• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İthalat günü kurtarır, yarını karartır”

10 Ocak 2018 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

“İthalat günü kurtarır, yarını karartır”

   ► Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Bakanlık ithalat politikasından vazgeçmeli”

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve İzmir Tarım Grubu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve Tarım Bayramı’nı birlikte kutladı.
     Gazetecilerin ve çiftçilerin ortak yanları olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Eskiyörük, “Yılın 365 günü çalışıyoruz ve insanları besliyoruz. Biz gıdayla, siz gazeteciler olarak insanları fikirle besliyorsunuz. Emeğimizle para kazanıyoruz. Gazeteciler de çiftçilerde mağdur durumda. Gazetecilik mesleğindeki baskılara benzer olarak, biz de ithalat baskısı altındayız. Dünya çiftçisiyle rekabet edemiyoruz,  kaygılarımız var. İthalat hastaya aspirin vermek gibi, günü kurtarıyor ve Türkiye tarımını karartıyor. İthalat politikası 80’li yılların sonunda başladı. Hiçbir sonuç alınmadı. Bugün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ithalat politikasından vazgeçmeli. Türkiye’nin üretebildiği bir ürünü ithal etmek, Türkiye’nin bir ayıbı” dedi.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Yerelde Kalkınma” adıyla başlattığı İzmir Modeli hakkında konuşan Eskiyörük, bu modelin kırsalın sorunlarını çözmeden kentlerin sorunlarını çözemeyiz anlayışıyla oluştuğunu ifade etti. Eskiyörük, “10 yıl önce İzmir tarım grubunu kurduk. Tarımın üretimi, ticareti ve sanayisi var. Bütün aktörleriyle bu grubu oluşturduk. Amacımız tarımın önemsenmesi. Tarım noktasında Türkiye’ye yol gösterecek ışık tutacak, model olacak bir İzmir var. İzmir olarak Türkiye’nin önündeyiz” diye konuştu.

İzmir, Türk tarımının ışığı
     İzmir’in tarım konusunda Türkiye’ye ışık gösteren bir yol izlediğini vurgulayan Eskiyörük, “Yerel kalkınma demek sadece ürün almak değil, ürünün önemsenmesini ve sahiplenmesini kapsıyor.  Kooperatifçilik olgusunu geliştirebilmek hedef olmalı. Türkiye kalkınacaksa kooperatiflerle kalkınmalı. Kooperatifler bir marka olmalı” diye konuştu.
     Tarım Grubu olarak hedeflerinin İzmir’i gıdada bir ihracat merkezi yapmak olduğunu ifade eden Eskiyörük, “Bütün ürünlerin üretilebildiği bir İzmir var. Üreticinin güvence altına alınması gerekiyor. Üreticimizin en büyük sorunu pazarlama sorunu. İzmir modeli ise bu sorunların düzeltilmesine yönelik bir tarım modeli. Üreticimizi kooperatif çatısı altında birleştirmeliyiz. Bu model ile İzmir ürünlerini ve ekonomisini kalkındırmaya çalışıyoruz. İzmir tarımı Türkiye ortalamasının iki katı bir büyüme sağladı. Türkiye’ye bu modeli anlatmalıyız. Kooperatif olmadan üreticilerin yaşama şansları olmadığını yerel yöneticilere anlatalım” diye konuştu.

Önce üreticiyi kurtarmalı, böylece tüketici korunmalı
     Kooperatifçiliğin temelinde hem üreticinin hem de tüketicinin korunması olduğunun altını çizen Eskiyörük “İzmir’in güçlü kooperatifleri, üreticiyle tüketiciyi doğrudan buluşturarak tüketiciye güvenli gıda sunulmasını sağladı. Türkiye’nin her ilinde Bakanlık denetimlerinde yüzlerce sağlıksız ürün tespit edilirken İzmir’de kooperatif ürünleri sayesinde tüketici korunmaktadır. Diğer yandan Türkiye’nin en önemli sorunlarından olan köyden kente göç sorunu, İzmir’de büyük ölçüde azaldı ve gençler köyünde aile mesleğini devam ettirmeye başladı. 2016 yılı istatistiklerine göre diğer illerde göç nedeniyle kent merkezi nüfusunda artış görülürken İzmir’de kırsal nüfusta yüzde 1,6’lık artış oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üreticileri kooperatifler vasıtasıyla desteklediği bu sistem sayesinde üreticiler korunup, tarım sürekli gelişirken diğer yandan Türk Tarım Politikalarına ışık tutan İzmir Modeli doğmuş oldu” şeklinde konuştu.

     Toplantıda, “Tarımda İzmir Modeli”ni anlatan Eskiyörük, “Tarım sektörü, ülke genelinde her dönem sorunlarla gündeme gelirken; İzmir her alanda olduğu gibi tarımda da farklılık yaratmış ve Türkiye’nin öncü ili konumuna gelmiştir. Kırsalın sorunları çözülmeden kentlerin sorunlarının çözülemeyeceği ilkesinden hareketle İzmir Büyükşehir Belediyesi ve kooperatifler ortaklığıyla hayata geçirilen projeler sayesinde birçok alanda büyük gelişmeler kat edilmiştir” dedi.
     İzmir Modeli’nin temelinde üreticiyi kooperatifler aracılığıyla destekleme ilkesinin yattığına değinen Eskiyörük, “Son 10 yılda Türkiye genelinde tarımsal gelişme 2.1 iken İzmir’de 5.3 olarak gerçekleşti. Belediye ve kooperatifler ortaklığı çerçevesinde Bayındır’dan çiçek alımlarıyla sektör gelişti, köy görünümünde olan ilçede sosyoekonomik kalkınma sağlandı. Ödemiş Bademli Kooperatifi güçlenerek yurtdışından onlarca ülkeye ihracat yapar konuma geldi. Kiraz İğdeli Kooperatifi peynir alanında uzmanlaştı ve raflarda aranan ürün haline geldi. Tire Süt Kooperatifi, B.M. FAO tarafından “Dünyaya Örnek Kırsal Kalkınma Modeli” seçilerek “Üreticiyi Koruma” ödülü aldı. Seferihisar Gödence, Urla Bademler gibi bir çok kooperatif kalkınarak kendi tesislerini kurdu” diye konuştu.

“İşsizlik ve baskı”
     İGC Başkanı Misket Dikmen, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nde gazetecilerin yaşadığı sorunları dile getirdi. Sansür ve otosansürün zehir gibi basının damarlarında dolaştığını belirten Dikmen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün, “Çalışamayan Gazeteciler Günü”ne dönüştüğünü vurguladı. İşsizlik, baskı ve tutuklamaların sektörün en büyük sorunu olduğunu belirten Dikmen, bu sorunların çözümü için sonuna kadar mücadele edeceklerini de söyledi. Yerel basın ile yerel kalkınmanın birbirinden ayrılamayacağını bu nedenle Tarım Bayramı ile aynı güne denk gelen günde ortak basın toplantısı yapma kararı aldıklarını da anlatan Dikmen, “Yerel kalkınma ve yerel basın birlikte güçlenecek sıkıntıları birlikte çözülecek. İzmir Tarım Grubu ile ‘Tarımda İzmir Modeli’ basın toplantısını birlikte gerçekleştirme kararı aldık. Bunun ardından bir çalıştay ile bu modelin Türkiye’ye yayılması için çalışacağız” dedi.
     İşsizliği ve tutuklamalarla gazeteciliğin önünde büyük baskılar olduğundan söz eden Dikmen, “Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın 18 Aralık 2017’de açıkladığı verilere göre 145 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu. 10 bini aşkın gazeteci işsiz kaldı. 2017 yılında çok sayıda medya kurumu da kapatıldı ya da el konuldu. Otosansür basının damarlarında zehir gibi dolaşıyor. Türkiye’de medya görevini yapamaz hale geliyor. Dünyada, Türkiye’nin giderek itibari zedeleniyor” dedi.

İzmir Tarım Grubu nedir?
     Dünyada, tarımın öneminin her geçen gün daha iyi anlaşıldığını ve gelişmiş ülkelerin stratejik planlarını buna göre hazırladığını kaydeden Eskiyörük, Türkiye’nin tarımsal potansiyelinin dünyanın ilk 9 ülkesi arasında yer aldığını belirterek şunları söyledi:
     “Tarımsal üstünlüğümüzün fazla olması ve istihdamın yüzde 27’si tarımdan sağlanması nedeniyle Türk tarımının küresel ölçekteki önemi her geçen gün artmaktadır. Ancak stratejik açıdan büyük önem arz eden tarım sektörü, ne yazık ki ülkemizde karar alma süreçlerinde sesini yeterince duyuramamaktadır. Bu eksikliğin giderilmesi amacıyla 2010 yılında Türkiye’de ilk defa İzmir’de, sektörün 50 temsilcisiyle İzmir Tarım Grubu kurulmuştur. “Tarım Önemlidir” ilkesiyle yola çıkan grubumuz, tarım sektörünün sorunlarını ve çözümlerini ortaya koymaktadır”

Kimler katıldı
     Toplantıya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, Tarım Daire Başkanı Ertuğrul Tugay, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreter Yardımcısı Pınar Nacak, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İlimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal, Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, İğdeli Kooperatifi Başkanı Süleyman Top, İGC Yönetim Kurulu Üyeleri, İGC üyeleri ve gazeteciler katıldı.

 


+ Benzer Haberler
» “‘Bağımsız, başka partiden aday olacak’ sözü, lafı güzaftır”
» Atınç Abay, “Sektörde yol haritasıyız”
» Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe ihracatta 2.5 milyar doları aştı
» Palandöken, “İdari para cezaları gelir düzeyine göre verilmeli”
» “Karaburun’da nergis üretimi bitmeye yüz tuttu”
» Dergilik’ten okudukça kazandıran kampanya
» Bien tüm yenilikleriyle Unicera’da
» Egeli hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar ihracatçılarından tarihi ihracat
» Menderes Tarıma Dayalı İhtisas OSB’de önemli imza
» Serter’den Elektrik Fabrikası’nın satışına tepki


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2019
  Ticaret 21.01.2019
  Ticaret 19.01.2019
  Ticaret 18.01.2019
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni