• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İşsizliğe yeni çözüm getirilmeli”

10 Temmuz 2019 Çarşamba 20:00
12
14
16
18

“İşsizliğe yeni çözüm getirilmeli”

   ► HAK-İŞ Başkanı Arslan, kıdem tazminatının kaldırılması gibi bir yaklaşımı kabul etmiyoruz.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     HAK-İŞ Konfederasyonunun 14. Olağan Genel kurulu başladı. Genel kurulun açılış töreninde konuşan HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, “İşsizlik sorununa çözüm bulmak amacıyla yeni sistem ve modeller geliştirilmesini istiyoruz.  Kıdem tazminatının kaldırılması, yok edilmesi, düşürülmesi gibi bir yaklaşımı asla kabul etmiyoruz. Kıdem tazminatında kazanılmış haklardan geriye gidişe neden olmayacak ve istisnasız bütün çalışanların kıdem tazminatına kavuşacağı güçlü bir model istiyoruz” dedi.

     Yerel seçimlerde farklı siyasi partilerce kazanılan belediyelerde işten çıkarmalar ve HAK-İŞ’e bağlı sendikalardan istifa edilmesi baskılarıyla karşılaştıklarına değinen Mahmut Arslan, bu uygulamalara karşı Bolu’dan Ankara’ya yürüyüş yaptıklarını hatırlattı. Arslan, 600’e yakın üyelerinin işten çıkarıldığını ve 17 bin 500 üyenin de istifa ettirildiğini söyledi.
     Arslan, taşeron işçilerin kadroya alınmasına ana rolü HAK-İŞ’in oynadığını ancak sürecin bitmediğini, bazı sorunlar olduğunu belirterek, kapsam dışı KİT’lerde çalışanların da kadroya alınması yanında, kadroya alınan işçilerin ücret artışlarının iyileştirilmesini talep ettiklerini hatırlattı.

     HAK-İŞ’in Avrupa Birliğine tam üyelik sürecini desteklediğini hatırlatan Arslan, “Türkiye’nin, her alanda çağdaş, modern ve demokratik standartlara kavuşması temel hedefimizdir. AB’nin  Türkiye’nin tam üyeliğine ilişkin tutarsızlığı, Kıbrıs konusundaki yanlı tutumu bizim için endişe vericidir. Hangi çözüme karar verilirse verilsin, sonucu KKTC halkı belirleyecek” dedi.
     HAK-İŞ’in emek mücadelesi yanında sosyal ve uluslararası çok sayıda etkinliği de yürüttüğünü bildiren Mahmut Arslan, bu kapsamda uluslararası kısa film yarışmasını örnek göstererek, “HAK-İŞ olarak, emeğin sanata yansımasını göstermek amacıyla 2012 yılında başlattığımız ve uluslararası alana taşıdığımız Kısa film yarışmamız dünya genelinde bir marka olmuştur.

     Geçtiğimiz yedi yılda yarışmamıza 16 bine yakın film katıldı. Bu filmler aracılığıyla, yapımcısı, yönetmeni ve oyuncusu ile onbinlerce sinema emekçisine ulaştık” dedi.
     Konuşmasında, genel kurula 52 ayrı ülkeden sendika temsilcileri geldiğini ITUC’un genel başkan düzeyinde katıldığını belirten Arslan,  HAK-İŞ’in 163 ülkede 331 emek örgütüyle temasta olduğunu, 207 milyon işçiyi temsil eden “Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC)”un Genel Başkan Yardımcılığını yürüttüğünü söyledi. Arslan, aynı zamanda 39 ülkeden 89 örgütünün üye olduğu 45 milyon işçinin üyesi olduğu ETUC Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun yürütme Kurulu’na seçildiklerini kaydetti.

     Sendikanın kuruluşunun 44. Yılını kutladığını hatırlatan Arslan, “Ülkemizin tüm emekçilerinin umudu oldu. Ve bugün 700 bin erdemli mensubuyla HAK-İŞ isimli bir ulu çınara dönüştü” dedi. HAK-İŞ’in emek, refah, iyi işler, adil gelir dağılımı ve küresel emek-sosyal hakların korunması merkezli bir sendika olduğunu vurgulayan Arslan, “İnsan emeği alınıp satılan bir meta değil diyoruz. İçerisinde, insan olan, Emek olan, Alın teri olan yeni bir sosyal Sözleşme istiyoruz” dedi.

Selçuk: Sendikalılaşma %14’e çıktı

     Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, genel kurulda yaptığı konuşmada “Hiç kimsenin siyasi görüşünden, sendikasından dolayı bu milleti ayrıştırmaya, mobbing uygulamaya, işten çıkarmaya hakkı yok. Anayasamız, kanunlarımız, Bakanlığımın bu konudaki denetim ve yaptırım mekanizmaları her zaman sizin yanınızda” dedi.
     Zehra Zümrüt Selçuk, işçi ve işveren sendikaları ile sosyal diyalogu güçlendireceklerini vurgularken, “e-Devlet Sistemine geçerek sendikalaşmayı kolaylaştırıcı önemli bir adım attık. 2013’te yüzde 9 düzeyinde olan işçilerimizin sendikalaşma oranı, bu yılın ocak ayı itibarıyla yüzde 14’e yaklaştı. Bu sayede örgütlenmenin ve özgürlüklerin önünü açtık” dedi.


+ Benzer Haberler
» Turizmciler HORECA’da buluştu
» İzmirliler kent yönetimine Bizİzmir’le katılabilecek
» TCMB politika faizini 10,75’e çekti
» TSE ve TOBB, Standardlar Milli Takımını kuruyor
» Konak ile Selanik arasında Roman işbirliği
» Ticket Restaurant Edenred’in İK Direktörü Canan Soybakış oldu
» EMD İzmir’de görev dağılımı yapıldı
» KONSİAD’ın hedefi dünyaya açılmak
» Sektörün duayeni Uysal’ı gururlandıran ödül
» Konut üretiminde ve satışında folkart’a iki ödül daha


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
  Ticaret 18.02.2020
  Ticaret 17.02.2020
  Ticaret 15.02.2020
  Ticaret 14.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni