• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir, gayrimenkulde devler liginde

15 Şubat 2021 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

İzmir, gayrimenkulde devler liginde

           HABER MERKEZİ      
     Küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank’in açıkladığı global konut fiyatları endeksi raporuna göre dünyada konutların en fazla değer kazandığı şehirler arasında İzmir yüzde 27,8 ile ikinci sırada yer aldı.  Dünyada 150 kenti kapsayan rapora göre, dünyada konutların en fazla değer kazandığı yer yüzde 34,9 ile Filipinler’in başkenti Manila olurken; İzmir yüzde 27,8 ile ikinci, Ankara yüzde 27,2 ile üçüncü, İstanbul ise yüzde 25,7 ile dördüncü sırada yer aldı. Türkiye’nin üç büyük kentinin listede üst sırada yer almasını değerlendiren İzmirli sektör temsilcileri, dolar ve altın fiyatlarının düşük seyretmesi nedeniyle yatırımcıların yeniden gayrimenkule yöneldiklerini ifade etti. İzmirli sektör temsilcileri, konut fiyatlarının artmasında pandemi nedeniyle ötelenen taleplerin yeniden harekete geçmesinin de etkili olduğunu dile getirdi.

SEKTÖR HAREKETLENECEK
     Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer, “Dünyada ve ülkemizde yaşanan bazı olumsuz gelişmelerin ardından yeni bir dönemece geldik. Aşılama çalışmalarının başlamasıyla ekonomik göstergelerde daha stabil bir tablo ortaya koyuyor. İzmir’in yaşam biçimi ve yapısı hem yurtiçi, hem de yurtdışından talep görüyor. Artan nüfus ve şehir dışından da gelenlerin artması ve inşaat maliyetlerinin yükselmesi gibi nedenlerle konut fiyatları da artış gösteriyor. Ötelenen yatırımların yeniden devreye girmesiyle birlikte konut sektörü daha hareketli günler yaşayacak.Yılın ikinci çeyreğinde bu canlılığı hep birlikte gözlemleyeceğimizi düşünüyorum. Tanyer Yapı olarak artan taleplerle birlikte yeni yatırımlarımızı da sürdürüyoruz. Yapımına başladığımız Tan Urla projemiz modern yaşam ve doğayla bütünleşmek isteyenlerin beklentilerine cevap verecek” dedi.

BAHAR AYLARINDA CANLANMA YAŞANACAK
     Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı,  konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Yükselen faizler nedeniyle konut fiyatlarında da belli bir artış yaşandı. Öte yandan insanların bir süredir yöneldiği döviz ve altın gibi yatırım araçlarındaki durağanlık, gözlerin yeniden gayrimenkule çevrilmesine neden oldu. Konut bir ihtiyaçtır ve bu yüzden bir süre sonra sektörün yeniden hareketlenmesini bekliyorduk. Özellikle bahar aylarıyla birlikte daha hızlı gelişmeler yaşanacaktır. Ülke olarak yaşadığımız zor günlere rağmen sorunların üstesinden gelmek için uyum sağlamayı başardık. Türkiye’nin sağlam sağlık altyapısı ve sağlık çalışanlarının gösterdiği vefakar çabaların sonucunda pandemiye karşı başarıyla mücadele vermeye devam ediyoruz. Aşı çalışmalarının da devam ettiği şu günlerde ekonomi birinci çeyrekten sonra büyüme gösterecektir. Gözde Grubu olarak sağlık ve konut sektörlerindeki yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

SATIŞLAR ARTACAK
     FCTU Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay, satışların artacağını belirterek, “Artık günümüz koşullarında insanlar daha az katlı veya müstakil konutlarda yaşamak istiyor. Bu tarz konutların fiyatı da şehir merkezindekilere göre daha fazla oluyor. Öte yandan artan nüfus ve yeni konut üretiminin de az olması mevcut konut fiyatlarının artmasına neden oluyor. Covid19’a karşı geliştirilen aşı kısa süre önce kullanılmaya başlandı. Böylelikle ekonomik anlamda da bir miktar hareketlilik yaşanmaya başladı.İzmir, doğası ve iklimi nedeniyle şehir dışından da talep görüyor, yükselen fiyatlara rağmen önümüzdeki birkaç ay içinde konut sektöründe satışların artış göstereceğini düşünüyorum” dedi.
     Coldwell Banker Masse Brokeri Seyhun Acar, sektörün faiz indirimi beklentisi olduğunu belirterek, “Banka faizlerinin yüksek olması nedeniyle insanlar yatırımlarını bankalarda değerlendirmeyi tercih etti. Dolar ve altın fiyatlarının da düşmesiyle birlikte insanlar bekleme sürecine girdi. Gayrimenkul sektörünün beklentisi kredi faiz oranlarının düşürülmesi yönünde. Bahar aylarıyla birlikte eğer Merkez Bankası da faiz oranlarını düşüreceğini açıklarsa yeniden bir hareketlenme yaşarız. Bununla birlikte kentin nüfusu şehir dışından gelenlerle de sürekli olarak artıyor. Bu nedenle konut fiyatları da artan taleplerle birlikte yükselecek” dedi.


+ Benzer Haberler
» Metro Türkiye ve NielsenIQ’den restoranlara ve otellere rehberlik edecek çalışma
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yamanlar Sanatoryumu teklifi reddedildi
» Konak’ın okulları eğitime hazır
» Bir ayda 70 bin 587 konut satıldı
» 2021’de E-ihracat zirve yapacak
» AssisTT bir kez daha dünyanın en iyi çağrı merkezi oldu
» Başkan Arda’dan asılsız iddialara belgeli yanıt
» Çelikte ihracat ve ithalat Ocak’ta azaldı
» Isı kaybı ölçüm ekibi İzmir’de
» Karşıyaka, Girişimcilik Merkezi’ne kavuştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.03.2021
  Ticaret 01.03.2021
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni