• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İş dünyasının yeni rotası Libya

02 Temmuz 2020 Perşembe 15:00
12
14
16
18

İş dünyasının yeni rotası Libya

   ► DEİK Libya İş Konseyi Başkanı Karanfil: Libya, Afrika’ya ürün ticaretinin önemli lojistik üssü olabilir. Libya’ya şuan 27 farklı kalemde ürün ihracatı gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda 10 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayabiliriz.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     DEİK Libya İş Konseyi Başkanı Karanfil, Türkiye’nin Mavi Vatan’da müttefiki olan Libya ile olan ekonomik ilişkileri  değerlendirdi. Türkiye’nin Libya’ya 2019 yılında 1.9 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirten Karanfil, “2020 yılı için de beklentilerimiz yüksekti. Ancak pandemi ve sıkı karantina koşulları ihracatımızı etkiledi. Geçen yılın ilk beş ayı ile karşılaştığımızda yaşadığımız kayıp 200 milyon dolar civarında. Ancak ikinci bir pandemi dalgası yaşanmaması halinde çok daha pozitif bir tablo ile 2021’e girebiliriz” dedi.

27 FARKLI KALEMDE İHRACAT
     Libya’ya yaş sebze ve meyveden kimyevi ürünlere, hazır giyimden mobilyaya, mücevherden makine ve aksanlarına, elektrik ve elektronikten yapı malzemelerine, demir çelikten petro-kimyaya, bilişim alt yapı malzemelerinden ilaca, bebek bezinden mamaya, bisküviden gofrete kadar 27 farklı kalemde ürün ihracatı yapıldığına dikkat çeken Karanfil, “Aynı şekilde yeniden yapılanma süreci müteahhitlik faaliyetleri için ciddi fırsatlar barındırıyor. Daha önce Türk müteahhitleri 29 milyar doları bulan projeler almıştı, ancak karışıklıkların artması nedeniyle çalışmalar yarım kalmıştı. Dolayısıyla istikrarın yeniden filizlenmeye başlandığı coğrafya bu alan da yatırımlara hala açık” dedi.

LİBYA AFRİKA’DAKİ LOJİSTİK ÜS OLABİLİR
     Libya’nın Afrika’ya ürün ticaretinin önemli lojistik üssü olabileceğine vurgu yapan Karanfil, “Libya Türkiye’ye deniz yolu ile 3 günlük mesafede, ayrıca yakıt maliyeti çok az. Bu özelliklerinden ötürü bazı ürünlerde Libya Afrika’ya ulaşımda transit noktası olabilir. Zaman açısından da çok büyük avantajları bulunuyor. Çünkü Türkiye’den Libya’ya üç günde giden ürünler, sonrasında hava yolu kullanılması halinde dördüncü günde Afrika’da oluyor. Kara yolunun tercih edilmesi halinde ise Orta, Doğu ve Batı Afrika’ya Libya üzerinden ürünler bir haftada ulaştırılabilir. Biz geleceğin böyle olacağı inancı içindeyiz” diye konuştu.

     Türk iş adamlarının girişimleriyle Libya’ya kısa sürede 10 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilebileceğini belirten Karanfil, “Libya’nın Afrika’ya açılan kapı olması için yapacağımız destek Libya iş adamları için de Libya’da ekonomiyi hareketlendireceği için memnuniyetle karşılanacağını da ayrıca ifade etmek isterim. Libya’nın ihraç ürünlerini de Türkiye’ üzerinden Avrupa’ya ve dünyaya ulaştırabiliriz. Yani iki ülke birbirine değer katan bir ekonomi yönetimi ile hacmi sürekli büyütebilir. Örneğin; Libya’nın ithalatında Çin ve İtalya’nın payı, toplam ithalatın yüzde 25’idir. Doğru strateji yürütebilirsek Libya’da pandemi öncesinde yüzde 13 olan pazar payımızı arttırabiliriz” dedi.
 


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı tekrar 11 bini geçti
» Bankalardan yakın iletişim güçlü koordinasyon ve pozitif katkı vurgusu
» Çekirdeksiz Sultani Üzüm ihracat yolcusu
» Yurt dışı bankalara TL’de esneklik yapıldı
» Covid-19’un plastik sektörüne etkisi yüzde 3,5 daralma olacak
» Gürer: Çocuklara kıymayın efendiler
» Güzelbahçe doğa için nöbette
» “Özbekistan orta asya’nın incisi konumundadır”
» Akdeniz Meyvesineği ile mücadele de FAO’dan destek
» “Gümrük vergilerinde indirim sözkonusu değil”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni