• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İSTAHED: Hükümet enflasyonla mücadele ederken, Sağlık Bakanlığı kendi binalarının kirası için %46 zam yaptı

01 Aralık 2018 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

İSTAHED: Hükümet enflasyonla mücadele ederken, Sağlık Bakanlığı kendi binalarının kirası için %46 zam yaptı

           HABER MERKEZİ     
     İSTAHED (İstanbul Aile Hekimliği Derneği) Yönetim Kurulu adına açıklama yapan, İSTAHED Genel Sekreteri Dr. Senem Özşehir konuyla ilgili şu açıklamaları paylaştı:
     “Aile Hekimlerinin kullandıkları, geçmişte Sağlık Ocağı olarak anılan yerler Aile Hekimliği uygulamasıyla birlikte aile hekimlerine kiralanmış, devlet bu yerleri kullanan hekimlerden belli bir kira almaya başlamıştı. Bu yerlerin kiralanması sırasında yapılan kira sözleşmelerinde Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkındaki Yönetmelik temel alınarak ‘O yılın Eylül ayı ÜFE değerinin, bir önceki yılın Eylül ayı ÜFE değerine göre artışı oranında artış yapılır’ maddesi eklenmiştir. Dolayısıyla 2018 Eylül ayında yenilenen kira sözleşmelerinde de 2018 Eylül ayının ÜFE değerinin, 2017 Eylül ayı ÜFE değerine göre %46’lık bir oranda artmış olması gerekçe gösterilerek zam yapıldı.

     Üzerimize yüklenen angaryalar gibi bina standartlarımıza, tıbbi donanıma ve personel giderlerine harcadığımız masraflar son bir yıldır artık karşılanamaz hale gelmişken, %46’lık kira zammı yaptığımız işi de sorgulatmaya başladı. Performans adı altındaki kesintiler, aşı tazminleri, izin kesintileri derken hasta katsayılarında hiçbir düzenleme yapılmadan meydan gelen kayıtlı hasta sayılarındaki azalmayı da dikkate aldığımızda kayıplarımızı anlatacak kelime bulmakta zorlanmaktayız.”

     Dr. Özşehir, “Ülkece karşılaştığımız kur artışı, enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında verilen topyekün mücadele dahilinde her sektörde önlemler alınıp, devlet destekleri verilip, özel indirimler uygulanırken, vergilerde yapılan destekle fiyatlar düşürülmeye çalışırken bizlerin bu mücadelede karşılaştığımız bu tablo karşısında yalnız bırakılıp ‘sözleşme bu şekilde, yapacak bir şey yok’ yaklaşımını kabul etmemiz mümkün değildir.” dedi.
     %46’lık zamla bu mücadelenin neresinde olduklarını açıklamalarının mümkün olmadığına dikkat çeken Dr. Özşehir, “Yapılacak şey bellidir, çözüm bellidir. Aile Hekimlerinin tüm masraflarını karşılamaları için kendilerine verilen Cari Gider Ödeneğine yapılan zam oranı ne ise, o ödenekten yaptıkları kira ödemelerine de o oranda zam yapılmalıdır.

     Devletin kendi verdiği hizmet için kendisine ait binalardan kira adı altında bir ücret alması garabetini bir yana koyarsak, özel sektörde bile uygulatılmasına müsaade edilmeyen bu zam oranının Sağlık Bakanlığı tarafından bizlere reva görülmesine razı değiliz. Son yıllardaki ücret kayıplarımız dikkate alındığında, kira artış oranlarının cari gider ödeneğimizdeki artışın üstünde oranlarla gitmeye devam etmesi halinde bu makas yıllar içinde öyle açılacak ki, verilen cari giderler bırakın tıbbi donanım giderleri ve personel ödemelerine yetmeyi sadece Merkezlerin kirasına bile yetmeyecektir. Aile Sağlığı Merkezlerimizde çalıştırdığımız personele ödediğimiz asgari ücretine 3 yılda en az %60 zam yaparken, tıbbi donanıma harcadığımız masraf 3-4 katına çıkmışken, bizlerin bu giderler için aldığımız ödeneğin 3 yılda toplamda %30 civarında artması karşısında kira giderimizin sadece 2018 Eylül ayında %46 oranında zamlanmasını açıklamak, buna dayanmak mümkün değildir.” dedi.

“Sağlık hizmetinde kalitenin düşmesi kabul edilemez”
     Bu çıkmazın bu açmazın bir an önce düzeltilmesi gerektiğini belirten Dr. Özşehir, “Aksi halde zaten boş kalan birçok merkezin doldurulması mümkün olmayacak, halen hekimi olan yerler boşalacak, kalan aile sağlığı merkezlerinde hizmet kalitesi de mecburen düşecektir. Bunun hastalara yansıması da memnuniyet azalması şeklinde gerçekleşecektir. Sağlık hizmetlerinde kalitenin düşürülmek zorunda kalınması bizler için de idare için de ve en çok da halkımız için de kabul edilebilir bir şey değildir.
     Konu mahkemelere düşmeden, sistemin uygulanmasında meydana gelen kırılma daha da büyümeden kira sözleşmeleri derhal yenilenmeli kira zamları derhal makul seviyeye indirilmelidir.” diye belirtti.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir, e-ihracatta da öne çıkmak istiyor
» 8. Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı
» Üreticilere 1 milyar 432 milyon TL ödenecek
» İhracat hedefi Ortadoğu pazarının kapılarını araladı
» Türkiye dünyanın en mutlu 79’uncu ülkesi
» 10. Alaçatı Ot Festivali yine dopdolu geçecek
» Garanti Bankası’ndan 103 milyon 220 liralık ihraç
» BİST, ATPET hisselerini kottan çıkardı
» Dagi Yatırım Holding brüt takasa alındı
» Emlak Konut bir projesini tasfiye etti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni