• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İZELTAŞ Türk malını dünya pazarına sunuyor

13 Ekim 2018 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

İZELTAŞ Türk malını dünya pazarına sunuyor

   ► Dünya konjonktüründe teknolojide yaşanan hızlı gelişme ve çarpıcı gelişmelere ayak uyduran İZELTAŞ, 50. yaşını doldurarak Türkiye ve dünya pazarında büyümeye devam ediyor.

           SELDA AK     
     Son dönemde döviz kurlarındaki artış, ekonomik daralma ve enflasyonun çift haneli rakamlara ulaşmasıyla sanayicilerin kapısını zor günler çalarken, İZELTAŞ önümüzdeki dönemin zorlu şartlarına daha çok üretim, daha çok ihracat ve daha çok istihdam seferberliğiyle karşı koymaya çalışıyor.
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İZELTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın liderliğinde katma değeri yüksek, kaliteli ve özgün markalarla ülke ekonomisinin can damarlarından birini oluşturan İZELTAŞ, Türk lirasının değer kaybettiği bir döneme rağmen dünya pazarlarındaki payını geliştirmek için AR-GE ve inovasyon çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.
     İZELTAŞ, Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın yol göstericiliğinde, çalkantılı dönemde kaygılanan sanayicilere de bu başarılarıyla ışık tutuyor. Yorgancılar, sanayicilere 1968 yılında kurulmuş İZELTAŞ’ın bu başarı hikayesini örnek göstererek, tasarruf tedbirlerini elden bırakmadan daha fazla üretim ve ihracatın bu dönemin en önemli çıkış yolu olacağını tavsiye diyor.

     Türkiye’nin ilk ve en büyük el aletleri üreticisi İZELTAŞ; yerli, milli, katma değeri yüksek ve inovatif ürünler üreterek, Türk malını dünya pazarına sunmaya devam ediyor. El aletlerinin yanı sıra sıcak dövme parçaları ile birçok sektöre hizmet veren İZELTAŞ, ekonominin önemli dinamikleri arasında yer alıyor. Türkiye el aletleri sektöründe yüzde 75 pazar payına sahip olan İZELTAŞ, üretiminin yüzde 35’lik kısmını başta Almanya ve Avrupa ülkeleri olmak üzere yaklaşık 40 ülkeye ihracat gerçekleştirerek dünya pazarında adından söz ettiriyor.
     Üç üretim tesisi ile 900’e yakın çalışanıyla büyüyen üretimlerine istinaden, ülkemizin yaşadığı bu zor dönemde daralmanın değil, aksine yeni istihdam olanakları ile büyümenin gerekliliğine inandığını belirten İZELTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, kadın istihdamında da sayının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Yerli ve milli üretimin önemine değinen Yorgancılar, İZELTAŞ hakkında bilgi vererek, sektörle ilgi soruları Ticaret Gazetesi’ne yanıtladı.

İZELTAŞ hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
     İZELTAŞ, bu yıl itibariyle 50. yaşını doldurmuş, Türkiye’nin ilk ve en büyük el aletleri üreticisidir. El aletlerinin yanı sıra sıcak dövme parçaları ile başta otomotiv olmak üzere inşaat, denizcilik, madencilik sektörüne, savunma ve havacılık sanayilerine, ziraat endüstrisine, altyapı işlerine dek birçok kamu ve özel sektör kuruluşuna hizmet sunmaktayız. İzmir’de Işıkkent ve Kemalpaşa, Manisa’da ise Turgutlu ilçesinde bulunan üretim tesislerimizde 20 milyon adet/yıl üretimle 4 bin 500 çeşit ürünü kullanıma sunuyoruz. Ayrıca bünyemizde oluşturulan Ar-Ge merkezimizle ürün gamımızı her geçen gün daha da geliştiriyor, çağın getirilerine ayak uydurmak için biz de her geçen gün kendimizi yeniliyoruz. İZELTAŞ el aletlerinin piyasadaki diğer ürünlerden en önemli farkı, nesilden nesile kullanılabilecek kadar dayanıklı ve kaliteli olmasıdır. Bu sebeple ürünlerimiz “ömür boyu garantili” olarak piyasaya sunulmaktadır. Bu, her markanın kullanıcısına verebileceği bir teminat değildir.

Şirket olarak istihdama nasıl katkı sağlıyorsunuz?
     Üç üretim tesisimizde şu anda 900’e yakın çalışanımız mevcut. Her geçen gün büyüyen üretimimizle birlikte aramıza yeni çalışma arkadaşlarımız katılıyor. Ülkemizin yaşadığı bu zor dönemde daralmanın değil, aksine yeni istihdam olanakları ile büyümenin gerekliliğine inanıyoruz.
     Kadın istihdamına gelince; erkek egemen bir sektörde varlık göstermemize rağmen, kadın çalışan sayımız da her geçen gün artıyor. Hem mavi yaka hem de beyaz yaka olmak üzere toplam 74 kadın çalışanımız bulunuyor.

Endüstri 4.0 doğrultusunda yaptığınız çalışmalar var mı? Süreç nasıl ilerliyor?
     Endüstri 4.0’ı İzmir ve Türkiye gündemine getirmemizden bu yana birçok sektör ve ayrıca meslek birlikleri, konunun önemini hızla kavrayarak katkı koymaya çalıştı. Bu konuda farkındalığın yüksek olduğunu görüyoruz. Şu bir gerçek ki, dijital dönüşüm kaçınılmazdır ve Endüstri 4.0’ı es geçmek, geleceğin şirketleri arasında yer alma şansını kaçırmak demektir. Akıllı üretim sistemlerine uyum sağlamak, oluşturacağımız altyapılara uygun eğitim sistemlerini geliştirmek, alınması gereken ilk tedbirlerden biridir. Sanayi 4.0’ın önemini kavramış bir şirket olarak biz de İZELTAŞ bünyesinde, dijitalleşme yolunda adımlar atmaya çalışıyoruz.

Sektör ihracat bazlı mı büyüyor? İç pazar ve dış pazarın oranı nedir?
     Türkiye’de el aletleri sektörünün yüzde 75’lik pazar payına sahip olan İZELTAŞ, ülkedeki sektörü domine etmenin yanı sıra Avrupa’da da sektörün önemli aktörlerinden biri konumundadır. Başta Almanya ve Avrupa ülkeleri olmak üzere üretimimizin yüzde 35’lik kısmını ihraç ediyoruz. Yaklaşık 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. İhracatın artması elbette sektörü daha da yukarıya taşıyacaktır. Bu nedenle öncelikli hedefimiz ihracatı artırmaktır.
     Şunu da belirtmek gerekiyor ki, el aletleri sektörü, tüm dünyada yükselen ‘do it yourself’ trendi ile birlikte son yıllarda daha da yükselişe geçmiştir.

TL’deki belirsizlik sizi nasıl etkiliyor? Değerlendirir misiniz?
     Döviz kurunda geçtiğimiz günlerde yaşanan sert yükseliş ve Türk Lirası’nın değer kaybetmesi, birçok sektörü olumsuz etkiledi. Hammaddemizi ithal ettiğimiz için elbette bu süreci biz de yakından takip ettik. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki, İZELTAŞ gibi firmalar, ihracat gerçekleştirerek ülkemize döviz girdisi de sağlamaktadır. Bu sebeple her zaman üzerine basarak belirttiğimiz gibi, katma değeri yüksek, kaliteli ve bize özgü ürünler ortaya koymalı ve ülkemizin ihracatına katkı sağlamalıyız. Daha fazla üretim ve ihracat bu dönemin en önemli çıkış yolu olacaktır. Elbette tasarruf tedbirlerini de elden bırakmamak gerekiyor. Üreten, ihracat gerçekleştiren, gereksiz harcamalardan kaçınan ve elbette dövizle borçlanmayan her oluşum, bu süreci yara almadan atlatacaktır.

Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan aldığımız belge ile Türkiye’nin 103. Ar-Ge Merkezi’ni oluşturduk. Merkezimizde her geçen gün yeni, son kullanıcıya fayda sağlayan, ergonomik ürünler tasarlanmakta ve kataloğumuzda Ar-Ge merkezimizin imzasını taşıyan bize özgü birçok ürün bulunmaktadır. Araştırma ve ürün geliştirme çalışmalarına önem veriyor,  sektörümüze yeni ürünler kazandırmak amacıyla çalışıyoruz.

Sektörün yaşadığı en önemli problemler nelerdir? ‘Nitelikli eleman’, ‘ara eleman’ sıkıntısı var mı?
     Bu, maalesef Türkiye’deki birçok sektörün ortak problemi. Buna çözüm olarak mesleki eğitimin önemini her zaman belirtiyoruz. Ayrıca üniversite-sanayi işbirliğini artırmanın da bu yolda ortaya çıkan sorunları halledebileceğini vurguluyoruz. İZELTAŞ olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmaya her zaman özen gösterdik. Meslek liselerinden, üniversitelerden öğrencilerimize kapılarımızı hep açık tutuyoruz. Staj ve iş öğrenme aşamalarında, akabinde istihdam sürecinde onlara imkan ve katkı sağlıyoruz. Ayrıca meslek liselerinden ve üniversitelerden öğrencilerimize ve öğretmenlerine kapımızı açarak üretim aşamalarımızı gösteriyoruz. Öğrencilerimizin buradan çok daha farklı bir bakış açısıyla ayrıldıklarını gördükçe mutlu oluyoruz.

Yerli ve milli üretim konusunda değerlendirme yapar mısınız?
     Yıllardır, ‘üretim yoksa kalkınmak hayaldir’ diyerek yerli ve milli üretimin önemini vurgulamaya çalışıyoruz. Bu vesileyle bir kez daha belirtelim; bir ülkenin gelişim yolunda olmazsa olmazı üretimdir. Yerli, milli, katma değeri yüksek ve inovatif ürünler üreterek, bunları dünya pazarına sunarak ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlayacağız. Bunun başka yolu yok. Zannediyorum ki İZELTAŞ’ın bu noktada ülkedeki en önemli örneklerden biri olduğunu da herkes kabul edecektir.  Dünyaya kaliteli Türk malı ürünler sunmaktan yarım asırdır gurur duyuyoruz.

2019 yılına dönük beklenti ve hedefleriniz nedir?
     Daha fazla üretim, daha fazla ihracat, daha çok istihdam, gelişen ekonomi, büyüyen Türkiye… Her zaman söylediğimiz gibi çok çalışacak ve üretmeye, çok sevdiğimiz ülkemizin bayrağını dünyada gururla dalgalandırmaya devam edeceğiz.

 


+ Benzer Haberler
» Türkiye’de görme engellilerin iki gözü rehber köpekler olacak
» Yüksek rekolte fındıkta fiyatı düşürecek
» Sürdürülebilir pamukla dışa bağımlılık azalacak
» Hayvanlar kısırlaştırma ile koruma altında
» Sıfır konut fiyatları alıcıyı ikinci ele yöneltti
» “Marketler bayramı fırsat biliyor”
» Müze ziyaretlerinde yüzde 18,88’lik artış
» Sünnet kıyafetleri artık alınmıyor
» “Tohumlar çeyiz sandıklarından çıkıyor”
» Organik sabun cilde ilaç oluyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2019
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni