• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İthalat ile yayılan böcek palmiyeleri yok ediyor

26 Haziran 2019 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

İthalat ile yayılan böcek palmiyeleri yok ediyor

   ► Palmiye kırmızı böceği nedeniyle 2018 yılında 418 adet, 2019 yılının yarısına kadar 271 adet ağaç imha edildi.

           DUYGU GÖKSU     
     İthal palmiye ağaçlarıyla Türkiye’ye giren ‘Palmiye Kırmızı Böceği’ İzmir’de ilk olarak 2006 yılında görüldü. Mücadelesi oldukça zor olan bu palmiye kırmızı böceğinin imhası için İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü mücadelesine devam ediyor. Palmiye kırmızı böceği nedeniyle 2018 yılında 418 adet, 2019 yılının yarısına kadar 271 adet ağaç imha edildi.
     İzmir Tarım İl Müdürlüğü tarafından Türkiye’de bulaşıklığı ile bilinen Palmiye Kırmızı Böceği ile ilgili alanında uzman ziraat mühendislerin konuşmacı olarak katıldığı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya, Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, İzmir Ziraai Karantina Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, 30 Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünden temsilciler katıldı.

Böcek, ithal palmiyelerle ülkeye girdi
     Ülkemizde bulaşıklığı bilinen, başta hurma ağacı olmak üzere birçok palmiye türünün en önemli zararlısı olan Palmiye Kırmızı Böceği (Rhynchophorus ferrugineus) ile mücadele için Tarım ve Orman Bakanlığı  2017 yılında başlayan 3 yıl devam edecek olan bir proje başlattı. Proje, zararlının ülke genelindeki bulaşıklık durumunun ve yıl içerisindeki yoğunluk düzeyinin belirlenmesi, izlenebilirliğinin sağlanması,  mücadelesinin yapılması ve mücadelesi konusunda eğitimler verilmesi amacıyla hazırlanmıştı. Proje kapsamında İzmir’in 12 İlçesinde ( Balçova, Bornova, Çeşme, Dikili, Foça, Güzelbahçe, Karaburun, Karşıyaka,  Menderes, Narlıdere, Seferihisar, Urla ), 120 tuzakla  toplam 60 istasyon kuruldu. 15 günde bir sayımlar yapılarak, sonuçlar bildiriliyor. Toplantıda konuşan İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Musa Bakan, böceğin Türkiye’ye ithal palmiye ağaçlarıyla yayıldığını vurgulayarak, böceğin tespitinden sonra ithal palmiye ağaçlarının 6 ay boyunca karantina seralarında kontrolü yapıldıktan sonra ülkede ekilmesine izin verildiğini söyledi.

Bir dişi tek seferde 300 yumurta bırakıyor
     Toplantının açılış konuşmasını yapan ve palmiye kırmızı böceğinin hızlı yayılan bir böcek türü olarak tanımlayan İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Musa Bakan, “Çok büyük zararlar söz konusu olduğunda il müdürlüğümüz, araştırma enstitülerimiz, üniversitelerimiz ve belediyelerimizle iş birliği içinde bu noktada koordineli bir şekilde mücadele etme noktasındayız. Mücadele noktasında benim öğrendiğim kadarıyla çok çabuk yayılan ve bir dişisinin bir seferde 250-300 adet yumurta bırakan bir böcek türü. Bu da şunu gösteriyor mücadelesi oldukça zor olan bir böcek. Bu konuda bir türlü netice alamadığımız bir konu. Sonucunda da palmiye ağacının durumuna göre nihayetinde imhasına kadar giden bir durum söz konusu oluyor. İzmir’in de simgesi olan palmiye vazgeçemeyeceğimiz bir ağaç” ifadelerine yer verdi.

İzmir’de 2006 yılında ortaya çıktı
     Böceğin Türkiye’ye ithal palmiye ağaçlarıyla girdiğinin altını çizen Bakan,  İzmir’de ise ilk defa 2006 yılında Özdere’de ortaya çıktığını söyledi. Bakan, “İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün belediyelerle beraber yürüttüğü mücadele, böceğin imhası anlamında sonuç vermedi. Böceğin İzmir’de imha edilmemesinin en büyük sebebi de özel mülklere ait olan palmiyelere müdahale edilmemesi olarak görülüyor.
     Ayrıca böceğin tespitinden sonra gelen ithal palmiye ağaçları karantina seralarında 6 ay boyunca kontrol edildikten sonra ülkede ekilmesine izin veriliyor. Daha somut çalışmaları önceliklememiz gerekiyor. Bizlerin üniversiteler ve belediyelerle iş birliği içerisinde bizlerin daha fazla sahada yer alıp daha fazla çözümlerin neler olabileceği gibi çalışmalarımızı sonuç odaklı çalışmalarımızı yoğunlaştırmamız gerekiyor. Çözüm noktasında hepinizin önerilerini bekliyoruz. Bu tür sıkıntılarda birlikte çalışırsak sonuç alabiliriz diye düşünüyorum. Geçmiş yıllarda da bu toplantılar yapıldı. Verilen mücadele ile de en başında neydik ve hangi noktaya geldik geldik diye de bir yol haritası şeklinde ortaya konması faydalı olacaktır” diye konuştu.

     Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Dr. Seher Tanyolaç “Palmiye Kırmızı Böceği Biyolojisi”, Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Uzman Hasan Deda Büyüköztürk “Palmiye Kırmızı Böceği ile Mücadele” İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Meral Özçekici  “Palmiye Kırmızı Böceği ile Mücadelede İzmir İlinin durumu” İzmir Büyükşehir Belediyesi-Fidanlıklar Bitki Koruma Şube Müdürü Tevfik Bettemir, “Palmiyelerde bakım işlemleri ve Büyükşehir Belediyesinin Palmiye Kırmızı Böceği ile ilgili yürüttüğü çalışmalar” İzmir Zirai Karantina Müdürlüğü’nden Gonca Özkan, “Palmiye Kırmızı Böceğine Karşı Karantina Önlemleri, İthalat-İhracaat” başlıkları altında katılımcıları bilgilendirdi.


+ Benzer Haberler
» Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu
» Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var
» Oda, Borsa ve STK’lardan destek
» TZOB ve FAO iş birliğini daha ileri aşamaya taşıyacak
» Yüzde 50 gümrük vergisi ABD’ye çelik ihracatını azaltır
» İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek
» 2020’ye ‘bembeyaz’ başlangıç
» Çeşme’nin 2020 yılı bütçesi 202 milyon 700 bin lira


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni