• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İTD, Türkiye’nin büyüme öyküsünü tartıştı

11 Haziran 2018 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

İTD, Türkiye’nin büyüme öyküsünü tartıştı

   ► İktisat ve Toplum Dergisi (İTD) Okur Kulübü tarafından düzenlenen, “2000 Sonrası Türkiye’nin Büyüme Öyküsü” paneli gerçekleşti.

           HABER MERKEZİ     
     Moderatörlüğünü İTD Editörü-Dünya Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak’ın gerçekleştirdiği panelde, Prof. Dr. Erinç Yeldan (Bilkent Üniversitesi),  Dünya Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Güven Sak (TOBB Üniversitesi) ve Doç. Dr. İbrahim Semih Akçomak (ODTÜ) Türkiye’nin büyüme öyküsünü tartıştı.
     Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, İTD olarak panele katılan tüm konuşmacılara teşekkürlerini sunarak büyüme konusun önemini vurguladı.

“Türkiye dış borcunu en fazla arttıran ülke”
     Konuşmasında Türkiye’nin dış borcunu en fazla arttıran ülke olduğunu kaydeden Prof. Dr. Erinç Yeldan, “Türkiye olarak  dış borcunu en fazla arttıran ve bu yükünü arttırarak bu borç ile büyümesini finanse eden bir ülke haline geldi” dedi. Dövizin reel anlamda yüzde 40 oranında ucuzladığı bir Türkiye’nin en büyük problem olduğunu vurgulayan Yeldan, “Döviz kurunda yaşanan yükseliş karşısında Merkez Bankası ne yapabilirdi? AKP  Ekonomi idaresi ne yapabilirdi? diye sorduğumuzda birçok cevapla karşılaşıyoruz.  Fakat fiyat istikrarını sağlamanın makroekonomik istikrarı sağlamaya yetmeyeceğini  2009 krizi bize ve bütün dünyaya gösterdi. Döviz kurundaki istikrarsızlık ve diğer finansal varlık kalemlerindeki istikrarsızlık gösteriyor ki sadece enflasyonu hedeflemek, fiyat istikrarını sağlamak, makroekonomik istikrarı sağlamaya yeterli olmadı” diye konuştu.

“Türkiye büyümek için borç biriktiriyor”
     Türkiye’nin, büyümek için borç biriktiren bir ülke olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güven Sak, “Türkiye tasarruf açığını yapısal olarak veren bir ülke. Türkiye yalnızca bu dönemde tasarruf açığı vermiyor. 70’lerde de böyleydi, 60’larda ve 50’lerde de böyleydi. Hep tasarruf açığı veren bir ülkeyiz biz” dedi. Konuşmasında tasarruf oranlarının 2000’li yıllarda önemli ölçüde düştüğünü kaydeden Sak, “O düşüş, Avrupa Birliği süreciyle de yakından alakalı, cari işlemler açıklarındaki artış, benzer tasarruf düşüşlerinin hepsi mesela Yunanistan’da oldu, Portekiz’de oldu, İspanya’da oldu, daha sonra AB’ye katılan bütün ülkelerde, AB’ye üyelik sürecinden başlayarak daha geniş finansman kısıtının ortadan kalkmasından ya da rahatlamasından kaynaklanan aslında hızlı iç tasarruflarda düşüşler oldu” diye konuştu.

“Büyüme olgusu doğru açıklanmalı”
     Türkiye’de büyüme konusu tartışılırken büyüme olgusunun doğru açıklanması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. İbrahim Semih Akçomak, “Büyümeyi ne açıklıyor diye düşündüğümde, 11. Kalkınma Planı toplantısı olmuştu oraya katılmıştım. Ekonomik büyüme dinamikleri toplantıları olmuştu. Orada konuşmalarda bilgi ekonomisi, inovasyon vurgusu vardı ama genel olarak büyümeyi nasıl açıklıyoruz?. Sermaye, emek, inovasyon büyümeyi sağlar. Ama emek, sermaye sorununu çözmeden inovasyon sorunu nasıl çözülebilir ki fikri çok yaygındı. Borçlanma, inşaat, sanayisizleşme gibi etkenler var her ekonomik yazında karşımıza çıkıyorlar. Ama göz ardı ettiğimiz şeyler var ahlak ve kurum.  Borçlanma, sanayisizleşme gibi sorunları yatay olarak etkileyen şey ahlaktır” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» İkinci 100 günde 24 milyar TL’lik 454 eylem
» Merkez Bankası, politika faizini yüzde 24’te sabit tuttu
» Türkiye Uzay Ajansı kuruldu
» Bakan Selçuk: Sözleri tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz
» Markalaşmanın yolu ‘dijitalleşme’
» Arçelik tasarım öyküleri ile ilham verdi
» 1 milyon kullanıcı lifebox’la rehberini yedekledi
» Capatect Isı Yalıtım Sistemi % 50’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor
» Toprak ve Çocuk Programı’ndan öğrencilere zeytin hasadı etkinliği
» Gündem, dijital dönüşüm olmalı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
  Ticaret 12.12.2018
  Ticaret 11.12.2018
  Ticaret 10.12.2018
  Ticaret 08.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni