• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“İş sağlığı bilincini oluşturmalıyız”

12 Mayıs 2017 Cuma 17:00
12
14
16
18

“İş sağlığı bilincini oluşturmalıyız”

   ► Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), üyelerini yapı işyerlerinde iş sağlığı güvenliği ve iş teftiş uygulamaları konusunda bilgilendirdi.

           KENAN YEŞİL     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), üyelerini yapı işyerlerinde iş sağlığı güvenliği ve iş teftiş uygulamaları konusunda bilgilendirdi. EBSO Meclis Salonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş İzmir Grup Başkanlığı ile ortaklaşa gerçekleştirilen seminere EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu Başkanı Ateş İlyas Demirkalkan, İş Teftiş Grup Başkanı Şuayup Er ile İş Başmüfettişleri Muharrem Arıkel, Ufuk Çetinkaya ve SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal katıldı. Seminerde sanayicilere yasal düzenlemeler hakkında açıklamalar yapılırken seminerin sonunda soru-cevap gerçekleştirildi.

    Seminerin açılış konuşmasını yapan EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu Başkanı Ateş İlyas Demirkalkan, tüm dünyada yapı sektöründe kaza ölüm hızı, diğer sektörlerden çok daha yüksek bir düzeyde seyrettiğini vurguladı. Yapı sektörü, dünyanın hemen hemen her yerinde, ölümcül nitelikte görülebilecek iş kazalarının en çok yaşandığı, en tehlikeli sektör olarak nitelendirildiğini dile getiren Demirkalkan, ölümlü iş kazası oranlarının sıralamasında toplamda yüzde 25 ile ilk sırada yer aldığını söyledi.

     İş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturulmalı
     Güvenli ve sağlıklı çalışma ortamının oluşturulması için iş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturulması gerektiğini vurgu yapan Demirkalkan, “2015 yılında Türkiye’de bin 730 iş kazasının yüzde 25’inin yapı sektöründe gerçekleşti. Bu oran sektörün iş sağlığı ve güvenliği açısından ne kadar önem arz ettiğini göstermektedir. Yapı sektörü içinde çalışan sayısının hızla artması, sektörde çok fazla vasıfsız işçinin çalışıyor olması, imalatta çok çeşitli malzeme ve ekipman kullanılması, çalışma saatlerinin düzensiz ve değişken olması ve çalışma alanlarının dış etkenlere açık olması riskleri artıran başlıca sebeplerdir. Güvenli ve sağlıklı çalışma ortamının oluşturulması için işverenler, mühendisler, mimarlar, proje danışmanları, iş yöneticileri, müteahhitler ve işçiler gibi sektördeki aktörlerinin tamamında, özellikle planlama aşamasından başlamak üzere, tutarlı ve genel bir önleme politikasının geliştirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği bilincinin oluşturulması ve bu kültürün benimsenmesi gerekmektedir” diye konuştu.

     Devlet-İşveren-İşçi üçlüsü sacayağını oluşturuyor
     İş Teftiş Grup Başkanı Şuayup Er ise işçi sağlığı ve iş güvenliğinde üçlü bir sacayağının olduğunu belirterek, “Devlet, işveren ve işçi bu üçlü sacayağını oluşturuyor. İşveren işyerinde her türlü güvenlik önlemini almak zorundadır. Çalışanların ise her türlü talimata uyması gerekirken denetleme ve düzenlemeyi sağlamak ise devletin görevidir. Aliağa’da bulunan ve yapımı devam eden SOCAR Rafinerisinde 17 bin kişi çalışıyor. 2 yıldır burada bir tane ölümlü kaza yok ve uzuv kaybı yok. Bunun nedeni ise; işçi, işveren ve devletin sorumluluklarını yerine getirmesidir. Önceliğimiz işçilerin işyerlerinde genel bir koruma altında olması insanların can ve uzuv kaybını önlemek olduğunu bilmemiz gerekir “ifadelerini kullandı.

     En riskli sektör yapı sektörü
     İş Başmüfettişi Muharrem Arıkel ise yaptığı sunumunda İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin işyeri tehlike sınıfları tebliğine göre çok yapı işyerlerinin tehlikeli sınıfta olduğuna dikkat çekti. 6331 sayılı kanun ve kanuna bağlı yönetmelik hükümleri yapı işyerlerini kapsadğını ifade eden Arıkel, “Yapı işyerlerinde yapılan işlerin geçici ve süreli olması imalat çeşitliliğinin çok fazla olması ve işlerin farklı ekiplerce ve eş zamanlı yapılması, tehlike kaynaklarının etkileşim halinde olması, altişveren-işveren ilişkisinin muvaazalı kurgulanması ve sektörde çalışan işçilerin eğitim düzeyinin düşük olması gibi nedenler sektörü daha riskli hale getirmektedir.

     İş kazası ve ölümlü iş kazası istatistiklerine göre yapı işkolu en sorunlu sektörler arasında yer alır. Çalışma şartları bakımından en riskli sektör olup iş kazası sayısı ve kaza sonucu meydana gelen ölüm sayısı bakımından tüm sektörler arasında ilk sırada yer almaktadır. İş kazalarının yaklaşık yüzde 13-14’ü yapı işkolunda gerçekleşiyor. Yapı işkolunda meydana gelen kazaların yaklaşık yüzde 2’si ölümle sonuçlanıyor. İş kazası sonucu meydana gelen ölümlerin yüzde 30’dan fazlası yapı işkolunda meydana gelmektedir. ILO verilerine göre gelişmekte olan ülkelerde; iş kazaları ve meslek hastalıkları maliyetleri: GSYİH’nın yüzde 4’ü. İş kazaları sonucu ortaya çıkan maddi kayıpların bu kazaları önlemek için yapılacak harcamaların 5 katı civarında olduğu da bilinmektedir” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» İstanbullular hayatlarının ortalama 3,5 yılını trafikte geçiriyor
» Ödeal’dan ödeme sistemlerinde yeni bir hamle daha: “Ödeal Yazarkasa POS”
» Şirketlerde büyümenin yolu dijital yaşa, esnek çalış, çalışanı ödüllendir
» Bergama Belediyesi “Güneş Enerjisi Santrali” kuruyor
» Günlerce süren işlemler e-imza ile bir saatte bitiyor
» Karşıyaka Belediyesi’nden ‘Edebiyat Ödülleri’
» Huawei, daha fazla akıllı şehir inşa edecek
» Kilisede Shakespeare anması
» Barış fidanları
» Dünya Kupası Regal 4K HDR TV’de izlenir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni