• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İzmir iş dünyasından 15 Temmuz mesajı

14 Temmuz 2017 Cuma 15:00
12
14
16
18

İzmir iş dünyasından 15 Temmuz mesajı

İzmir iş dünyası temsilcileri, hain darbe girişiminin yıl dönümünde, darbelere ve darbecilere lanet yağdırarak demokrasiye sahip çıkma mesajı verdi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İş dünyasının temsilcileri, 15 Temmuz 2016’da Fettullahçı Terör Örgütü(FETÖ) öncülüğünde gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişimini unutmadı. 15 Temmuz’da demokrasiye sahip çıkıldığını belirten iş dünyası temsilcileri, hain girişimi kınadı. Türkiye’de son yıllarda siyasi gündemin ekonomik gündemin önüne geçtiğinin belirtildiği açıklamalarda bir yıldır devam eden Olağan Üstü Hal Uygulamasının da hükümet tarafından gözden geçirilerek sonlandırılarak ekonomik ve sosyolojik travmalarını en kısa sürede atlatarak normale dönülmesi istendi.

     İş dünyası temcileri şu mesajları kaydetti:
     EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk: Türkiye bir yıl önce 15 Temmuz akşamı kanlı bir darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldı. Ülkemiz tarihinin gördüğü en kanlı darbe girişiminde; 249 vatandaşımız Türkiye’de demokrasinin devamı adına şehit olurken, 2 binden fazla vatandaşımız ise yaralandı. Darbe girişimini, Devletin ve halkın ortak iradesi ile birkaç saat içerisinde bertaraf etmeyi başardık. Türkiye 15 Temmuz gecesi demokrasi adına yeni bir sayfa açtı. Öncelikli temennimiz ülkemiz ve halkımız adına açılan bu yeni demokrasi sayfasının gereklerinin tüm taraflarca yerine getirilerek bunun bir fırsata dönüştürülmesi yönünde.

     Darbe girişimi sonrasında toplum olarak yaşanan travmanın etkilerinin ortadan kaldırılması için uygulamaya konulan, Olağanüstü Hal Uygulaması 1 yılı geride bırakıyor.
     Her ne kadar günlük hayatı olumsuz etkilemiyor olsa da,  Türkiye’nin hızla normalleşmesi ve Dünya genelindeki Türkiye algısının pozitif yönde değişmesine  büyük katkı sağlamak için, Hükümetimizin OHAL kararını gözden geçirerek sonlandırmasını umuyoruz.
     Ülkemizde son yıllarda siyasi gündem, ekonomik gündemin önüne geçti. Türkiye 2015 yılında çifte genel seçim yaşadı, 2016 yılında 15 Temmuz darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. 2017 yılında ise Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet modelinin oylandığı referandumu sürecini yaşadı. Son 3-4 yılda Türkiye’de ekonomi sürekli ikinci planda kaldı. İş dünyası olarak beklentimiz, bundan sonraki süreçte ekonominin, ihracatın birinci gündem maddesi olması. Son 1 yıllık süreçte ihracatçılara Devlet Fiyat İstikrar Fonu kaynaklarının 1 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkarılması çok yerinde olmuştur.

     İhracatta katma değerli üretime büyük katkı sağlayacak bu destek artışının meyvelerinin toplanabilmesi ve inovasyon çalışmalarımızı geliştirecek ortamların gelişmesi adına ilerici adımların bir an önce atılması gerektiğine inanıyoruz. Alınan ekonomik tedbirleri memnuniyetle karşılamakla birlikte, genişletilerek devamını diliyoruz. Geleceğimiz için istikrar ve güven ortamının sağlanması ilk ve tek koşul olarak karşımıza çıkıyor.
     Bu vesile ile Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına demokrasinin, barışın, huzurun ve sosyal refahın maksimum seviyede yaşandığı bir Türkiye diliyorum. Bizlere daha demokratik bir ülke bırakmak için şehit olan 249 vatandaşımıza ve Gazi olan 2 bini aşkın vatandaşımıza şükranlarımızı sunuyor, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu hedefte üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceğimizi paylaşıyorum.

     “Darbecilere verilmiş bir ders olmuştur”
     BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman:
15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimini bugün bir kez daha lanetliyoruz. Demokrasilerde toplum iradesine bu tarz müdahaleler asla kabul edilemez. 15 Temmuz bu anlamda darbecilere verilmiş bir ders olmuştur. Bu kara günün yıl dönümünde dileğim, 15 Temmuz sonrası zorunlu olarak hayata geçirilen OHAL uygulamasının da yavaş yavaş kalkması ve normalleşmenin tam anlamıyla sağlanmasıdır.

     İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk: Ülkemizin uçurumun eşiğinden döndüğü hain darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçti. Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına ve birliğine kasteden darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. O gece göğsünü siper eden şehitlerimize, gazilerimize şükran borçluyuz. Hain kalkışmaya karşı Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve siyasi partilerimizin liderleri el ele vererek devlete ve millete sahip çıktı. Milli birlik ve demokrasiye inancımız daha da pekişti. “Demokrasi ve Milli Birlik Günü”nde, ülkemizin sahipsiz olmadığını bir kez daha haykırıyoruz. Bu ruh bizde oldukça ülkemizin önünde hiçbir güç duramaz. Türk denizcileri olarak, güçlü ve büyük Türkiye’yi kurmak, ülkemiz denizciliğini dünya liginde daha üst sıralara taşımak için 15 Temmuz ruhuyla çalışmaya devam edeceğiz.

     “Türkiye’nin bir daha asla darbelerle yan yana anılmayacak”
     ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri:
15 Temmuz’da yaşanan kalkışma girişimi, toplumun hafızasına hem bir kara gün hem de tüm toplumun bir olarak demokrasiye sahip çıktığı bir gün olarak işlenmiştir. Biz de birinci yılında bu kalkışma girişimini tekrar lanetliyoruz. Türkiye’nin bir daha asla darbelerle yan yana anılmayacağına inancımız sonsuzdur.

     “Demokrasiye sahip çıkıldı”
     EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilhan Antitoros:
15 Temmuz günü yaşanan kalkışma girişimi, toplumun tüm unsurlarının bir araya gelerek demokrasiye sahip çıkmasıyla engellenmiş ve Türkiye’nin demokrasiye olan inancı bakımından çok anlamlı bir mesaj verilmiştir. 15 Temmuz hain darbe girişimini bir kez daha kınıyor, demokrasimizin daha da güçlenmesini umut ediyorum.

     “Milletin birlikteliğiyle engellendi”
     EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akkalay:
Bundan tam bir yıl önce yaşanan ve toplumsal hafızamızda karanlık bir yer edinen 15 Temmuz darbe girişimi, milletimizin kararlılığı ve birlikteliğiyle engellenmiştir. Türk halkı demokrasiye sahip çıkmıştır. İş dünyası da büyük bir kararlılık göstererek durmadan çalışmış ve girişimin etkilerini en aza indirmiştir. Hain darbe girişimini bir kez daha lanetliyorum.

     “Milletimiz felaketten güçlenerek çıktı”
     KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk:
Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da, tüm milletin hafızasına işleyen bir felaket gecesi yaşadık. Halkın iradesinin temsil merkezi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bile hedef alan darbecilerin emelleri, yine halkın kararlılığı tarafından engelledi. Milletimiz büyük bir felaketten güçlenerek çıktı. Umarım ülkemizin adı bir daha asla böyle kötü olaylarla yan yana gelmez.

     “Türkiye, darbelerle yönetilebilecek bir ülke değildir”
     KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem:
15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişimi, bugün bakıldığında milletin kahramanlığıyla birlikte hatırlanmaktadır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da çağrısıyla halk demokrasimize sahip çıkmıştır. Türkiye, darbelerle yönetilebilecek bir ülke değildir. Toplumun demokrasiye olan inancı, tüm dünyaya örnek olmuştur. Hain girişimi yıl dönümünde bir kez daha lanetliyor, şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

     “Demokrasi düşmanlarına en güzel mesaj verilmiştir”
     TOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler: 15 Temmuz darbe girişimi, yalnızca hükümete değil, tüm topluma ve demokrasimize karşı bir girişimdir. Bu girişim yine milletin kararlılığı sayesinde engellenmiş ve demokrasi düşmanlarına en güzel mesaj verilmiştir. Hain girişimin yıl dönümünde, darbecileri bir kez daha lanetliyorum.

     “Türk halkının ne kadar güçlü olduğunu göstermiştir”
     BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren: 15 Temmuz 2016’da yaşanan kalkışma girişimi, toplumun kararlılığı ve demokrasiye sahip çıkması sayesinde engellenmiştir. 15 Temmuz’un ardından yaşanan süreç de Türk halkının ne kadar güçlü olduğunu göstermiştir. 16 Temmuz sabahında ülkedeki tüm fabrikalarımızda üretimin sürmesi, bu hain girişimin etkilerini en aza indirmiştir. Demokrasiye karşı atılan her adımı bir kez daha lanetliyorum.

     TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu: TÜRKONFED olarak, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha minnet, rahmet ve saygıyla anıyoruz. 15 Temmuzların bir daha yaşanmaması için kurumsal ve zihinsel bir dönüşüme ihtiyacımız olduğu gerçektir. Bu doğrultuda devlette liyakati esas alan bir yeniden yapılanma ve kurumsallaşma ile hayatın normal akışına dönülmesi, kurumlarımıza olan güveni artıracağı gibi demokrasi, hukuk devleti ve özgürlükler bağlamında millet iradesini de güçlendirecektir. Türk demokrasisinin uluslararası standartlara tam olarak uyması, ülkemizin hem yurt dışındaki itibarını yükseltecek, yatırım ve iş ortamının gelişmesini sağlayacak hem de AB üyelik sürecinde kolaylaştıracaktır.

     EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter: 15 Temmuz’da halka, devlet kurumlarına, demokrasimize yapılan alçakça saldırının karşısında siyasi görüşü ne olursa olsun demokrasiye ve cumhuriyete yürekten bağlı tüm vatandaşlarımız dimdik durarak karşı gelmiştir. Birlik ve beraberlik içinde darbeye karşı alınan ortak kararlı tavır sayesinde şer güçleri başarılı olmamıştır. Bu menfur olayın ekonomik ve sosyolojik travmalarını en kısa sürede atlatarak normale dönmemiz gereklidir.
     Temel hak ve özgürlükler, Atatürk ilkeleri ve çağdaş demokratik değerlere gönülden bağlı genç iş insanları olarak; demokratik standartlarımızın yükseltilmesinin ulusal ve uluslararası rekabetçiliğimizi arttıracağına inanç ile çalışmaya devam edeceğiz. FETÖ terör örgütü tarafından yapılan hain kalkışmanın yıldönümünde 15 Temmuz şehitlerinin aziz hatırası önünde saygıyla eğilirken başta Ömer Halisdemir olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

     Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Fadıl Sivri: 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi, toplumun hafızasına hem bir kara gün hem de tüm toplumun bir olarak demokrasiye sahip çıktığı bir gün olarak işlenmiştir. Birinci yılında 15 Temmuz kalkışma girişimini ilk gününde olduğu gibi tekrar lanetliyoruz.
ASKON İzmir Şube Başkanı Şerafettin Gücü:  Kimlik olarak dini bir yapılanma gibi gözüken, eğitime el atarak bu alandaki ihtiyacı suiistimal eden Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), asker, yargı ve sivil yapılanması ile sinsice sızdığı yapılar içinde organizmalarını harekete geçirmiş, kanlı ve bir o kadar da alçakça yöntemlerle milletin iradesini hiçe sayarak zorbaca iktidarı ele geçirmeye çalışmıştır. 15 Temmuz 2016 tarihinde tanka, tüfeğe göğüs geren büyük milletimiz alçaklara yurdu bırakmamış, gereken cevabı kanları ve canları ile vermişlerdir.
     15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Günü’nde aziz şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyor, bıraktıkları mirası ülkü edinerek daha büyük ve güçlü Türkiye için iş dünyasının temsilcileri olarak azim ve gayret ile çabalayacağımızı belirtmek istiyoruz.

 


+ Benzer Haberler
» Allianz, İzmir’de kapılarını açıyor
» “Esnaf ve sanatkarımızın kazanılmış hakları korunsun”
» Arslan: Halkbank Türkiye’nin enerjisi olacak
» “Yumurtada, öncelikle kayıt dışı üretim ele alınmalıdır”
» Mart ayında kapanan şirket sayısı arttı
» TİSK, Türkiye’deki teşvik uygulamalarını masaya yatırıyor
» Türk yatırımcısı için “İhracatçı ve Yatırımcı Zirvesi”
» Yeni Duster Roadshow Türkiye’yi dolaşıyor
» Gençler, EGİAD’la 1-0 önde
» “Ayşe Başardı” Türkiye kazandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
  Ticaret 18.04.2018
  Ticaret 17.04.2018
  Ticaret 16.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni