• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İzmir depremde en riskli 2. kent

30 Kasım 2017 Perşembe 17:00
12
14
16
18

İzmir depremde en riskli 2. kent

           HABER MERKEZİ     
     Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şubesi AR-GE komisyonu tarafından organize edilen “İzmir’de Kentsel Dönüşüm ve Uygulama Alanları” konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi programa konuşmacı olarak İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan Konuşmacı olarak katıldı. Varan Türkiye’nin en riskli 2. Kenti İzmir olduğunu ve yaklaşık 4 bin 500 hektar, yani 45 milyon metrekarelik alanda dönüşüm yapılacak dedi.

     Açılış konuşmasını yapan ASKON İzmir Şube Başkanı Şerafettin Gücü; Ülkemizdeki temel sorun kentsel ve yapılaşma sürecinin, şehircilik kurallarına ve imar planlarına aykırı bir şekilde gelişmesidir. Depremde yüksek risk oluşturulan plansız ve sağlıksız yerleşim bölgelerinin iyileştirilmesi yapıların güçlendirmesi ve depreme dayanıklı duruma getirilmesi geriyor. Burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, İl müdürlüklerimize ve yerel yöneticilerimize büyük iş düşüyor. Unutulmamalıdır ki deprem öldürmez çürük ve riskli binalar öldürür dedi.   

Asrın projesi kentsel dönüşüm ile Türkiye’nin yüzde 65-70’i dönüşmeli
     Asrın projesi kentsel dönüşüm ile Türkiye’nin yüzde 65-70’i dönüşmeli Ülkemizde son yıllarda ciddi manada gelişme, değişme ve dönüşüm yaşandığını belirten İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, “Bu kavramlar artık hep gündemimizde. Gelişirken, değişirken ve dönüşürken de birçok sorunu birlikte çözmeye çalışıyoruz.

     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vizyonu ve misyonu ile sürdürülebilir, çevre dostu ve marka şehirler sloganıyla, gerçekten asrın en büyük projesini üstlenmiş bulunuyoruz. Asrın projesi dediğimiz kentsel dönüşüm kapsamında, ülkemizin yüzde 65-70’inin dönüşmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Hızlı bir şekilde bunu başarmamız gerekiyor. Bakanlığımız, TÜİK verilerine göre yaklaşık 7 milyon konutun 15 yıl içinde dönüşmesi gerektiğini açıkladı. Dolayısıyla canlarımıza mal olan depreme ve afetlere dayanıklı binalar yaparak bu işin içinden çıkmamız gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin en riskli 2. Kenti İzmir
     Varan; Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre İzmir ilimizde önümüzdeki 10 yıl içinde insan veya doğa kaynaklı felaketlerin meydana gelmesi halinde GSYİH’da 30 milyar dolarlık hasar oluşacağı, ekonomik risk açısından Dünya’nın 42. Türkiye’nin en riskli 2. Kenti dedi

İzmir’de 45 milyon metrekarelik alanda dönüşüm yapılacak
     “Anadolu’da ciddi bir gelişim, değişim ve dönüşüm yaşandığını ifade eden Varan, “Afetlere dayanıklı binalar yaparken, daha konforlu, sürdürülebilir ve enerji verimliliğini artıracak binalara ihtiyacımız var. Artık geri dönüş yok. İzmir’de yaklaşık 4 bin 500 hektar, yani 45 milyon metrekarelik alanda dönüşüm yapılacak. Yapı stokunun yaklaşık 2 milyon 500 bin olduğu İzmir’de, yaklaşık 1 milyon 500 bininin dönüşümü olacak. Dönüşüm, sabırla, metanetle, teknik konuların ilkesine uyarak gerçekleşmeli. Bu ülkeye hizmetin çeşitli yolları var. Bunların en önemlisi de, yapılan işin en doğrusunu, en güzelini yapmaktır. Bunu bizim insanımız hak ediyor.”dedi.

 


+ Benzer Haberler
» TÜBİTAK’tan milli ve özgün teknolojilere destek
» Tarım makineleri ihracatında hedef 800 milyon dolar
» Ekim ayında kurulan şirket sayısı arttı
» “Motorinde indirim için fazla beklenmemeli”
» Sanayi üretiminde yüzde 2,7 azalma
» Toplam ciro endeksi yüzde 32,3 arttı
» Yılda 12,4 kilogram kırmızı et tüketiyoruz
» Kaplan, “Daha iyisi için geliyoruz”
» Ekonomi, yerli ve yenilebilir enerji ile sürdürülebilir
» Özgörkey Otomotiv’den BMW, Mini, Land Rover ve Jaguar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni