• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İTB ve İZTO’dan ortak stant ortak hedef

09 Kasım 2018 Cuma 14:00
12
14
16
18

İTB ve İZTO’dan ortak stant ortak hedef

   ► YÖREX ortak stant açan İTB ve İZTO, Ege’nin coğrafi işaretli ürünlerini tanıtarak gıda markalaşması alanında örnek bir işbirliğine imza attı.

           HABER MERKEZİ     
     Antalya’da düzenlenen 9. Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) ortak stant açan İzmir Ticaret Borsası (İTB) ve İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege’nin coğrafi işaretli ürünlerini tanıtarak gıda markalaşması alanında örnek bir işbirliğine imza attı.

     Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile Antalya’da 24-28 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen 9. Yöresel Ürünler Fuarı’na (YÖREX) İzmir Ticaret Borsası (İTB) ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) ortak stant ile katıldı.

     Üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım ürünleri, gıda ürünleri, el sanatı ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak amacıyla ve “Sizin Oraların Nesi Meşhur” sloganıyla düzenlenen 9. YÖREX Fuarı’na İTB ve İZTO’nun yanı sıra Türkiye’nin 72 ilinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 485 firma katılım gösterdi ve fuarı toplam 207 bin 483 kişi ziyaret etti.

     Ağırlıklı olarak Yöresel ve Coğrafi İşaretli Ürünlerin tanıtıldığı fuarda, İTB ve İZTO standında beş gün boyunca Coğrafi İşaretli İzmir Boyozu, İzmir Kumrusu, İzmir Şambalisi, İzmir Lokması, Ege Sultani Üzümü, Ege İnciri ve zeytin ikram edilerek Ege’ye özgü natürel sızma zeytinyağı tadım etkinlikleri düzenlendi. Coğrafi İşaretli ürünlerin öneminin vurgulandığı stantta Oda ve Borsa faaliyetleri ve etkinlikleri tanıtıldı.

Kestelli: Kurumlar arası sinerjiyi önemsiyoruz
     Fuar sonrası değerlendirmede bulunan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Geçtiğimiz ilkbaharda yapılan Oda ve Borsa seçimlerinin ardından, İzmir’de faaliyet gösteren kurumlar olarak bir araya geldik ve kent ekonomisine daha fazla katkı sağlamak adına bir güç birliği oluşturduk. YÖREX Fuarı’nda da İzmir Ticaret Borsası ve İzmir Ticaret Odası olarak ortak stant açarak kentimizin etkin tanıtımı için birlikte çalıştık. Kurumlar arası sinerjinin önemine ve değerine inanıyoruz. Tek hedefimiz daha güçlü bir İzmir ve daha güçlü bir Türkiye’yi hep beraber inşa edebilmek” dedi.

Özgener: İzmir’in markalaşması ortak hayalimiz
     İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise yerel üretimin ve kırsal kalkınmanın desteklenmesi bakımından tarım ve gıda sektöründe de markalaşma atağına geçilmesinin gerekliliğine dikkatleri çekerken, bunun en etkin araçlarından birinin de coğrafi işaret tescili olduğunu vurguladı.

     YÖREX fuarını da bu yönden önemsediklerine değinen Özgener, “İzmir Ticaret Borsası ile bu işbirliğine çok kıymet veriyoruz. Borsamızın da coğrafi işaret tescili konusuna özel önem verdiğini biliyoruz. Her alanda olduğu gibi gıda alanında da İzmir’in markalaşması iki kurumun da hayali... Ortak çalışmalarımızın devamının geleceğine inanıyoruz” diye konuştu. 

İzmir standına üst düzey ilgi vardı
     TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlhan Koyunseven, CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Erzincan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Akar, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Kaya Üzen ve 72 ilden çok sayıda üst düzey yönetici, İTB ve İZTO’nun ortak standına ziyarette bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» İyleşme oranı yüzde 93 oldu
» “Çelik ihracatında azalma hızlanacak”
» Ciro artışı cadde mağazalarına gidiyor
» Makine ihracatı 7 ayda 9,1 milyar dolara ulaştı
» Mesleki eğitim programlarına 2 yılda 4,6 milyar TL kaynak
» İzmir’de suya %11,76 zam
» 2 bin 400 yıllık mekânda tarihi birleşim
» 3 dakikada virisü yok eden cihaz
» Gültepe’nin eski belediye başkanı Aydın Erten mezarı başında anıldı
» Konak’ta denetimden ödün yok


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni