• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir iş dünyasından tepkiler

03 Ağustos 2018 Cuma 14:00
12
14
16
18

İzmir iş dünyasından tepkiler

   ► İzmir’in iş dünyasını temsil eden dernek ve kuruluşlar yaptıkları açıklamalarla ABD’nin tutumunun uluslararası hukuk ve diplomaside yeri olmadığı ifade ettiler.

           HABER MERKEZİ     
     Amerika Birleşik Devletleri’nin ABD’li Pastör Andrew Brunson’un serbest bırakılması talebinin yerine getirilmemesi üzerine almış olduğu Türkiye’ye bir dizi yaptırım kararına İzmir iş dünyasından tepki geldi.
     İzmir’in iş dünyasını temsil eden dernek ve kuruluşlar yaptıkları açıklamalarla ABD’nin tutumunun uluslararası hukuk ve diplomaside yeri olmadığı ifade ederken, özellikle Türkiye’nin yargı bağımsızlığı konusunda daha net adımlar atması gerektiğini de belirttiler. Ekonomik olarak sıkıntılı bir süreçten geçerken bu tarz yaptırımların özellikle döviz artışına sebep olarak ekonomiyi zor duruma düşürdüğü belirtilen açıklamalarda Türkiye olarak ABD’nin bu haksız tutumuna direnilmesi gerektiğinin altı çizildi. Ancak Türkiye olarak yargı bağımsızlığına müdahale olarak algılanabilecek, özellikle yurtdışından bu tarz taleplere zemin hazırlayan davranışlardan da kaçınılması ve yargı bağımsızlığını güçlendirecek yapısal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiği de ifade edildi.

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen: “Yargı bağımsızlığından kimse şüphe duymamalı”
     ABD Hazine Bakanlığı’nın Pastör Andrew Brunson’ın “haksız tutukluluğu” gerekçesiyle Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya karşı yaptırım kararı alması ve bir dizi ekonomik yaptırım uygulama yolunu tercih etmesi kabul edilebilir bir durum olmamakla beraber, bu krizin hızlıca çözümlenmesi büyük önem arz etmektedir. Son yıllarda yargı bağımsızlığımıza olan güvenin özellikle yurt dışında erozyona uğramasının bir sonucu olduğunu düşündüğümüz bu “talimat ver serbest kalsın” anlayışını kabul etmek mümkün değildir. Ancak geldiğimiz nokta özellikle yapısal reformlara dönülmesi gerektiğimize dair yaptığımız çağrıların ne kadar doğru olduğunu da göstermiştir. Türkiye’nin reformlara dönmesi, yargı bağımsızlığını kimsenin şüphe duymasına mahal vermeyecek şekilde tekrardan tesis etmesi, özellikle böylesi zamanlarda yargıya müdahale beklentisini  ortadan kaldıracaktır. Doların 5 lirayı aşarak tarihi zirveyi görmesi ekonomimizin durumunu gösterirken, ABD ile yaşanan krizin derinleşmesi kırılgan ekonomik yapımızı daha da kırılganlaştıracağı da bir gerçektir. O sebeple Türkiye olarak bağımsızlığımızdan ödün vermeyen duruşumuzu devam ettirirken, hızlıca yapısal reformlara yönelmeli, başta yargı bağımsızlığı ve ekonomik düzenlemeler olmak üzere reform gündemimize dönmemiz elzemdir.

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter: “ABD’nin kararı kabul edilemez”
     Ekonomi konusunda reformların hayata geçmesini talep ettiğimiz bu süreçte, Amerika’nın ülkemiz adına almış olduğu yaptırım kararı kesinlikle kabul edilemez. Alınan yaptırım kararının ardından doların yükselerek 5 TL’yi bulması, birçok zam haberiyle karşılaştığımız bu süreçte biz iş insanları olarak ekonomik anlamda pek çok zorluğu bir arada yaşamaktayız. Seçim öncesi talep ettiğimiz ekonomik reformların hayata geçerek ülke ekonomisinde daha iyi şartların gündeme gelmesini beklerken karşılaştığımız tablo maalesef çok iç açıcı görülmemektedir. Üretim çarkının dönmesi adına istihdam yaratarak ihracat hedeflerini yükselten bir ekonomi politikası için gerekli adımların atılmasını talep ediyoruz.

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Atınç Abay: “Yaptırım kararı ekonomiyi de olumsuz etkiliyor”
     Amerika’nın aldığı yaptırım kararı ve akabinde doların 5 TL olmasıyla iş dünyası olarak zorlu bir sürecin içine girmiş bulunmaktayız. Bir ülkenin gelişimi ancak üretim ve ihracatla mümkün olduğu düşüncesinden yola çıkarak yaşanan bu gelişmelerin ve üretimi etkileyen elektrik ve benzeri unsurlarda gelen zam haberleri bizleri olumsuz yönde etkilemektedir. Ekonomik reformun bir kez daha altını çizme gereği duyarak, siyasilerin biz iş insanlarının yanında olmasını ve üretim akışını sağlama noktasında desteğini bekliyoruz.

TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Can Yavaş: “Reformların gerekliliği ortaya bir kez daha çıktı” 
     Siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanması yönünde adımlar atılacağını konuştuğumuz sürecin birçok olumsuz gelişmeyle devam ettiği bir gündemimiz var. Amerika’nın yaptırım kararıyla birlikte uluslararası pazarda birçok iş insanını olumsuz yönde etkileyecek bir sürece hazırlıklı olmamız gerekebilir. 5 TL’ye yükselen dolar, üretim politikamıza dolaylı ve doğrudan zarar verecek bir boyuta ulaşmış durumda. Gerek ekonomik gerek hukuki konularda uluslararası arenada Türkiye’nin imajına zarar verecek unsurların ortadan kaldırılması ve iş dünyasının talep ettiği ekonomik reformların hayata geçirilmesi en büyük temennimiz olurken, ABD’nin hukuksuz bir şekilde aldığı yaptırım kararını da doğru bulmadığımızı söylemeliyiz.

EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Nilhan Antitoros: “Yargı bağımsızlığı için adımlar atılmalı”
     ABD hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki gerilim, akabinde ABD’nin pastörbrunson sebebiyle yaptırım kararı ve dövizin tarihi zirveyi görmesi, ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı sürecin bir göstergesi. Ancak ABD’nin hukuki zeminden ayrılarak Türkiye hükümetinden talep etmiş olduğu yargıya müdahale ve iade talebi kabul edilebilir değildir. Uluslararası hukukta yeri olmayan bir şekilde dile getirilen bu talep ve sonrasında almış oldukları yaptırım kararları hukuki temeli olmayan bir tutumdur. Ancak ülkemizin yurtdışında yargı bağımsızlığı konusunda itibarının son dönemlerde düşmüş olması da bu tarz hukuk dışı taleplerin de önünü açmaktadır. ABD’nin bu tutumuna karşı durmak ne kadar doğru bir tutumsa, özellikle yargı bağımsızlığı konusunda ülkemizin de atması gereken adımlar olduğu da aşikardır.

KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Meriç: “Haklı duruşumuzu sergilemeliyiz”
     Uluslararası arenada etkin devletler arasında yer alan Amerika’nın yine uluslararası arenada söz sahibi olan Türkiye’ye bu tarz bir yaptırım içinde olması kabul edilemez. Yaşanan siyasi gerginliklerin ekonomiye bu denli etki etmesi öncelikle biz iş insanlarını zor durumda bırakmaktadır. Ancak yine de Amerika’nın yaptırım kararına gerekli cevabın, eleştirilen konularda olumlu göstergelerle verileceğini düşünüyoruz. Yargı bağımsızlığının sağlandığı bir ülkede hiçbir hukuki krizin yaşanmayacağını biliyor ve siyasi gerginliklere sebep olacak olaylar karşısında haklı duruşumuzu sergileyeceğimize inanıyoruz.

EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam: “Yargı bağımsızlığı tartışmaları bitirilmelidir”
     Amerikalı Pastör Andrew Brunson’un hukuki yargılamasının bitmesini beklemeden ülkemizden yargılamanın sonlandırılması ve ABD’li din adamının serbest bırakılmasını istemesi, devletler arası hukukta yeri olmayan bir davranış şeklidir. Ülkemizin bu süreçte tehditlere boyun eğmeden ABD’nin yaptırım kararlarını boşa çıkarması gerekmektedir. Ancak özellikle yargımız üzerinde son yıllarda oluşan bağımsızlık eksenli tartışma, yurt dışından yeri geldiğinde bu tarz taleplerin gelmesine de zemin oluşturmaktadır. Ekonomik olarak zor bir dönemden geçen Türkiye’yi daha da zor duruma sokacak gibi görünen bu yaptırım kararlarını ortadan kaldırma adına diplomatik girişimlerin artmasını bekliyor, özellikle yapısal reformların yanında yargı bağımsızlığımızın altını kalın çizgilerle çekecek yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini de ifade ediyoruz.

Özel Güvenlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Gökhan Arıkan: “Türkiye Cumhuriyeti’nin yanındayız”
     ABD hükümetinin Pastör Brunson sebebiyle Türkiye’ye karşı almış olduğu yaptırım kararı doğru olmamakla beraber, devletler arası hukukun da dışına çıkarak, uluslararası ilişkilerde yeri olmayan bir tutum olarak da tanımlanabilir. Mahkeme süreci devam eden bir kişinin serbest bırakılmasını hükümetten talep etmek, bu yerine getirilmediğinde bir dizi yaptırım kararı almanın ne hukuki ne de ahlaki yanı vardır. Üstelik bu yaptırım kararları arasında olası F35 teslimini engellemenin de bulunması. Türkiye’nin güvenliği için gerekli donanımın önüne engel koymak demektir ve bu kabul edilemez. ABD’yi hızlıca hukuki zemine davet ediyor, bu süreçte Türkiye Cumhuriyeti hükümetimizin yanında olduğunu bildiriyoruz.

EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akkalay: “ABD’nin hukuksuz tutumu ifşa edilmeli”
     ABD’nin almış aldığı yaptırım kararının kabul edilebilir yanı olmadığını belirtmek öncelikli tutumumuzdur. Bir yargılama süreci devam eden davaya müdahale edilmediği için ülkemize karşı yaptırım kararı alan ABD’nin tutumu tek kelimeyle kabul edilemez. Bu süreçte ekonomik olarak bizi zor duruma düşürecek farklı yaptırım enstrümanlarını da devreye sokacak gibi görünen ABD’nin bu hatalı tutumundan dönmesi gerektiği de mutlaka dile getirilmeli. Özellikle ihracatın sürekli yükseliş trendinde olduğu bir dönemde üzerimize oynanan bu oyunların ekonomimizi zor durumda bırakacağı da görülürken, Türkiye Cumhuriyeti olarak özellikle yargı bağımsızlığımıza şüphe oluşturacak tutumlardan kaçınmalı, gerekirse yargı bağımsızlığını temel alan yapısal reformlar ile bu bağımsızlığı güçlendirmemiz de şarttır. Uluslararası kamuoyuna yargıya müdahale edilmesini isteyen ABD’nin bu hukuksuz tutumu ifşa edilmeli ve kendimizi doğru anlatmamız da bu süreçte son derece önemlidir.

 


+ Benzer Haberler
» Milyonlar Barış’ı izledi
» 2018’de Brisa, dengeli büyüdü
» Çimsa 2018 yılında 869 milyon TL tutarında ihracata imza attı
» “Yapay zeka bilişim sektörünün önemli konusu
» Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı %53,4 oldu
» Hizmet sektörü güven endeksi 79,5 oldu
» Kapasite kullanım oranı yüzde 74’e geriledi
» Fortinet Güvenlik Zirvesi, siber güvenlik gündemine yön verecek
» AB Horizon 2020’den Tüpraş’a teşvik
» Çimento fiyatları düştü, kriz çözüldü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni