• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir Buluşmaları’nın ikincisi gerçekleşti

19 Temmuz 2019 Cuma 21:00
12
14
16
18

İzmir Buluşmaları’nın ikincisi gerçekleşti

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kültürpark ile başlattığı İzmir Buluşmaları'nın ikincisini “Tarım ve Sağlıklı Gıdaya Erişim” başlığı altında gerçekleştirdi. "İzmir Buluşması'na katıl, fikrini paylaş" sloganıyla duyurulan toplantı, İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleşirken toplantıya İzmirliler büyük ilgi gösterdi. Konferanslardan çıkan sonuçların yol haritası belirleyeceğini ifade eden Soyer, “Bu konferanslarda amacımız ortak hayali oluşturmak. İzmir’in tarım politikaları Türkiye’ye yön verebilir ve diğer şehirlere örnek olabilir” dedi.
     Soyer, Menemen’de 500 dönüm karakılçık buğdayı ekileceğini ve öte yandan belediye bünyesinde ‘İklim Değişikliği Dairesi’ kurulduğunu da açıkladı. 

Yönetim modeli ortak akılla şekillenecek
     Yapılan İzmir Buluşmaları’nın amacının ortak hedef ve ortak akıla ulaşmak olduğunu belirten Soyer, “İzmir’i Türkiye’nin diğer kentlerinden ayıran en önemli özellik ortak akıl, kolektif zeka iradesinin ortaya koymamız oldu. Gerçekten demokrasinin beş yılda bir sandığa gidip oy kullanmaktan ibaret olmadığını ve her gün her an her yerde teneffüs etmemiz gereken bir iklim olduğunu biliyoruz ve bunun çok kıymetli olduğunun farkındayız. O nedenle İzmir gibi bir şehrin olağanüstü potansiyelini ortak akılla üretebilir ve hayata geçirebiliriz. Aksi takdirde ben biliyorum, en doğrusunu yaparım, en iyisi yaparım dediğimiz zaman o büyük potansiyel ıskalanır. İşte tam da bu nedenle üretim anlayışının ortak akılla şekillenecek, bir yönetim modeli olmasını arzu ediyoruz. Bugün burada tarım başlığı altında tarımın çok farklı  paydaşları var, üretici kooperatiflerinden ihracatçılardan, tüketici kooperatiflerine, tarımın her alanında üretici yahut tüketici olan, ekmeğini bu işten kazanan ki varsa hepsini buraya davet ettik bugün bu konuda beyin fırtınası yapacağız” açıklamalarında bulundu.

“15 yıllık hafıza ile yola çıktık”
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun tarım politikalarının bugün için kolaylaştırıcı olduğunu ifade eden Soyer, “Tarım ve turizm İzmir’in en önemli iki sektörüdür. Türkiye’de tarım politikalarıyla beğenerek veya beğenmeyerek söyleyecek çok sözümüz olabilir. Biz biliyoruz ki yerelde daha iyi bir tarım politikası geliştirmek mümkün. 15 yılda sayın Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesinin bürokratlarıyla geliştirdiği tarım politikası var. 15 yıllık hafıza ile yola çıkıyor olmak hepimiz için daha kolaylaştırıcı biz bu çıtanın daha yukarıya çıkarmak için çalışıyoruz. O çıtanın daha yukarıya çıkmasını sağlamak mümkündür” dedi.

İzmir diğer illere örnek olacak
     İzmir’in tarım politikasının Türkiye’nin tarım politikalarına yön verebileceğini dile getiren Soyer, “Türkiye bugün tarım politikasıyla geldiği son noktada çok fazla sayıda ürünü ithal etmek zorunda kaldı. Üstelik bu kötü tablonun ortaya çıkmasının sebepleri anlaşılır şeyler değil. Büyük afetler yahut büyük kuraklıklar yüzünden ortaya çıkan bir tablo değil . İthalatı sürdürerek, ithalatı bitiremezsiniz sadece üretimi sürdürerek ithalatın önüne geçebilirsiniz. Girdi maliyetlerini aşağı çekerek, pazarlama imkanlarını geliştirerek, uluslararası alanda var olarak, rekabet gücünü arttırarak bunları yapmak mümkün. Tüm bunları konuşacağımızı ve tüm bunlarla ilgili çözümler üreteceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Toplantılar değişik formatlarda devam edecek
     Beş yılın sonunda konum itibariyle herkesin hedeflerinin konuşulduğu toplantıda Soyer, “Ortak bir hayal ve ortak bir hedef ortaya koyacağımıza inanıyorum. Toplantılarımız farklı formatlarda devam edecek. Bu toplantılardan çıkan sonuçları 10’ar kişilik toplantılarda istişare edeceğimiz formatlar da olacak. Buradaki sonuçları stratejik planlarımıza dahil edeceğiz. İlerleyen süreçteki yol haritamızı buradan çıkacak sonuçlarla belirleyeceğiz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Türkiye pamuk üretiminde dünya altıncısı, ithalatta beşinci
» Şişecam’a ‘Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu’ ödülü
» Küçük Kulüp yönetimi Başkan Soyer ile buluştu
» E-dönüşüm 2020’de hızına devam ediyor
» Ülkemiz sahillerinden bu yıl 537 bin 424 yavru deniz kaplumbağası denizle buluştu
» Microsoft 2020’nin siber güvenlik trendlerini açıkladı
» Mobilya sektörü 2 milyar dolarlık iş hacmi için buluşuyor
» Tekfen Holding’den Azerbaycan’da 100 milyon dolarlık satın alma
» Bayraklı Belediye Tiyatrosu’ndan dünya prömiyeri
» Ontan ‘Modda Bayraklı Projesi’ne ‘En İyi Rezidans’ ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.12.2019
  Ticaret 13.12.2019
  Ticaret 12.12.2019
  Ticaret 11.12.2019
  Ticaret 10.12.2019
  Ticaret 09.12.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni