• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

‘İşsizlik rakamlarını iyileştirmek milli bir görevdir’

07 Temmuz 2018 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

‘İşsizlik rakamlarını iyileştirmek milli bir görevdir’

           HABER MERKEZİ     
     Aliağa Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ASİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Devran, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) açıkladığı yeni rapora göre istihdam ve işsizlikte Türkiye’nin dünyada en kötü ülkeler arasında yer almasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Bir an önce bu rakamların iyileştirilmesi gerektiğini belirten Devran bunun milli bir görev olduğunu vurguladı.   
     Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) yayınladığı işsizlik ve ekonomik veriler raporunu değerlendiren ASİD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Devran, işsizliğin dünya ülkeleriyle karılaştırıldığı raporda Türkiye gerçeklerinin bir kez daha gözler önüne serildiğini ifade etti. OECD’nin yeni raporuna göre ortalama işsizlik oranının yüzde 5.9 olduğu OECD ülkeleri arasında Türkiye’nin yüzde 11.2  işsizlik oranına sahip ülke olduğunu belirten Devran, “İşsizlik oranında rekora doğru giden Türkiye’de istihdam oranı da paralel olarak düşük açıklandı. İzlanda’da yüzde 87.2, İsveç’te yüzde 81.8, Japonya’da yüzde 80.3 olan istihdam oranı Türkiye’de yüzde 55.3’te kaldı. Türkiye bu rakamla OECD ülkeleri arasında son sırada yer aldı” dedi.

     Sanayici ve iş insanlarını derinden etkileyen bu tür sonuçların bir an önce iyileştirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması çağrısında bulunan ASİD Yönetim Kurulu Başkanı Devran, “Bu rakamları iyileştirmek hepimize düşen milli bir görevdir. Tüm ülke genelinde yeni yatırımların, katma değeri yüksek ürünler başta olmak üzere üretim artışının ve sanayinin katkısının artması gerekiyor. Evine ekmek götüremeyen halkı politik söylemlerle ne kadar kandırabilirsiniz. Bir ülkenin elbette yola, köprüye ihtiyacı var ancak en önemli ihtiyaç iş, aştır. Emekçinin yanında olmayan, onun sorununu dinlemeyen, üç kuruşa çalıştırılıp sömürülen işçinin hakkını korumayan bir politika olamaz, olmamalı da. Önce insan dersek iş, aş, emek sorununu çözebiliriz” diye açıklama yaptı.

Kalifiye eleman sorunu çözülmeli
     İşsizlikle mücadelede kalifiye eleman yetiştirilmesinin de önemine değinen ASİD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Devran, şunları söyledi: “Aliağa özelinden konuşursak işsiz gençlerimizin işe uygun olmayışı, işverenin kalifiye eleman ihtiyacı da işsizlik rakamlarını artıran bir etken. Bu sorunun çözümü de eğitim sistemindeki sorundan kaynaklanıyor. Ülkenin üretim ülkesi olabilmesi için eğitimde de reform gerekiyor. Meslek liselerinin artması ve gençlerin iş garantili bu liselerde eğitim görmesi, sanayicinin de istediği kalifiye elemana ulaşmasını sağlayacaktır. Biz yıllardır bunu dile getiriyoruz. Ancak hala eğitim sistemimizdeki çarpıklıklar sonucu aileler çocuklarını sonunda işsizliğin garanti olduğu bölümlerde, üniversitelerde okutuyor. İstihdam sorunu ciddi olarak ele alınacaksa eğitim sisteminin de düzenlenmesi gerekir. Ülkemizin genç nüfusuna iyi bir gelecek vaad etmek hepimizin görevi, sorumluluğu olmalıdır.”

 


+ Benzer Haberler
» Star Rafinerisi, ilk özel endüstri bölgesi oldu
» Her yıl 214 milyar TL’lik gıda çöpe gidiyor
» Su ürünleri sektörü ABD’ye ihracatta 100 milyon dolar hedefliyor
» Kurulan şirket sayısı %16,26 arttı
» Palandöken, “Gıda israfıyla mücadele hızlanmalı”
» Koç Holding, Dünyanın en iyi işverenleri listesinde ilk 100’de
» Su ürünleri sektörü tek çatı altında buluştu
» ininal, yaygın yükleme ağına Teknosa’yı da ekledi
» Gıdanın geleceğine Aroma katkısı
» “16 Nisan, reform süreci başlangıcıdır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2018
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni