• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“İzmir Endüstri 4.0’da pilot il olsun”

28 Kasım 2017 Salı 17:00
12
14
16
18

“İzmir Endüstri 4.0’da pilot il olsun”

   ► Gökçüoğlu, ”İzmir veya Ege Bölgesi, Endüstri 4.0 için adeta bir cazibe merkezi” diye konuştu.

           SELDA AK     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) meclis toplantısında EBSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu, Endüstri 4.0’a yönelik mesleki eğitim konusunda İzmir’in pilot il yapılması gerektiğini vurguladı. Geçtiğimiz hafta yapılan TOBB Sanayi Odaları Konsey toplantısında eğitim konusunu gündeme getirerek Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ye İzmir’in pilot il yapılması konusunda teklifte bulunduğunu belirten Gökçüoğlu, “Bakan Özlü, konuya oldukça sıcak yaklaşıp bu konuda hazırlayacağımız raporu kendisine iletmemizi istedi” diye konuştu.

     EBSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu, geçtiğimiz hafta Ankara’da yapılan TOBB Sanayi Odaları Konsey toplantısına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katıldığını belirterek toplantıda eğitim konusunu dile getirdiğini söyledi. Gökçüoğlu, “Bakanımıza ‘Endüstri 4.0’a geçişte eğitim konusunda İzmir’in hatta Ege Bölgesi’nin pilot il yapalım’ dedim. Bu şehirlerdeki üniversiteleri, lojistik sektörünü, teknik eğitim kurumlarını ve sanayiciyi de kapsayacak şekilde özel kanunlarla pilot okullar belirlenebilir. Endüstri 4.0’ın gerektirdiği özel makinelerde önce eğitmenleri ardından da öğrencileri de eğiterek yeni sisteme adapte edebiliriz. Böylece İzmir veya Ege Bölgesi, Endüstri 4.0 için adeta bir cazibe merkezi olur” diye konuştu.

Türkiye şaha kalkar
     Bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanında İŞKUR’un düzenlediği meslek edindirme projelerine milyonlarca liranın harcandığının altını çizen Gökçüoğlu, “Sayın bakanımıza ayrıca; ‘Bugün eğitim almış bu kişilerden kaçı işe girdi, nerede çalışıyor, ne zamandır çalışıyor gibi veriler maalesef elimizde yok. O nedenle verilen eğitimin başarısını da ölçemiyoruz. Bunları çözmemiz için İzmir’in potansiyeli de, isteği de var. İzmir’i pilot il yapalım ve bir başarı hikayesi yazalım. Çünkü İzmir’de sanayi ve ticaret kültürü var. Bizim hiçbir eksiğimiz yok. Yeter ki belli kriterlere sahip üniversitelerimizi ve buradaki hocalarımızı destekleyelim, motive edelim. Kanunlarımızı da belirli şehirleri ‘Serbest Şehir’ haline getirebilecek şekilde kurgularsak bölgemiz ve Türkiye şaha kalkar’ dedim.

     Bakan Özlü de beni dinledikten sonra, ‘Kesinlikle size katılıyorum. Bu çalışmanızı rapor haline getirip bize iletin; biz de değerlendirelim’ yanıtını verdi” şeklinde konuştu. Eğer İzmir bu konuda pilot il olursa hem Endüstri 4.0’ı hem de Eğitim 4.0’ı birlikte gerçekleştirmiş oluruz diye konuşan Gökçüoğlu, “Böylece gençleri yeni sisteme göre eğitimle işsizliği azaltabiliriz. Ama bunu yapmaz ve mevcut sistemlerle yolumuza devam edersek Endüstri 4.0’ı daha çok konuşuruz, tek bir adım da atamayız.” dedi.

Kırılgan beşliden biri Türkiye
     Ekonomik göstergelerimizde ulusal ve uluslararası birçok nedenin üst üste gelmesinden ötürü olumsuzluklar baş göstermiş ve bu piyasayı da hareketlendirmiştir diye konuşan Gökçüoğlu; “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P) ekonomik göstergeleri kırılganlığa işaret eden ve parasal sıkılaşma ile artan faizlerden en fazla etkilenecek gelişen 5 ülkeyi: Türkiye, Arjantin, Pakistan, Mısır ve Katar olarak sıralamıştır. Morgan Stanley’in 2013 raporundan bu yana, kırılganlığı devam eden tek ülke Türkiye. (Öncekiler: Brezilya, Hindistan, Endonezya, G.Afrika ve Türkiye) Küresel koşulların sıkılaşması durumunda dirençli olan ve güçlü kalması beklenen ülkeler ise: Tayland, Çin, Rusya, Suudi Arabistan ve Malezya olarak sıralanmıştır. Bu ülkeler neyi iyi yaptı da biz hala kırılgan listede kaldık diye bakmakta fayda vardır.” dedi.

     Türkiye ile ABD arasındaki gerilimin devam ediyor olması, yapılan açıklamalar, Fed riskinin yaklaşıyor olması ile Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelesindeki başarısızlık kurlarda ciddi bir artışa sebep olduğunu söyleyen Gökçüoğlu; “Sadece 1 gün içinde dolardaki değerlenme %3’ü aşarken, yılbaşından bu yana %12’ye ulaşmıştır. Bu da TL’yi diğer para birimlerine nazaran dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi yapmıştır. Bunun sürdürülebilir olması mümkün değildir.” diye konuştu.
     Gökçüoğlu, “Her fırsatta kurlardaki artış riskinin hedge edilmesi gerektiğini ve hedging işlemlerinin kullanılmasının faydalı olacağını söylüyoruz. İçerde ve dışarda o kadar çok bilinmez var ki, bugün en iyiyim diyen ekonomist dahi bu kadar belirsizliği tahmin etme gücüne sahip değil. Bizlerin kendini bir şekilde sağlama alması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» E-ticaretin yaşadığı büyümeyle posta ve lojistik sektörü üzerindeki baskı gittikçe artıyor
» Merakla beklenen Nokia 7.1 tanıtıldı
» Bilirkişi başvurularında e-imza zorunlu
» Türkiye’nin beyaz yaka profili
» İnternetten alışveriş 2018’de de rekor kırmayı sürdürüyor
» İşsizlik çift haneyi bırakmıyor
» Pamuk primi en az enflasyon oranı kadar arttırılmalı
» Boeing ve ODTÜ’den İHA tasarım yarışması
» Plastik sektörü 19.4 milyar dolar üretim yaptı
» Tarım-ÜFE’deki artış, yurt içi ÜFE’nin üçte birinde kaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
  Ticaret 13.10.2018
  Ticaret 12.10.2018
  Ticaret 11.10.2018
  Ticaret 10.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni