• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İş güvenliği için ‘milli seferberlik’

13 Mayıs 2017 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

İş güvenliği için ‘milli seferberlik’

   ► Bakan Müezzinoğlu, dünya genelinde iş ve meslek hastalıklarının yarattığı maliyet kaybının 3 trilyon dolar olduğunu söyledi.

           SEDA GÖK / İSTANBUL     
     İşsizlikle mücadele için İstihdam Seferberliği’ni bu yılın başında başlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iş kazalarını en aza indirmek için de İş Sağlığı ve Güvenliği Seferberliği’ni başlattı.

     İşsizlikle mücadele çalışmaları kapsamında, bu yılın başında "İstihdam Seferberliği"ni başlatarak, 1 milyon civarında kişiye istihdam sağlayan bakanlık, şimdi de çalışma hayatının en önemli sorunlarının başında gelen iş kazalarını gündemine aldı. Türkiye'de her yıl ortama 200 bin iş kazası yaşanırken, bu kazalarda bini aşkın işçi yaşamını yitiriyor. İş kazalarının en fazla yaşandığı sektör inşaat olurken, yüksekten düşme, ezilme ve göçük ölüm ve yaralanmalara yol açan nedenlerin başında geliyor.

     Bakanlık, iş sağlığı ve güvenliği bilincini artırmak ve iş kazalarını en aza indirmek için harekete geçerek, işçi ve işveren sendikalarının da katkısıyla iş sağlığı ve güvenliği alanında farkındalık yaratacak milli bir seferberliğe imza attı.
     Cumartesi günü 3. havalimanı şantiyesinde düzenlenen programla başlatılan  "İş Sağlığı ve Güvenliği Seferberliği", ilk olarak en fazla iş kazasının yaşandığı inşaat iş koluna yönelik yürütülecek.

     Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları ve müfettişleri, iş sağlığı ve güvenliği bilincini artırmak amacıyla Türkiye'nin dört bir yanındaki şantiyeleri ziyaret ederek, işçi ve işverenler ile bir araya gelecek. İş Sağlığı ve Güvenliği Seferberliği, inşaat iş kolunun ardından, iş kazalarının yoğun yaşandığı tarım ve metal gibi sektörleri de kapsayacak.

     İş Sağlığı ve Güvenliği Deklerasyonu imza töreninde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Soma’daki maden kazasının 3. yılında iş sağlığı ve güvenliğinin önemine vurgu yaptı. Müezzinoğlu, “Bu olaydan ders alıp, kaybettiğimiz maden çalışanlarımızın hak ve hukukunu koruyabilmek adına sağlıklı yaşamlarını sürdürebilen bireylerin olduğu bir toplumu önemsiyoruz. Hala açığımız büyük. Bundan sonra her 13 Mayıs günü bir önceki yılın muakemesini yapacağız. Ayrıca gelecek yılın hedeflerini belirleyeceğiz. Toplumsal duyarlılığımıza odaklandığımız bir dönem olacak” dedi.

     Ekonomik maliyeti 3 trilyon dolar
     Dünyada her 15 saniyede bir 160 işçinin iş kazası geçirdiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, ayrıca her 15 sanayide bir, bir kişinin can kaybına uğradığını söyledi. Müezzinoğlu, iş ve meslek hastalıklarının ekonomiye maliyetinin ise 3 trilyon dolar olduğunu vurguladı. Müezzinoğlu, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu:
     “Her gün 6 bin kişi meslek hastalığı ya da iş kazası nedeniyle dünyada ölüyor. Bu da her yıl Dünyada 2.3 milyon insanın ölmesi anlamına geliyor. Medeniyet anlayışımız insanı yaşat ki, devlet yaşasın der. İnsan bizim için çok önemli.  İnsan insandır. Sağlıklı yaşama hakkı vardır.  İş ve meslek hastalıklarının ekonomiye maliyeti dünyada gayrisafi hasılanın yüzde 4’nün üzerindedir. Bu da 3 trilyon dolar kadar maliyet kaybı var.

     Bu 3 trilyon doları;  tedbir ve duyarlılık olarak harcayabilmek bizim sorumluluğumuzdur. Burada sadece kanunlar ve cezalar ile bir ölçüde mesafe alırız. Ama bunu bir kültür ve bilince dönüştürürsek o zaman zirveye kavuşuruz. Ayrıca evdeki iş kazaları konusunda anne ve babaları duyarlı hale getirmemiz gerekiyor. O zaman çocuklarımızda da tedbir kültürü oluşmuş olur. Üretimdeki başarılarımız kadar bu konudaki başarıyla da önemsemeliyiz.  Toplumsal duyarlılık sağlamamız gerekiyor. Bakanlık tedbir aldı ceza kesti ile çözemeyiz. Ama bu iş güvenliği kültürü benimsememiz gerekiyor. “

     7 Altın kural vurgusu…
     İş Sağlığı Güvenliği Müdürü İsmail Gerim, iş sağlığı ve güvenliği bilincinin geliştirilmesinde her seviyede katılımın büyük önem arz ettiğini söyledi. İş kazalarında yüksekten düşmenin birinci, araç çarpmasının ikinci sırada olduğunu belirten Gerim, “İnşaat,  taşımacılık ve madencilik sektörü iş kazalarının en fazla görüldüğü 3 sektör durumunda… Sektördeki ölümlü iş kazası 2002 yılında yüzde 48.6 iken bu rakam 2015 yılında yüzde 23.9 oranına düşmüştür. Yüzde 46 oranı ile yüksekten düşme ilk sırada yer alıyor.  İskeleden düşme oranı 2015 yılına göre 2016 yılında yüzde 35 oranında azalmadı” dedi.

     Gelişmiş ülkelerde hedefin sıfır ölüm olması için 7 altın kural olduğuna vurgu yapan Gerim, bu konuda şunları söyledi: “Burada birincisi yönetimin taahhüdü çok önemli. Sonrasında risk değerlendirmesini sistematik yapmak, kurum ve kuruluşların hedef koyması, yöneticilerin İSG konusuna entegre edilmesi, yeni makine alırken iş sağlığını öncelikli konu olması, personelin işe uygun olması ve eğitimi ile çalışanları önerilerini dikkate almak ve İSG’ye bütün personeli dahil etmektir.”

     “Her gün 3 dakikalık hatırlatmalar önemli”
     Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da törende yaptığı konuşmada, iş sağlığı ve güvenliğinde ekip kaptanlarının her gün sahaya çıkmadan önce 3 dakikasını ekibe gerekli hatırlatma yapmasının önemine vurgu yaptı. Topbaş, “Sadece tabelalar ile olmaz. Aynı,  her uçağa bindiğimizde hatırlatmaların yapılması gibi… Zihinsel gücün, bedensel güç ile buluşması gerekiyor. O zaman iş mükemmele gider. Risk oluşturabilecek her başlığı ele almamız gerekiyor. Bu bir protokol işi değil günlük hayatımızın bir parçası gibi düşünmeliyiz” dedi.

Seferberlik ‘Mega Proje’den başlatıldı

     Mega Proje olarak ifade edilen 3. Havalimanı’nın CEO’su Yusuf Akçayoğlu törende yaptığı konuşmada İstanbul Yeni Havalimanına yönelik iş sağlığı ve güvenliği başta olmak üzere projeye ilişkin rakamsal verileri hakkında bilgi verdi. Akçayoğlu,  “Projemizin %52’sini tamamladığımız bugünlerde, 2 bin 800 beyaz,  23 bin 200’ü mavi yaka olmak üzere toplam 26 bin kişi canla başla havalimanımızı Türkiye ile buluşturmak için çalışıyor. Bizler İGA olarak, iş sağlığı ve güvenliğini işimizin ‘olmazsa olmazı’ olarak görüyoruz.

     Önceliğimiz güvenlik bilinci ile ‘sıfır kaza’dır. Bu noktada işçi arkadaşlarımızın iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinçlendirilmesi, kazaların minimuma indirilmesi için ulusal ve uluslararası benimsenmiş pek çok metoda başvuruyoruz. Mevzuat gereği projede toplam 96 uzman olması gerekiyorken bu rakam bizde yaklaşık 5 katı daha fazla... Tüm bu çalışmaları 442 kişilik İş Sağlığı ve Güvenliği ekibimizle gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

     İstanbul Yeni Havalimanı projesi kapsamında; İGA ve Alt Yükleniciler dahil olmak üzere 2017’nin Mayıs ayına kadar 81 bin 069 kişiye işe giriş eğitimi verildiğini anlatan Akçayoğlu, “Güvenli sürüşten, iskele kurulumuna, yüksekte çalışma ve kurtarmadan, ilk yardım ve yaşam hattı kurulumu gibi 19 farklı alanda eğitimler veriyoruz.

     Öte yandan bugüne kadar İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyan, örnek davranışlar sergileyen 228 çalışanımızı da ödüllendirdik. İLO (Dünya Çalışma Örgütü) verilerine göre en fazla ölümlü iş kazası; inşaat sektöründe, madenciliğin ise çalışan sayısına göre en yüksek ölümlü iş kazası oranlarına sahip olduğunu görüyoruz. Gelişmekte olan ve kendisini sürekli yenileyen, aşan bir ülke olarak iş sağlığı ve güvenliği konusu, sektörümüzün bir numaralı önceliklerinden olmalıdır” diye konuştu.

     Önümüzdeki yaz aylarında çalışan sayısının 30 bine çıkacağını ifade eden Akçayoğlu, “Havalimanımız tamamlandığında yan sektörlerle birlikte 225 bin kişiye istihdam yaratmış olacak. Bu kadar yüklü bir çalışan sayısına ve istihdam potansiyeline sahip başka bir proje şu an ülkemizde mevcut değil.  Bu özelliği ile de İstanbul Yeni Havalimanı, istihdamın lokomotifi olacak! “dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Vatandaşların 75 bin 211 talebine anında cevap verildi
» “Erken tanı hayati önem taşıyor”
» Bornova tarihi ve kültürel değerleriyle de dikkat çekiyor
» Andımızı 10 binlerce Bornovalı birlikte haykırdı
» Bornovalı çocuklar “Barış” için söyledi
» Proje Tanıtım Ekibi, vatandaşlarla sürekli iletişimde
» Çamdibi’nde Cumhuriyet coşkusu Andımızla dile geldi
» Bornova’da herşey çocuklar için
» Bornova’da 23 Nisan coşkusu başladı
» Bornova Belediyesi çalışanları tek yürek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.04.2018
  Ticaret 26.04.2018
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni