• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İşimiz futbol, gücümüz VAR”

29 Ocak 2021 Cuma 07:00
12
14
16
18

“İşimiz futbol, gücümüz VAR”

   ► VAR Online ile ilk aşamada 250 bin kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen iki girişimci, EGİAD Melekleri üzerinden de projenin daha hızlı gelişimini sağladı

           SEDA GÖK / ÖZEL RÖPORTAJ     
     Okan Özaydın ve Murat Albayrak isimli iki iş insanı, futbol maçlarında hakemlerin incelemeye aldıkları “VAR” pozisyonlarını, seyircilerin anlık olarak katılıp oylama yapabildiği bir mobil uygulama halinde hayata geçirdi. Kısa sürede büyük ilgi gören uygulamada Albayrak ve Özaydın’ın hedefi; uygulamayı tüm dünyaya yaymak. VAR Online ile ilk aşamada 250 bin kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen iki girişimci, EGİAD Melekleri üzerinden de projenin daha hızlı gelişimini sağladı. Rope Bilgi Teknolojileri ve Yazılım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Okan Özaydın ve Koordinatörü Murat Albayrak ile uygulamanın özellikleri, hedefleri ve bu alanda yaşanan gelişmeleri konuştuk.

Sizleri tanıyabilir miyiz?
     Okan Özaydın:
1977 tarihinde Siirt’de doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Muğla’da, lise eğitimimi İzmir Özel Türk Koleji’nde (Fen Lisesi) tamamladım. Stanton School of English’te Practice Class eğitimimi aldım. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2001 yılında mezun oldum. 2002-04 yılları arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Yüksek Lisansı yaptım. Aralık 2002 tarihinden bu yana Özaydın Avukatlık Bürosu’nda Yönetici Avukat olarak görev yapıyorum.
     Murat albayrak: 1986 İstanbul doğumluyum, aslen Malatyalı’yım. İstanbul Atatürk Lisesinden sonra fotoğrafçılık eğitimi aldım. Şu anda Medya ve İletişim öğrencisiyim. Evliyim 1 kızım var.

Bu ikili bir araya nasıl geldi? Bu girişim hikayesi nasıl gelişti, sizden dinleyebilir miyiz?
     Okan Özaydın:
Murat ile bir müvekkilimin vasıtasıyla tanıştık. Bana bir fikrinin olduğunu söylemişti ve bunu nasıl koruması gerektiğini öğrenmek istemişti. Murat aynı sohbette fikri için yatırımcı aradığını da paylaşmıştı.  Birkaç görüşme sonrasında bu projeyi EGİAD’a götürdüm. EGİAD Melekleri ile temasa geçtik.  Bu konuda bize “Fikri biraz daha geliştirin ve mobil uygulamayı belli bir noktaya getirin ondan sonra yatırımcı arama noktasına gelelim” dediler. 4 ay İzmir ve İstanbul ile mobil uygulama geliştiricileri ile görüşmeler yaptık. Sonunda da İzmir’den bir firma ile bu konuda çalışmaya başladık. O şirketi de kurduğumuz şirketin içine ortak yaparak uygulamayı yazdırdık. Sonrasında EGİAD’daki yatırımcılara gittik. EGİAD 11. dönemde yönetim kurulunda birlikte çalıştığım arkadaşlarıma konuyu ilettim. Onların içinden ilk olarak Temel Aycan Şen, Nazif Ulusoy, Tamer Ustaoğlu, Gökmen Ulusoy ve Halil NADAS ortak oldular.

     EGİAD Melekleri’ne sunum yaptık ve sonrasında Levent Kuşgöz,  Alp Avni Yelkenbiçer, Frederic Paggy, Önder Murat Hürmeydan, Halil Bülent Serdaroğlu, Serhat Yalçın ve İbrahim Görücüoğlu ortak olarak projeye girdiler.
     Yeni ortaklarımızdan bazıları işin teknik boyutuna daha hakim oldukları için bize önemli bir bilgi desteği verdiler. Yazılım ekibini içeri almamızı önerdiler. Uyarılarını dikkate alarak bu sene başında IT ayağını kendi bünyemiz içerisine aldık ve iç yapıyı topladık. Hızlı adımlar attık. Sistemi yeniledik. Uygulamayı piyasaya sürmek için 2020- 2021 Futbol Sezonu’nun başlangıcını yakalamayı hedefledik ve başardık.
     Uygulama kullanıcısını 250 bin seviyesine çıkarmak ve hızlı şekilde kullanıcı sayısını yukarılara doğru artırmak bir sonraki öncelikli hedefimiz… VAR incelemesiyle tartışmalı pozisyonları kullanıcılarına yorumlatan başka bir uygulama dünyada ve Türkiye’de yok.

     Murat Albayrak: Türkiye ve futbol oynanan diğer tüm ülkelerde hakemler hep tartışma konusu olmuştur. Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi bu tartışmaları bazı noktalarda minimuma indirirken bazı noktalarda tavan seviyesine çıkarmakta…
     2019-2020 Sezonu’nda devreye alınan bu sistemde bir hakemin ısrarla VAR’a gitmemesi üzerine bu işin içine taraftarları da dahil etmek gerektiğini ve bunun bir mobil uygulamayla olabileceğini hayal ederek bu noktaya geldik. Bu sadece bir fikirdi ve yaklaşık 6 ay kadar yatırımcı aramakla, bol bol fikri anlatmakla zaman harcadım. Okan Özaydın ile yolumuz bu fikri nasıl daha iyi korurum ve ileriye taşırım sorusuyla birleşti. Asıl macera burada başladı ve girişim nasıl olur? yatırımcı nasıl bulunur? gibi sorulara cevap ararken, marka hakları ve daha birçok konuda da kendisinin deneyimiyle fikirlerimizi pekiştirerek güzel bir iş çıkardık. Tabii kendisinin daha önce EGİAD yönetiminde olması benim için ayrıca şans oldu. Yatırımcılarımız  kendi alanlarında ciddi istihdam yaratan iş insanları. Biz arayışımızda sadece para bulmaktan öte akıllı paraya ulaşmayı tercih ettik. Yatırım aldığımız insanların mental olarak da bize çok şey kattığını söyleyebilirim.

     VAR’ı iyi anlamak gerekir, bununla ilgili bilgi eksikliği çok fazla. Hakem ne zaman VAR’a gider? Hangi pozisyonlar VAR’ı kapsar bu bilgilerin tamamına uygulama üzerinden kullanıcılar ulaşabilirler. Futbol maçlarına doğrudan etki eden faktörlerin başında hakemler vardı. Şimdi bir de VAR var. İnsanlar artık orta hakem ile birlikte VAR hakemlerini de tartışmaya başladı. Konuşma kültürü gelişmiş bir ülke olduğumuzdan olsa gerek futbol hayatımız da neşe kaynaklarından biri. Bu noktada bize düşen iş her taraftarın söz hakkı olmasını ve pozisyonlarla ilgili tek çatı altında fikrini beyan etmesine olanak sağlamak. Futbol izleyicisiz hiçbir anlam ifade etmez, biz de izleyicilerin daha fazla futbolun içinde olmaları ve alınan kararlarda fikir beyan etmeleri için interaktif bir uygulama geliştirdik. Pozisyonda kaç oy kullanmış ve oy kullananların takımlarını istatistiki olarak tutarak, taraflı tarafsız o pozisyon hakkında genel görüşü hakemin verdiği kararla birlikte taraftara sunuyoruz. Sosyal bir uygulama olmak ilk hedeflerimiz arasındaydı; kullanıcıların arkadaşları ile uygulama üzerinden verdiği oyları görebilmeleri, yazılı ve görsel olarak tartışabilmeleri için sohbet odalarını sezon başından itibaren uygulamaya eklemeyi başardık.
    Bunun yanında yaklaşık 50 ülkenin iddaa, puan durumu, fikstür, haber ve canlı skorlarını sunarak, kullanıcılarımızın farklı bir uygulamaya ihtiyaç duymadan keyifli zaman geçirebilecekleri bir platform olmayı amaçladık.

Çalışma prensibi nasıl? Hedeflerinizi paylaşabilir misiniz?
     Okan Özaydın:
Herkes en iyi bildiği işi ve yapması gerektiği kadarını yapıyor. Bilmediğimiz işleri uzmanlarından danışmanlık alarak hatayı minimum seviyeye çekip, ortak akıl yürütüyoruz.
     İnteraktif bir uygulamayız ve anlık olarak hakem ile birlikte kararı oyluyoruz. Milyonlarca kullanıcısına “hakem” olduğunu düşündüren bir uygulama olması bizi sosyal platformlarda öne çıkaracaktır. Yurtiçi hedeflerimize ulaşırken bunu diğer futbol ülkelerine pazarlamak için de adımlarımızı atıyoruz.

Ortaklık yapısından söz eder misiniz? Aldığınız 1,5 milyon TL yatırım sonrası bu yapıda bir değişiklik oldu mu?
     Okan Özaydın:
Şirketin kuruluşundan itibaren girişimciler Okan Özaydın-Murat Albayrak, stratejik ortaklar Hande Göktepe-Erkan Karagöz ve yatırımcılar olmak üzere toplam 13 ortağı bulunuyor ve şirketin %78 hissesi girişimcilere ait.

Halen proje için kaç kişi çalışıyor?
     Murat Albayrak:
Proje için şu anda 8 kişi aktif olarak çalışıyor.  İlk aşamada bu proje için 250 bin TL’lik yatırım yaptık. Altyapı yatırımlarına odaklanacağız. Bu yıl sonuna kadar 300 bin TL yatırım yapacağız Pandemi sürecini fırsata çevirdik. Mobil uygulamalarda zaman geçirme sürecimizde ciddi bir artış var. Bu mobil bir uygulama ve insanların bunu benimseyeceğini düşünüyoruz.

Sizin diğerlerinden farkınız nedir?
     Okan Özaydın:
Biz kimsenin yapamadığını yaptık. VAR uygulaması var. Hakemlerin 5 pozisyon değerlendirmesi var. Hakem tereddütte kaldığında onların uyarısı üzerine pozisyonunun tekrarını izliyor. Verdiği kararı değiştiriyor. Video desteği alıyor. Bunu hakemin yapması için uyarının gelmesi ve VAR’a gitmesi lazım. Arada 2-3 dakikalık süre geçiyor. Biz aktif olan üyelerimize pozisyon için hakemin kararını soruyoruz. İnteraktif şekilde futbol severleri bu sistemin ve oyunun içine dahil etmek istiyoruz.

Bu uygulamayı başka spor dallarında da uygulamak mümkün mü?
     Okan Özaydın:
Şu aşamada sadece futbolda uygulayacağız. İtalya, İspanya gibi ülkeler bizim gibi spor programlarında tartışma yapıyorlar. Biz aslında ciddi bir veri topluyoruz.  Bu veriler tartışmayı seven gruba kaynak olacak. Dünyada hiç böyle bir uygulama yok.
     Türkiye’de ilk aşamada 250 bin kullanıcıya ulaşmalıyız, katlanarak yol almamız gerekiyor. Reklam ve tanıtım çalışmalarımıza ağırlık verdik. Sosyal medyada çalışmalar yapıyoruz. Sadece cep telefonu ve bilgisayar ortamında olacağız. İleriki aşamada belki kumanda üzerinden de oynatmak olabilir.

Bunun gelir kaynakları neler olacak?
     Okan Özaydın:
Gelir kaynağının üç ayağı var. Birincisi reklam gelirleri. Şu anda seçici değiliz. Geniş kitlemiz var. Reklam isteğine bağlı olarak bu alandaki reklamları alacağız. İkincisi uygulamayı indiren ve reklam görmeden üye olanlar. Üçüncüsü ise tartışma programlarına bilgi veri paylaşımını satmak.
     Kulüplere de şöyle bir faydamız olabilir. Onların store mağaza yatırımlarını yaparken üyelerimizin demografik yapısından yararlanabilecekler. Bir de canlı bahis en önemli gelir kaynağıdır. Bu bizim yasal ortamda yapabileceğimiz bir şey değildir. Bir de yurtdışına sistemi uygulamayı kiralamak da bir gelir kapısıdır.

Yatırımcı sayısını artırmayı hedefliyor musunuz?
     Okan Özaydın:
13 kişiyiz yatırımcı olarak... Bir yatırımcı grup almak istiyoruz ama öncelikle mevcut ortakların hisselerini arttırmayı önereceğiz. EGİAD içinde önce duyuruya çıkacağız. Yıllardır birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızı aramızda görmek istiyoruz.

Bu sistem ne zaman bir şeyler üretmeye başlayacak?
     Okan Özaydın:
100 bin sayısını geçtiğimiz anda üretmeye başlayacak. Yeni yatırımcıya ihtiyacımız var. İki ortak olarak biz yüzde 78 hisseye sahibiz. Şimdilik yüzde 22 dışarıda. Yüzde 60’larda kalmayı kabul ediyoruz iki ortak olarak. 100 bin aktif üyeyi yakalarsak yeni yatırımcıyı aramamıza gerek kalmayacak.

Ege’de ortak iş yapma kültürü biraz zor. Bu kapsamda sizlerin bir ortaklık anayasanız var mı?
     Okan Özaydın:
Ege, insanların birbirine saygı duyduğu ve özgürlüklerin kısıtlanmadığı bir bölge. ortaklıkların mantıklı insanlar ile doğru yapıda kurulduğunda saygı ve sevgi çerçevesinde olumlu etkileri olduğunu yaşayarak görüyoruz. Bizde bu biraz abi-kardeş gibi sevgi saygı çerçevesinde, sorunsuz olarak yola devam ediyoruz. Her kurulu düzende olduğu gibi bir anayasamız var.

Gelecekte farklı planlarınız bulunuyor mu?
     Murat Albayrak:
Bu sektör ile ilgili yeni projelerimiz devam edecek. Amacımız İzmir’den başladığımız bu yürüyüşümüzü tüm Türkiye genelinde sürdürmek ve sonrasında dünyaya açılacağımız yapılanmayı koşar adım hayata geçirmek. Bu konuda iddialıyız. Uygulamamızı app.varonline.com.tr adresinden ve mağazalardan indirebilirsiniz.


+ Benzer Haberler
» Proaktif önlemler aldılar, dış ticareti kesintiye uğratmadılar
» Hibrit çalışmayı iyi kurgulayın, kutuplaşmaya neden olmasın!
» Sanayiye ‘verimlilik doktoru’ geliyor
» “Savaşı erken bırakmayın, açılan yolları iyi değerlendirin, donanımlarınızı arttırın”
» Start-up’larla ekonomiye can vermek
» İzmir’in fuarcılığı 3 yatay öncelikle ‘hibrit’ büyüyecek
» Yazılımda kümelenip, dünyaya kafa tutacaklar
» Toprağın bereketinden dayanışmanın verimliliğine bir zincir oluşturdular
» “En büyük sevdam yatırım yapmak”
» Buzdolabı satarak başladılar, yurtdışı projelere yelken açtılar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
  Ticaret 15.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni