• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir dış ticaretimizin lokomotif illerinden biri”

05 Eylül 2020 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

“İzmir dış ticaretimizin lokomotif illerinden biri”

   ► Pekcan, İzmir’e 2020 yılının ilk 7 ayında sağlanan desteğin 94 milyon TL’yi geçtiğini vurguladı

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) bu yıl ‘Akdeniz’ teması ile 89’uncu kez kapılarını açtı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğindeki törene, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İzmir Valisi İsmail Yavuz Köşger, Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı İsmail Gülle, oda ve borsaların temsilcileri katıldı.

     Fuarın açılış töreninde konuşmasına, her yıl olduğu gibi bu yıl da fuarın renkli bir şekilde gerçekleşmesinin büyük anlam taşıdığına vurgu yaparak başlayan Pekcan, “Küresel pandemi nedeniyle yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen köklü geleneğe ara vermedik” dedi. İzmir dış ticareti ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen destekleri açıklayan Pekcan, “İzmir’imiz ekonomik ve beşeri altyapısı ile yatırımlar açısından bir cazibe merkezi olma özelliğini sürdürmektedir. 2019 yılında gerçekleştirdiği 12.2 milyar dolarlık ihracat ile İzmir dış ticaretimizin lokomotif illeri arasında yer almaya devam etmiştir.

     Biz de Bakanlık olarak geçtiğimiz sene İzmir’deki işletmelerimize 182.5 milyon TL ihracatta devlet desteği sağlamış olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu verilere göre İzmir’imiz; geçtiğimiz sene Türkiye genelinde sağlanan ihracatta devlet desteğinin yüzde 7.5’ini elde etmiştir. Bu yıl ilk 7 ay itibarıyla da sağlanan destek 94 milyon TL’yi geçmiştir. İzmir ilimizdeki özel sektör kuruluşlarımızca halihazırda yürütülen ve Bakanlığımızca desteklenen 11 adet aktif Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) projesi olması bizim için ayrıca memnuniyet vericidir” diye konuştu.

“Tüm aktörlerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz”
     İzmir İş Günleri kapsamında gerçekleştirilen Uluslararası Forum ile ilgili değerlendirmelerini aktaran Pekcan, “Tarihsel olarak ticaretin merkezi olan Akdeniz’in, bölgesel ticaretin ve ekonomik işbirliğinin artırılması yoluyla dünya ticaretindeki merkez konumunun yeniden canlandırılmasına yönelik fikir alışverişinde bulunduk. İzmir’imizin de bu süreçte dünya ticaretinin ana çekim ve cazibe merkezlerinden biri olma niteliğinin güçlendirilmesi önem arz etmektedir. Bunun için tüm aktörlerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“Fuar tarih boyunca insanlığa ayna tuttu”
     İzmir Enternasyonal Fuarı’nın birlik, bütünlük ve renkliliğine vurgu yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir Enternasyonal Fuarı’nı 89’uncu kez açmanın heyecanı içerisindeyiz. İzmir ülkemizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tam bağımsızlık için ekonomik bağımsızlığı ilk olarak hayata geçirdiği şehirdir. Fuar hiçbir zaman ticari bir fuar olmamıştır. Tarih boyunca insanlığa ayna tutmuştur. Fuar yıllar geçtikçe turizmin gelişmesinde çok önemli görevler üstlenmiştir.

     İzmirliler için büyük anıların ve ilklerin mekanı olmuştur. Kot pantolonu ve yürüyen merdiveni fuarda tanıdık. İlk sayısal loto fuarda çekildi. Fuar sevdaların yeşerdiği ve tarifsiz duyguların yeşerdiği yer oldu. İzmir fuar, fuarda İzmir demektir. Amacımız her şeyden önce büyüyen ekonomik sıkıntıları yeniden canlandırmaya katkıda bulunmaktır. Ülke ayrımı olmaksızın iklimimizden coğrafyamıza, kültürümüze kadar çok fazla ortak noktamız var. Akdeniz umut demek, coşku ve renk demek. Tüm bu değerler İzmir demek. Umudun ateşini İzmir’den yakacağız. Pandemi sürecinde hem topluma moral kazandırmak hem de ekonomiyi canlandırmaya katkıda bulunacak. İzmir Enternasyonal Fuarı,Akdeniz gibi coşkulu, sıcak ve eğlenceli” ifadelerini kullandı.

“Ticaret durmaz, ihracat durmaz”
     Pandemiye rağmen türkiye ticaretinin başarı ile devam ettirdiğine dikkat çeken Gülle, “İzmir Enternasyonal Fuarı, 89 yıldır ülkemize heyecan veriyor. Amacımız bu heyecanın devam ettirilmesini sağlamak. Pandemiden dolayı online olarak ticaretimize devam edeceğiz. Zira ticaret durmaz, ihracat durmaz. Biz ihracat rakamlarımızı pandemiden önceki rakamlara getirdik. Getirmeye devam edeceğiz” dedi.

     Fuarda, konukların sağlıklı beş gün geçirmesi için tüm önlemler alındı. Maske, mesafe ve hijyen kuralları ile açılan fuarda ön planda sağlık önemleri bulunuyor. Fuarda ziyaretçilere, İEF için özel tasarlanan maskeler ve dezenfektan dağıtılıyor. İEF misafirleri, ateşleri ölçüldükten sonra içeriye giriş yapabiliyor.


+ Benzer Haberler
» Üç gündür 70’in üstünde vefat var
» 1 $’lık yatırım 4 $’lık ihracata dönüyor
» Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 448 lira
» İzmir sosyal girişimlerle çıtasını yükseltiyor
» BDDK’dan swap hamlesi
» “Fındıkta sektörel bütünlüğü sürdürmeliyiz”
» “Türkiye için hidrojen yol haritası çıkarılmalı”
» Girişimcilere 200 bin TL hibe
» Sınırları dijital pazarlama ile kaldırın
» Türk lezzetleri ABD’de Hibrit Tadım Etkinliğiyle tanıtıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni