• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İzmir depreme hazır değil”

29 Ocak 2020 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

“İzmir depreme hazır değil”

   ► Başkan Tunç Soyer, “Kemeraltı’nda kamulaştırmaya 350 milyon lira ayırdık”

           SELDA AK     
     İzmir Ticaret Odası (İZTO) ocak ayı olağan meclis toplantısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Genel Sekreteri Buğra Gökçe’nin katılımıyla gerçekleşti. Elazığ depreminin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) kurtarma ekibinin de çalışmalara katılarak destek verdiğini anlatan Başkan Soyer, “6 kamyon, battaniye, kuru gıda, giysi ve temizlik malzemesi gönderdik. Ardından meyve sebze hali el le verdi 3 tır yola çıkardı. Desteklerimiz devam ediyor. Herkes duyarlılık gösterdi. İzmir’e yakışan hassasiyet ortaya çıktı” dedi.
     Küresel ekonomik dünya savaşlarının çok kırılgan ve birbirine bağlı olduğunu belirten Soyer, “Bu tablo doğal olarak bizi de etkiliyor. 2020’de umuyoruz ekonomik büyüme ve ihracat fazlası gerçekleşsin. Ama bazı göstergeler ürkütücü tablolar sunuyor. İBB olarak devletin topladığı vergilerden pay alıyoruz. Her geçen ay bu kaynakta düşüş var. Vergi toplamada sıkıntı var. Ekonomik siyasi krizlerin faturasını bizler ödüyoruz. Ama güçler birleşirse fatura hafifliyor. Birlikte İzmir olma iradesini güçlendirmeliyiz. Daha çok ortak proje geliştirmeliyiz. Tek çıkış yolu budur” ifadelerini kullandı.
     İzmir’in en büyük sorununun dünya kenti olamamaktan geçtiğini vurgulayan Soyer, “İzmir’in hak ettiği yere çıkması dünya markası olmasıyla mümkün. Birinci öncelik İzmir’i dünya kenti yapmaktır. Yüzlerce yıl böyle oldu. Dünyanın en önemli liman kentiydi. İzmir ticaretle büyüyen bir kentti. İzmir, limanı tarımı ve turizmi ile büyüyecek. Göreve 10 ay önce geldik. 2 ay sonra 1 yılın muhasebesini yapacağız. Bunu sizlerle paylaşacağız. İzmir iki yılda bir yapılan dünyanın en büyük gastronomi fuarına 2021’de ev sahipliği yapacak. Ayrıca Avrupa gençlik başkenti olmak için yola çıktık. İzmir 180 bin civarında üniversite öğrencisi olan bir kent. 2026 yılında botanik Expo’su yapmak için yola çıktık. İzmir bir ucunda Efes bir ucunda Bergaması ile güçlü gastronomisiyle dünya kenti. Ama bunu dünyaya anlatmalıyız. Bunun önünde bir engel yok” şeklinde konuştu.

“Kemeraltı’nda kamulaştırmalara ciddi kaynak ayırdık”
     İZTO’da yaptığı konuşmada Buca metrosunun İzmir tarihinin en büyük yatırımı olacağını aktaran Soyer, olağanüstü bir hızla çalışacaklarını söyledi. Soyer, “Buca metrosu İzmir’in en sıkışık olduğu noktada yaşam kalitesini yükseltecek. Buca’da metroyla beraber yaşam değişecek. Hafi raylı sistemlerin, alt geçitlerin, kent içinde deniz ulaşımının artmasıyla yaşam kalitesi artacak. Katı atık bertarafı için Harmandalı’da elektrik üretmeye başladık. Çağdaş yöntemlerle enerji üreteceğiz. Bu kentin daha çok kültür sanat şehri olması için girişimlerimiz var” dedi.
     Kemeraltı projesinin büyük heyecan verdiğini sözlerine ekleyen Soyer, “Kemeraltı İzmir kentinin dünya kenti olması için en güçlü enstrüman. Dünyanın en büyük en eski açık hava alışveriş merkezi dünya kenti yapacak bizi. Çok büyük ve yüz yıllardır kesintisiz yaşayan bir mucizenin içindeyiz. Bunu dünyaya anlatmalıyız. Zemin malzemesi alt yapısı değiştirilip 24 saat çalışan bir yere dönüşecek. 3 yıl içinde 6 bin metreye ulaşan sokak sağlıklaştırması yapacağız. İzmir için bir kaldıraç olacak. Kemeraltı’nda kamulaştırmalara ciddi kaynak ayırdık. 350 milyon lirayı önümüzdeki 4 yıl için ayırdık” diye konuştu.
     Kadifekale’de 20 bin oturma kapasiteli bir amfi tiyatronun 29 Ekim 2023’de dev bir organizasyona ev sahipliği yapacağını açıklayan Soyer,  “Tarkan ile anlaştık. 29 Ekim 2023’de Kadifekale anfi tiyatroda konser verecek. Efes bizim burnumuzun dibinde. Kadifekale’de bu var. Derya içinde olup bunun değerini bilmedik” dedi.

“Otopark meselesi İzmir’in kronik bir sorunu”
     Başkan Tunç Soyer, İzmir’deki ruhsat talepleriyle ilgili odalarla beraber yeni yönetmelik hazırladıklarını söyledi. İzmir’in 30 ilçesinde başvuru süreçlerinin aynılaştırılacağı bir yönetmelik hazırlandığını vurgulayan Soyer, İzmir’in hangi ilçesinde ruhsat talebinin ne sürede sonuçlanacağının herkes tarafından bilineceğini dile getirdi. Otopark meselesinin İzmir’in kronik bir sorunu olduğuna dikkat çeken Soyer, “Yeni çareler arıyoruz. Bunlardan biri bazı imar parsellerinde vatandaşa otopark yapma hakkını tanıyacağız. Planlama dairesi çalışıyor. Boş alanda vatandaş özel otopark yapabilecek. Bununla ilgili talepler var. Sadece Alsancak değil Karşıyaka ve Konak’ta da yeni otoparklar yapılmalı. Önümüzdeki günlerde Bayraklı ve Karabağlar’da 2 otoparkı hizmete açacağız” şeklinde konuştu.

“Depreme karşı hazırız”
     Karşıyaka ilçesi Mavişehir bölgesindeki su baskınlarıyla ilgili meclis üyelerinden gelen soruyu yanıtlayan Başkan Soyer, konuyla ilgili proje hazırlığının tamamlandığını söyleyerek mutabakatın sağlandığını ve ihale sürecinin başlatıldığını belirtti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deprem konusunda hazırlıklı olduğunu kaydeden Başkan Soyer, tedbirler alındığını ve araç gereç hazırlıklarının tamamlandığını belirtti. Ancak İzmir’in depreme hazır olmadığına dikkat çeken Soyer, “Biz hangi toplanma alanlarında ne yapacağımızı biliyoruz. Bunun için uzun soluklu bir çalışma gerekiyor. Hem sahilde hem fay hattı üzerinde bir çok yapı var. Kentsel dönüşüm adı altında çözüm bulunmalı. Hazırlıklarımızı en kısa sürede İzmirlilerle paylaşacağız. Çocuklara deprem farkındalığı öğretmek için eğitime alacağız. Deprem simülasyon merkezi var. Depreme karşı hazırız. İzmir’i hazırlamak için de yola çıktık” dedi.

“Mazotu babamızın parasıyla almıyoruz”
     Menderes’teki çöp tesisine yönelik açıklama yapan Soyer, “Vahşi depolama alanlarıyla ilgili geçmişteki kaygılar nedeniyle herkes tedirgin. Ama dünyada kent merkezlerinde çok örneği var. Mersin gibi bazı büyükşehirlerde bu var. Menderes ile ilgili hiçbir sıkıntı olmayacak. Aksine istihdam ve ekonomik güç ortaya çıkacak. Bunu yapmazsak bütün İzmir’in çöpünü Harmandalı’ya taşımak zorunda kalırız. Mazotu babamızın parasıyla almıyoruz. İsraftan kurtulmalıyız. Lokal bertaraf tesisleriyle temiz enerji üretmek de mümkün” diye konuştu.

“İstihdam yaratacak her türlü girişimin yanındayız”
     İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Elazığ’da yaşanan, Malatya ve çevre illeri de etkileyen şiddetli depreme ilişkin Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası işbirliğiyle, depremden etkilenenlere ulaştırılmak üzere, temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan ilk yardım kamyonunun yola çıktığını söyledi. Çin’in Wuhan kentinde başlayan birkaç hafta içerisinde hızla diğer ülkelere de yayılan ölümcül Corona virüsü ile mücadele hakkında konuşan Özgener, Standard and Poor’s’un raporuna göre; Corona virüsünün yayılmaya bu hızla devam etmesi halinde başta Çin ekonomisi olmak üzere, tüm dünya ekonomilerinin olumsuz etkileneceğini söyledi.
     Ülke ekonomisinin olumlu seyrini sürdürdüğünü vurgulayan Özgener, “Balık, yumurta ve mobilya sektöründe gerçekleştirilen KDV indirimleri ile büyük bir talebe yanıt verildi. KDV oranları, balık ve yumurtada yüzde 1, mobilyada yüzde 8’e düşürüldü. Odamızca, balıkta yüzde 8 olan KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesine ve mobilya sektöründe KDV oranının düşürülmesi konularına ilişkin girişimimizi Hazine ve Maliye Bakanlığımıza iletilmek üzere TOBB’a göndermiştik. Böylelikle üyelerimizin önemli bir beklentisi yerine gelmiş oldu. Ekonomimiz ve ticaretle ilgili önemli bir gelişme ise yerli otomobilin görücüye çıkmasıydı. Ülkemiz için fabrika açtıracak, istihdam yaratacak her türlü girişimin yanındayız. 10 yıl içerisinde 1 milyon elektrikli otomobilin piyasada yer alması, sektörde büyük bir gelişime yol açacak” diye konuştu.

“Birlikte daha yoğun çalışmalıyız”
     Başkan Özgener Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’i ziyaret ederek, Kasım, Aralık ve Ocak ayında peş peşe 3 toplantıda üyelerin sorunlarını aktardıklarını ve 70’in üzerinde konuyu hem sözlü olarak hem de dosya ile ilettiklerini açıkladı.
     İzmir olarak fuar konusunda çok eksik olduğumuzu belirten Başkan Özgener, “Sadece az sayıda uluslararası fuara ev sahipliği yapıyoruz. Bu konuda, birlikte daha yoğun çalışmalıyız. Sayın Soyer, Kongre Merkezinin yapımına Fuar İzmir’in bulunduğu alanda başlayacaklarını ve Havaalanı-Fuar-Kongre Merkezi hafif raylı sistemini yapacaklarını ifade etti. Biz de oda olarak, kentimize bir Kongre Merkezi kazandırılmasını ve bunun Fuar İzmir ile entegre olarak hayata geçirilmesini dile getirmiştik. Torbalı’da çalışmaları devam eden Mobilya OSB’ye ciddi talep geldi. Dikili’ye de 4 kat fazla talep geldi. Şehrimizde bu tip çalışmalara büyük ilgi var, yer ihtiyacı çok büyük, şehir içinde verimsiz şartlarda faaliyet gösteren üyelerimizin modern, toplu iş yeri ihtiyaçları var. Belediyemizin de bu konuda tam desteğini bekliyoruz” dedi.

     Ocak ayında Vali Erol Ayyıldız başkanlığında Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla İzmir Deniz Ulaşımı Toplantısı gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Mahmut Özgener, “Toplantıda, İzmir Alsancak Limanı’nın geleceği görüşüldü ve Ro-Ro taşımacılığının İzmir Alsancak Limanı’ndan yeniden başlatılması hususunda İzmir’in tüm kurumlarından destek beklediğimizi bir kez daha yeniledik. Lojistik sektöründeki bir diğer önemli gelişme ise, yük taşımalarında, Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girmesiydi. Bu girişimimiz olumlu sonuçlanarak, yük taşımacılığında U-ETDS Sistemi uygulama tarihi 1 Ocak 2021 tarihine ertelendi. Ayrıca, sayısal takograf ünitelerindeki verilerini Bakanlığa bildirme zorunluluğu da uluslararası taşıma yapanlar için 1 Ocak 2021 tarihine, yurt içi taşıma yapanlar için de 1 Ocak 2024 tarihine uzatıldı” dedi.  Gürsel Aksel Stadı’nın, kente ve Göztepe Spor Kulübü’ne hayırlı olmasını dileyen Özgener en kısa zamanda Alsancak Stadı’nın da tamamlanmasını istedi. Gürsel Aksel Stadı’nın ilk maçında yaşanan tablonun kendisini çok mutlu ettiğini kaydeden Özgener, “İnanıyorum ki orada yaşanan tablo, Karşıyaka Stadı ile ilgili sorunların da uzlaşı kültürümüzle en kısa zamanda çözüleceğini gösteriyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü %52,4 azaldı
» Sanayi kapasite kullanım oranında artış
» Güven endeksi hizmet sektöründe yükselirken perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü
» Linyit üretimi Aralık ayında 6 milyon 811 bin 105 ton olarak gerçekleşti
» Bakan Selçuk, "Koruyucu Aile Temelli Çocuk Koruma Sistemi Çalıştayı 25-26 Şubat’ta düzenlenecek"
» 4,54 milyar insan aktif internet kullanıyor
» IMF: Çin ekonomisi ikinci çeyrekte normale dönecek
» Sanayi kapasite kullanım oranında artış
» Ayakkabı ve saraciye sektörü Rusya atağında
» Palandöken, “Esnafa verilen hazine teşviki yükseltilmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
  Ticaret 18.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni