• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir dünyada eğimi en düşük maraton parkuruna sahip”

24 Şubat 2020 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

“İzmir dünyada eğimi en düşük maraton parkuruna sahip”

   ► İzmir’i dünya kenti yapma hedefine hizmet edecek 12 Nisan’da yapılacak Maraton İzmir’in tanıtımı yapıldı.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Uluslararası organizasyon ve fuarlarla kentin marka değerini daha da arttırmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin spordaki en önemli projelerinden biri olan Maratonİzmir’in tanıtım toplantısı düzenlendi. 12 Nisan 2020 Pazar günü İzmir’de ilk kez koşulacak maraton, Kültürpark-Alsancak-Karşıyaka-Konak-İnciraltı güzergahında Körfez hattı boyunca 42 kilometrelik bir parkurda yapılacak. Maratonun tanıtım toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, ilçe belediye başkanları ve sponsorlardan Adidas Pazarlama Direktörü Hande Çelenkler, Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Atletizm Federasyonu As Başkanı Ali Aksu katıldı. Açılış konuşmasını yapan Soyer, “İzmir, dünya da eğimi en düşük maraton parkuru olma özelliğini taşıyor. Dünyanın her yerinden rekor denemesi yapmak isteyen sporculara da ev sahipliği yapacak. Rekor denemesi için de müsait bir zemin” diye konuştu.

“Dünya da eğimi en düşük maraton parkuru olma özelliğini taşıyor”
     Maratonların dünyanın her yerinde kentleri öne çıkaran organizasyonlar olduğunu ifade eden Soyer, “Birçok kent maratonuyla anılıyor. İzmir’in bu maratonla ilgili bütün dünyaya söyleyeceği çok önemli bir söz var. Dünya da eğimi en düşük maraton parkuru olma özelliğini taşıyor. Dünyanın her yerinden rekor denemesi yapmak isteyen sporculara da ev sahipliği yapacak. Rekor denemesi için de müsait bir zemin. İzmir maratonuyla gelecek yıllarda çok daha fazla konuşulacak bir şehir olacak” dedi.

“Kent dünyaya, dünyayı bu kente taşınırsa sorunlar çözülecektir”
     Maratonda çocuk koşusu da yapılacağını belirten Soyer, “Maraton vesilesiyle yapacağımız çok önemli bir girişim var; çocuk koşusu. Çocuklarımız da farklı yaş kat birbirleriyle rekabet edecek. Sporun ve koşunun güzelliğiyle buluşacaklar. Bu da maratona eşlik edecek güzel bir etkinlik olacak. Aynı zamanda 5 km 10 km koşuları da olacak. 11 nisandaki çocuk koşusu aslında bu yıl 100. yılı olan 23 Nisan kutlamalarımıza da altlık hazırlayacak” diye konuştu.
     İzmir’in dünya kenti olmasını İzmir’in bütün sorunlarının hepsinden daha fazla önemsediklerini dile getiren Soyer, “İzmir’in dünya kenti olması aynı zamanda halletmeye çalıştığı sorunları için de önemli bir anlam ifade ediyor. Siz ne kadar bu kenti dünyaya taşıyıp, dünyayı bu kente taşırsanız sorunlarla başa çıkma gücünü artırmış oluyorsunuz. Şöyle bir bakış açımız yok. Önce bütün meseleleri çözelim ondan sonra bu şehri dünyaya kazandıralım, hayır. Biz şu anda sahip olduğu güzelliklerle İzmir’in görkemli bir dünya kenti olmasını sağlamak zorundayız” ifadelerinde bulundu.
     Kentte yaşayan 7’den 70’e herkesi maratona davet eden Soyer, koşuya katılacak her kişi için bir fidan dikeceğini söyledi. Soyer, 12 nisanda düzenlenen maratona 35 numarayla katılacak.

İki günde dört koşu yapılacak
     İki gün yapılacak çocuk, 5 kilometrelik, 10 kilometrelik ve 42 kilometrelik maratona yaklaşık 10 bin kişinin katılması bekleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Maratonİzmir’i üç yıl içinde marka olacak uluslararası bir organizasyona dönüştürmek en büyük hedef olarak belirlendi.
     Maraton coşkusu, 10 Nisan’da başlayacak. 10-12 Nisan tarihleri arasında yapılacak Maraton Festivali şehri harekete geçirecek. Lozan kapısı girişine kurulacak festival sahnesi, üç gün boyunca heyecanı canlı tutacak. Burası aynı zamanda iletişim alanı olarak kullanılacak. Etkinlik alanında çeşitli sivil toplum kuruluşları ve sponsor firmalar da olacak. Eğitim, seminer ve konser etkinlikleri yapılacak.
     11 Nisan’da Kültürpark içinde Pınar ana sponsorluğunda yapılacak İzmir Çocuk Koşusu ise, bu yıl 100. yılı kutlanan 23 Nisan kutlamalarının önemli bir ayağını oluşturacak. Yaklaşık beş bin çocuğa ulaşılması hedeflenen etkinlikle İzmir’in farklı sosyal çevrelerinden çocuk ve ailelerin bir araya getirilmesi amaçlanıyor. 8-10, 10-12 ve 12-14 yaş grupları için Kültürpark Lozan Kapısı girişindeki havuzun etrafında yapılacak koşu alanında tüm çocuklar, üzerinde 35 yazan formalarını giyecek. Aynı tarihlerdeki kitap fuarından katılımcı çocuklara alışveriş yapmaları için hediye çeki dağıtılacak.

Koşu güzergahları
    12 Nisan’daki yapılacak 3 koşunun başlangıç ve bitiş noktası  Lozan Meydanı’nı olacak.  Pazar günü saat 08.00’de başlayacak 42 kilometrelik maraton koşusunda sporcular Lozan Meydanı Meydanı’ndan start alacak. Alsancak Gar, Bayraklı ve Altınyol’dan geçen sporcular, Karşıyaka girişindeki Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları  Anıtı’ndan geri dönecek. Bayraklı ve Alsancak’tan tekrar geçecek olan koşucular, Konak ve Göztepe’yi güzergahından İnciraltı Kent Ormanı’na ulaşacak. İnciraltı’daki bu noktadan geri dönecek olan sporcular, Göztepe, Konak, Alsancak’ı geçip finiş noktası Lozan Meydanı olacak.
     10 kilometrelik koşu, Lozan Meydanı’nda saat 08.15’te başlayacak. Sporcular Alsancak Gar’ını geçip Arkas binası önünden dönüp, Alsancak-Lozan Meydanı güzergahında bitiş noktasına ulaşılacak.
     12 Nisan’da 08.30’da başlayacak 5 Kilometrelik Halk Koşusu da Lozan Meydanı’ndan start verilecek. Vasıf Çınar Bulvarı - Cumhuriyet Meydanı-Kordon Otel arkası dönüş-Kordon Boyu-Şair Eşref Bulvarı parkurunu geçecek olan sporcular, yarışı Lozan Meydanı’nda noktalayacak.


+ Benzer Haberler
» Palandöken, “Destekler tüm esnaf düşünülerek devam etmeli”
» Küresel GSYH 2020 yılında yüzde 0,5 büyüyecek
» “Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilacı geri ödeme listesine aldık”
» COVID-19 perakende tüketicilerini online ticarete taşıdı
» “Üreticilerimizin borçları uygulanan zamlar nedeniyle ödenemez duruma geldi”
» “Sektörümüzün sürdürülebilirliği için desteğe ihtiyaç var”
» Kriz döneminde finansal yönetim tavsiyeleri
» Korona eve kapattı, kart harcamaları bir haftada % 31 düştü
» İnşaat malzemeleri sanayi üretimi 15 ay sonra ilk kez ocak ayında arttı
» Küresel gıda fiyatları Mart ayında düştü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni