• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İş dünyasının korkusu ‘konkordato’

03 Kasım 2018 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

   ► Konkordato ilan eden firma sayısı artarken firmaların alacaklıları ise mağdur oluyor.

     Ekonomideki yavaşlama, kurlardaki dalgalanma, enflasyon ve faiz oranlarının beklenmedik seviyelere çıkması nedeniyle zor duruma düşen şirketler, çıkış yolu arıyor. Bazıları küçülüp üretimi durdururken, bazıları da konkordato ilanıyla borçlarını erteletiyor, ödemelerini uzun vadeye yayıyor. Türkiye genelinde 3 bine yakın firmanın konkordato ilan ettiği ve firmaların çoğunluğunun inşaat sektöründen olduğu dile getiriliyor.

     İstanbul Ticaret Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ise konkordato ilan eden firma sayınının abartıldığını belirterek Türkiye genelinde konkordato ilan eden firma sayısının 500’ün altında olduğunu kaydetti. Son dönemde yaşanan konkordato sürecini değerlendiren Prof. Dr. Yalçın Karatepe de firmaların konkordato ilan etmesinin ülke ekonomisinin ciddi sıkıntıları olduğunun bir göstergesi olduğunu ve konkordato ilan eden firma sayısının daha da artacağını söyledi. İZTO Meclis Üyesi Levent Bendeş de konkordato ilan eden firmalardan alacaklı olan firmaların mağdur olduğunu dile getirerek, “Hepimizin korkusu konkordato” dedi.

Ekonomik sıkıntıların göstergesi
     Konkordato sürecinin Türkiye ekonominin geldiği durumun bir göstergesi olduğunu belirten Prof. Dr. Yalçın Karatepe, “Konkordato; firmaların borçlarını ödemede yaşadığı zorluktur. Firmalar borçlarını ödemede zorluk çekiyor. Bu yüzden alacaklıların üzerlerine gelmesini engelleyen bir tedbir. Bu kaçınılmaz olarak Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu bir durumu sonucu. İnşaat sektöründe de daralma çok daha belirgin bir şekilde var. İnşaat sektörünün borçlarını ödemede zorluk çektiği bir vakıa. Bence bu konkordato süreci biraz daha devam edecek. Bu sayı sadece inşaat sektöründe değil, perakende sektöründe de çok sayıda firmanın konkordato ilan ettiği haberleri düşüyor. Bunlar Türkiye ekonomisinin ciddi sıkıntılarının olduğunun bir göstergesi” şeklinde konuştu.

Konkordato iflas erteleme gibi çalışıyor
     Konkordato ilan eden firma sayısının daha da artacağını belirten Karatepe, “İnsanlar konkordato koruması altında şirketini yeniden canlandırabilirim çabasına giriyor. Bence önümüzdeki süreçte konkordato ilan eden firma sayısı daha da artacak. Eskiden iflas erteleme vardı hükümet onu kaldırdı. Aslında konkordato biraz onu gibi çalışıyor” diye konuştu.

Hepimizin korkusu konkordato
     Konkordato ilan eden firmalardan alacaklı olan firmaların mağdur olduğunu dile getiren  İZTO Meclis Üyesi Levent Bendeş ise“Bugün hepimizin korkusu konkordato. Benim iş yaptığım bir firma konkordato ilan etti bende dahil bir çok firmanın alacağı kaldı. Konkordato ilan eden kendini bir sene, iki sene, altı ay bir şekilde kendini idare ediyor. Peki bizim alacaklarımız ne olacak? Biz onlardan alacaklarımızı alamadığımız zaman biz nasıl idare edeceğiz? Bizim suçumuz ne? Konkordato ilan edenler kendisini kurtarırken biz bunun cezasını çekiyoruz. Konkordatonun gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Esnafta ‘ücretli’ poşet endişesi
» “Değerli taşlar kuyumculuğa katkıda bulunacak”
» “Sanayide su verimliliğini arttırmalıyız”
» “Kuzey Avrupa’nın gemi üretim merkeziyiz”
» Müze gelirlerinde yüzde 100,8’lik artış
» “Konaklama sektöründe kapasite arttırılmalı”
» İlmekler zamlı atılacak
» "Gıda üretirken hastalanıyoruz"
» “Piyasada soğan kalmayacak”
» Tütün ürünlerinde tek tip paket sektörü yavaşlatır


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni