, İzmir Güç Birliği Platformu Başkanı Fatoş Yiğitel ve İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Huriye Serter günün anlam ve önemine binaen konuşma yaptı.

“Kadın mücadelesine sahip çıkmak kendimize sahip çıkmaktır”
     25 Kasım 1999 beri kadınların dünyanın her yerinde sokaklarda meydanlarda erkek şiddetine karşı durabilmek, seslerini çıkartmak için varlıklarını gösterdiğini belirten Soyer, “Dünyadaki tüm baskıcı rejimler karşısında kadınların verdiği bu özgürlük mücadelesi sadece kadınları değil, aynı zamanda demokrasi ve barışı temsil eden tüm toplumsal kesimlere de öncülük etti. Çünkü kadına yönelik şiddetin arttığı ülkeler aynı zaman barışın demokrasinin adalet ve özgürlüklerin de tehdit altında olduğu eril bir yönetim anlayışının olduğu ülkelerdir.

     Kadın mücadelesine sahip çıkmak kendimize ve özlediğimiz, hayal ettiğimiz toplumsal yaşama sahip çıkmak demektir. Bugün kadınlara dönük ayrımcılık ve şiddet ailede, sokakta, siyasette, iş yaşamında yaşamın her yerinde devam ediyor. Sadece Ekim’de 23 kadın ve 2 çocuk, 2019 da 300’e yakın kadın öldürüldü. Bu korkunç tablo en temelde siyaset kurumunun, devleti yönetenlerin sorumluluğu ve cinsiyetçi kirli bir zihniyetin sonucu. Bu tabloyu değiştirmenin ilk adımı aileden başlar. Bunu topluma yaymak kamu gücünü elinde bulunduran başta kadın örgütleri olmak üzere ilgili bütün STK’larla ortaklaşmayla olmalı” ifadelerinde bulundu.

“İzmir bir kadın şehri”
     İzmir bir kadın şehri olduğunu, adını tarihin ilk örgütlü kadın hareketi olan Amozonlardan, Amazon kraliçesi Smyrna’dan aldığını söyleyen Soyer, “Artemis bu şehrin kadın kimliğinin çok önemli diğer parçası. Az önce Efes Selçuk Artemis’in heykelini tekrar 20 yıl önce kaldırıldığı noktaya diktik oradan geliyoruz. İBB ilk günden beri bu topraklardaki kadın mirasına sahip çıkmaya çalışıyor. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kadının yaşamın her alanında daha görünür olması ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında etkin çalışmalar yapıyoruz.

     Şiddete maruz kalan kadınların acil yardım hattını arama konusunda bir iletişim kampanyasını, inşaat mühendisliği alanında kadınları güçlendirmek üzere yapılan beyaz baretli kadınlar projesine katkı veriyoruz, büyükşehir otobüslerinin koltuğundaki kadın şoförlerimizle sadece erkeklere aitmiş gibi görünen mesleklerde toplumsal algıyı kırıyoruz. Üretici pazarlarıyla kadınların kıymetli emekleriyle ürettiği ürünleri İzmirlilerle buluşturuyoruz. 2 kadın sığınma evimiz bulunuyor, kadına destek evi projelerimiz var, birçok ilçemizde kadın dayanışma merkezleri kuruyoruz. Kamu spotları ile toplumsal alanlarda konuyu sürekli diri tutmaya devam edeceğiz. Toplumsal cinsiyet eşitliği komisyonumuz kadınlarımızın hizmetlerden eşit yararlanmalarını sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

STK’lar İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasını istiyor
     İzmir Kadın Kuruluşları Başkanı ve İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Huriye Serter, “Dünya sağlık örgütüne göre kadına yönelik şiddet cinsiyete dayanan ona zarar veren her türlü davranış olarak tanımlanıyor. Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir. Bu ihlalin önlenmesi için İstanbul sözleşmesi önem taşımaktadır. 1999 yılında bu sözleşmeyi imzalayan ilk ülke biz olmamıza rağmen sözleşmenin ülkemizde uygulandığı söylenemez. Eğer uygulansaydı Emine Bulut, Asiye Güzel, Merve Kotan hayattaydı. Kadınlar hayatta kalsın istiyorsak ülke olarak yönetim olarak bu sözleşmeyi uygulamak zorundayız” diye konuştu.

     Ege Kadın Buluşması Platformu İzmir Sekreteri Şengül Baysak, “Meclis genel kurulunca onaylanan 438 sayılı koruma kanununun 13. Maddesinde 12 yaşındaki çocukların aile baskısıyla ve istismarcısıyla evlendirilmesinin önünün açılmasıdır. Toplum ve aile yapısı asıl bu düzenlemeyle bozulacaktır. Kadınların yaşam hakkının teminatı olan İstanbul söz saldırıyorlar. Kadına yönelik mücadele kapsamında nafaka kadınların ve çocukların can simididir. Aile kurumunun dağılması neden gösterilerek yapılan bu saldırılara karşı gözümüz ve kulağımız açıktır. Amaçları aileyi bir arada tutmak değil ataerkil yapıyı ayakta tutmaktır. Kadına yönelik şiddet asla kabul edilemeyecek insanlık suçu ve hak ihlalidir” açıklamalarında bulundu.

     İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye kadın örgütlerinin kazandığı ve kabul ettirdiği bir sözleşme olduğunu söyleyen İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Seyhan Aydın, “Anayasanın 90’ıncı maddesine göre usulüne göre yürürlüğe girmiş maddeler, sözleşmeler kanun hükmündeler. İstanbul sözleşmesine nafakaya neden karşısınız? Erkek şiddetinden korumak için İstanbul sözleşmesi uygulanmalı. 25 kasımda bir kadının daha ölmemesi için örgütlenelim, örgütlenerek ölmek istemediğimizi duyuralım. Bütün kadınlar birleşin, madem nüfusun yarısıyız her şeyin yarısını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.


“Şiddetin önünde bir güç oluşturmayı hedefliyoruz”

     Daha sonra Büyükşehir Çetin Emeç Salonu’na geçen Tunç Soyer, İzmir Barosu’yla şiddet mağduru kadınlara yönelik güçlendirme ve farkındalık çalışması yapmasını sağlayacak ‘Ortak Hizmet Protokolü’nü imzaladı. Protokol imza töreninde konuşan Soyer, “Bugün baromuzla çok anlamlı bir protokol imzalıyoruz. Bir kardeş kuruluş gibi çalışıyoruz bununla iftihar ediyoruz. İzmir Barosu insan hakları konusun İzmir’in ve hukukun yüz akı oldu. Kadın karşı şiddet için ortak protokolle, şiddetin önünde bir güç oluşturmayı hedefliyoruz. O nedenle karşılıklı sorumluluklar edineceğimiz bir protokol imzalayacağız” dedi.

“Türkiye’de ilk olmak istiyoruz”
     İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, “Yerel seçimlerden önce İzmir insan haklarının başkenti olsun diye yola çıkmıştık. Büyükşehir’den de desteğimizi almıştık.  Bugün yaptığımız şey tam da verdiğimiz sözün yerine getirilmesi çabasının bir meyvesidir. Merkezi iktidardan acil önlem paketinin açıklamasını bekliyoruz. İstanbul protokolü uygulansın istiyoruz. Ama merkezi Hükümet bunu etkisizleştirmek için her şeyi yapıyor. Nafaka hakkını kadının elinden almak isteyen, istismar mağdurlarının istismarcısıyla evlendirmek isteyen bir yapıyla karşı karşıyayız. Kadına şiddete karşı bir güç oluşturmada Türkiye’de bir ilk olmak istiyoruz. Kadın hakları komisyonumuz istisnasız ara vermeden çalışıyor. Şiddeti ortadan kaldırmak ortak hedefimiz, engel olamadığımız yerde cezalandırmak. Biz bunun için çalışmaya devam edeceğiz” dedi. İzmir’de kadın sığınma evlerinin yetersizliğine değinen Yücel, Soyer’den kadın sığınma evi konusunda söz aldı.+ Benzer Haberler
» “Türkiye için hidrojen yol haritası çıkarılmalı”
» Girişimcilere 200 bin TL hibe
» Sınırları dijital pazarlama ile kaldırın
» Türk lezzetleri ABD’de Hibrit Tadım Etkinliğiyle tanıtıldı
» Sıfır konut satışında düşüş, ikinci elde artış
» Bakan pakdemirli: 115 Bin tohum koruma altında
» Folkart yeni yatırım atağında
» Küçük Menderes’in Başkanlarından güç birliği mesajı
» Migros tedarikçileri ile gıda israfına dur diyecek
» Otomotiv sektörü dijitalde buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
  Ticaret 19.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni