• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İşçi sağlığına ‘bonus’lu destek

28 Şubat 2020 Cuma 17:00
12
14
16
18

   ► Elektrik dağıtım sektörü iş sağlığı ve güvenliğine odaklandı, EPDK da tarifedeki işçi sağlığı desteğini sürdürecek.

İşçi sağlığına ‘bonus’lu destek

           SEDA GÖK / ANTALYA     
     Elektrik dağıtım sektörüne özgü bir yaklaşımla İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarını geliştirmeyi amaçlayan ELDER - Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği tarafından, 3.Elektrik Dağıtım Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kongresi gerçekleştirildi. Kongrenin bu yılki ana teması dünyada kabul gören “Vizyon Sıfır” yaklaşımı oldu. Kongreye Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş, TEDAŞ Genel Müdür Halil İbrahim Levendoğlu, TES-İŞ Başkanı Ersin Akma, ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen’in yanı sıra enerji sektöründen ulusal ve uluslararası çok sayıda uzman ile kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı.

     EPDK Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş, Kurum olarak tarife döneminde iş sağlığı ve güvenliğini kalite parametresi olarak başlattıklarını ve bir sonraki uygulama döneminde de bunu sürdüreceklerini söyledi. Ulutaş, “Uygulama döneminde tarifenizde bir parametre olacak. İş konusunda firmaların ilave bir gelir elde edeceklerini söylemek yanlış olmaz. İş sağlığı konusunda sahada çalışmalarımıza her türlü önerileriniz varsa hem patronlara hem bize iletebilirler. Akılcı bütün projelere destek vereceğiz” dedi.

     İş sağlığı güvenliğinin bir kültür olduğundan bahseden Ulutaş, eğer bu kültür oturmamışsa sonuç almanın mümkün olmadığını belirtti. Ulutaş, Elektrik Dağıtım şirketlerinin iş sağlığı ve güvenliği bilincinin geliştirilmesi için yaptıkları Ar-Ge çalışmalarının önemli olduğunu ve bu çalışmalara desteklerini süreceklerini söyledi. 

“VİZYON SIFIR TEMASINA ODAKLANACAĞIZ”
     TEDAŞ Genel Müdürü Halil İbrahim Levendoğlu, risklerin ortadan kaldırılarak, iş kazalarının azaltılmasının önemli olduğunu belirtti. Levendoğlu şu değerlendirmede bulundu:
     "Rakamlarla baktığımız zaman 2015 yılında 1697 kazada 38 ölüm,  2016 yılında 1993 kazada 16 ölüm, 2017 yılında 1879 kazada 34 ölüm, 2018 yılında 2872 kazada 18 ölüm ve 2019 yılında 3093 kazaya karşılık 24 ölüm oldu. Sürekli iyiye doğru gelişmenin yol ve yöntemlerini bularak, Vizyon Sıfır temasına odaklanacağız. Sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı sağlanması, insan hakları evrensel beyannamesinde temel insan hakları olarak tanımlanmıştır. Bu hakkı hak sahibine vermeyi boynumuzun borcu olarak görmeliyiz. İş sağlığını, önleme faaliyetlerini proaktif bir yaklaşımla buluşturarak sürekli geliştirmek zorundayız.”

SORUMLULUK VURGUSU
     Çok tehlikeli sınıfta yer alan elektrik dağıtım sektöründe yer alan şirketlerin zor koşullarda Türkiye’nin her yanına hizmet götürmek için çalıştıklarını bildiren TES-İŞ Başkanı Ersin Akma, ILO’nun rakamlarına göre dünyada her yıl 3 milyonun üzerindeki işçinin iş kazaları ve meslek hastalıkları yüzünden hayatını kaybettiğini dile getirdi. Akma, şöyle konuştu:
     “Ülkemizdeki ve dünyadaki bu vahim rakamları kabul etmemiz mümkün değildir. Ölümle sonuçlanan iş kazalarının yüksek olması bu konudaki sorumluluklarımızı yerine getiremediğimizi gösteriyor. Yüksek rakamlar aynı zamanda, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün ülke genelinde yaygınlaşması için her birimizin ara vermeden çalışmak zorunda olduğumuzu vurguluyor.”

KESİNTİSİZ HİZMET İÇİN 5 YILDA 40 MİLYAR TL YATIRIM
     ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, kesintisiz hizmet verebilmek için 1.1 milyon kilometre hat uzunluğuna ve 210 bin adet trafo sayısına ulaşan şebekenin özelleştirmesinin tamamlandığı 2013 yılını takip eden 2014-2019 döneminde güncel enflasyon rakamlarıyla 40 milyar TL’lik yatırımı gerçekleştirdiklerini söyledi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE KAMU-ÖZEL SEKTÖR İŞ BİRLİĞİ
     Çeçen, yaptıkları hizmetler hakkında şunları söyledi: “Direkt ve dolaylı olarak yaklaşık 100 bin çalışanımızın ve hizmet verdiğimiz 83 milyon insanımızın sağlık ve güvenliği bizler için tüm hedeflerimizin ötesinde anlam ve öneme sahip. Döneminde İş Sağlığı ve Güvenliğini destekleyici düzenlemeleri hayata geçirdi. Kurumumuz, bunun yanı sıra, AR-GE projeleri ile İş Sağlığı ve Güvenliği alanında teknolojinin ve yenilikçiliğin önünü açıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız, paylaşmış oldukları vizyon ve ürettikleri politikalar ile sektöre yol gösteriyor ve rehberlik ediyor.”

“PROAKTİF VE KATILIMCI İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜ”
     Çeçen, iş kazalarını önlemenin, yalnızca uygun koruyucu ekipmanların kullanılması ya da yasal yükümlülüklerin eksiksiz uygulanmasıyla mümkün olmadığına değinerek, “Kazaların hedefi olan insan, aynı zamanda kazaların önlenmesinde belirleyici bir role sahiptir. Bu nedenle, sektör olarak ‘İSG Kültürü ve Davranış Değişikliklerine’ büyük önem veriyoruz. Organizasyonel farkındalığı yüksek, proaktif ve katılımcı bir İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünü sektörümüze ve paydaşlarımızın tümüne yaymak birincil amacımız” diye konuştu.

     EPDK 2016’da yaptığı düzenlemeyle, dağıtım şirketlerine ölümlü iş kazası yaşanmayan yılın takip eden ikinci yılında EPDK tarafından izin verilen toplam gelirinin binde 5’i kadar azaltıp ölümlü iş kazası yaşanmaması halinde olması gereken planlanan gelirini tarife yolu elde etme hakkı tanıdı. İlk olarak 2018 ve 2019 döneminde uygulanan bu teşvikin gelecek dönemde de devamı isteniyor. Kongrede konuşan Hacı Ali Ulutaş, EPDK’nın başka iş sağlığı güvenliği kriterleri de belirleyerek yeni teşvik unsurları veya ceza unsurları oluşturabileceğinin de işaretini verdi.


+ Benzer Haberler
» Sosyal mesafe temassız ödeme kullanımını artırdı
» Korona günlerinde obezite riskine dikkat!
» Ev ve mutfak eşyaları sektörü ‘Ekonomik Kalkan’a dahil olmak istiyor
» Girişim yatırımları yüzde 62 arttı
» Pazarlarda yeni dönem başladı
» Kira ödelemeleri haziran’dan sonra yapılabilecek
» Geliri olmayan 65 yaş üstündekiler için ‘Biz varız’
» Büyükşehir’den minibüs esnafına destek
» İZELTAŞ’tan örnek davranış
» Merkez Bankası kredi kartı faiz oranlarını düşürdü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
  Ticaret 25.03.2020
  Ticaret 24.03.2020
  Ticaret 23.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni