• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İthal hayvan stoku kurbanlık ihtiyacını karşıladı

08 Ağustos 2019 Perşembe 19:00
12
14
16
18

   ► Güngör, “Tarımsal üretimde kendine yeten bir üretim yapısına sahip Türkiye ithalatçı bir ülke haline getirildi” dedi.

     Tarım ve hayvancılıkta ortaya çıkan sorunlar devam ederken, yaklaşan Kurban Bayramı için yeterli hayvan varlığı olup olmadığı gündemdeki yerini koruyor. Türkiye’de resmi olarak ilki 2010 yılında olmak üzere 2011, 2017 ve 2018 yıllarında kurbanlık amaçlı hayvan ithalatı yapıldı. Son iki yılda yüksek miktarda yapılan canlı hayvan ithalatının yanı sıra 2019 yılının Ocak-Haziran döneminde 303 bin 98 baş sığır ve 51 bin 566 baş koyun ithalatı ile birlikte bu yıl kurbanlık ithalatına gerek kalmadı.

     1960 yılından bugüne kadar hayvan varlığında yüzde 13`lük bir azalış olduğunu, 1980’den sonra neoliberal politikaların uygulanması ile tarımsal üretimde kendine yeter bir üretim yapısına sahip Türkiye’nin ithalatçı bir ülke haline getirildiğini ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası Güngör, “2019 yılının ilk 6 ayında yapılan yüksek miktarda sığır ve koyun miktarının içerisinde kurbanlıklar olmadığını bilemeyiz. Gereksiz yapılan ithalatlar, bu yıl ithal kurbanlık ihtiyacını da ortadan kaldırdı” dedi.

Hem üretici hem tüketici şikayetçi
     Et fiyatlarının yüksekliğinden tüketicinin, hayvanlarını sattığı fiyattan zarar ettiği için üreticinin şikâyetçi olduğuna dikkat çeken Güngör, “Sorunun nedeni olarak sadece aracıları göstermek, kolaycılığa kaçmak olacaktır. Kızılay tarafından kurbanlık bedeli olarak yurt içinde 850 TL, yurt dışında 725 TL fiyat açıklanması bile hayvancılığımızın geldiği durumu gösteren hazin bir örnektir” ifadelerini kullandı.

Fiyat farkları sorunu gösteriyor
     Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından yayınlanan Temmuzun son haftasına ilişkin haftalık piyasa bülteninde yer alan fiyatları değerlendiren Güngör, “Kıyma fiyatı ESK’da 32 TL iken, İstanbul’da 42.38 TL, Ankara’da 38.62 TL olarak; kuşbaşı fiyatları ise ESK’da 35 TL, İstanbul’da 50.62 TL, Ankara’da 45.82 TL olarak yer almaktadır. İstanbul’da kıyma fiyatlarında yüzde 32’lik, kuşbaşı fiyatlarında yüzde 45’lik; Ankara’da ise aynı ürünlerde yüzde 21 ve yüzde 31’lik fiyat farkları, kırmızı et üretimindeki sorunu gösteren örneklerden biridir” açıklamalarında bulundu.

“ESK destek olmalı”
     ESK’nın hayvan üreticilerini destekleme konusunda daha aktif rol üstlenmesi gerektiğine dikkat çeken Güngör, “Üreticileri piyasada yalnız bırakmamalı, üreticilerin hayvanlarını maliyetlerini kurtaracak ve üretim faaliyetlerine devam etmelerini sağlayacak fiyattan kesmeli, kesim programı ve ödemelerinde mağduriyet yaratmamak için gecikmelere yol açmamalıdır” diye konuştu.

“Kaba yem üretimine teşvik verilmeli”
     Küçükbaş hayvan sayısının ve üretiminin artırılması ve besi hayvanı damızlık işletmelerinin kurulması teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizen Güngör, “Üreticilerin girdi ve pazarlama ihtiyaçlarını karşılayacak örgütlenmeleri sağlanmalı, desteklemeler üretim artışı ve maliyetin düşmesini mümkün kılacak düzeyde olmalıdır. Kaliteli yem kaynaklarının yetersizliğinden kaynaklı yem açığının giderilmesi için üreticileri kaba yem üretimine teşvik edecek destekler verilmelidir” dedi.

“Maliyetlere göre önemler alınmalı”
     Hayvancılık sektörü ile ilgili politikalarda kısa vadeli çözümler veya ithalat kolaycılığı yerine, üreticilerin maliyetlerini dikkate alan yapısal önlemlerin alınması gerektiğini dile getiren Güngör, hayvansal üretimde Türkiye’nin kendine yetecek duruma gelmesi konusunda gerekli adımları atacak uzun vadeli politikaların geliştirilmesinin zorunlu olduğunu sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» Bal ihracatçısı devlet desteği bekliyor
» “Aile hekimliği mesleği cazip olmaktan çıktı”
» “5 yılda 2 bin kümes kapandı”
» “Türkiye, İranlı’lar için güvenli bir ülke”
» Kamyoncular dijital takografa hazır değil
» “Vitaminler reçetesiz satılmamalı”
» Promosyon sektörünün 2023 hedefi 10 milyar TL
» Mobilyada KDV indirimi stokları eritecek
» Kemeraltı kuyumcuları satışlardan şikayetçi
» “Pamukda getiri artınca, mısır üretimi azaldı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2020
  Ticaret 21.01.2020
  Ticaret 20.01.2020
  Ticaret 18.01.2020
  Ticaret 17.01.2020
  Ticaret 16.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni