• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İş dünyasına ‘moralinizi bozmayın’ çağrısı

07 Aralık 2017 Perşembe 17:00
12
14
16
18

İş dünyasına ‘moralinizi bozmayın’ çağrısı

   ► TÜSİAD YİK’te konuşan Başbakan Yıldırım, 2018 yılında piyasalara yönelik gerekli tedbirleri aldıklarını ve önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylayacaklarını söyledi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin 2018 yılında büyümekten taviz vermeyeceğini belirterek, iş dünyasına moralini bozmaması çağrısında bulundu. Yıldırım, “Moralimizi yüksek tutacağız, ülkemize milletimize güveneceğiz, başka çaremiz yok. Kendi geleceğimizi kendimiz inşaa edeceğiz. Başkalarının bize vereceği katkı sınırlıdır.  Onlar menfaatleri doğrultusunda bizimle olurlar” dedi.
     TÜSİAD Yüksek İstişare Konsey Toplantısı’nda iş dünyasına seslenen Yıldırım, “2018 yılında büyümekten taviz vermeyeceğiz. En az yüzde 5, tercihen yüzde 6 büyüme hedefliyoruz. Enflasyondaki yükselme geçicidir. 2018 itibariyle bunun aşağı çekilmesi hedefimizdir. MB gerekli tedbirleri tabi ki alacak” dedi.

     Mucize peşinde koşmamak gerektiğini ve günün Türkiye’nin koşullarını göz önünde bulundurarak hareket etmek gerektiğini ifade eden Yıldırım, “Burada algı operasyonu var. Bunun geçici bir dönem olduğunu düşünüyoruz. Bunu normale döndürülmesi için alacağımız tedbirleri biliyoruz ve gerekeni yapacağız. İş dünyasının fikirleri bizim için çok değerlidir.  Gerekeni de değerlendirip yapacağız. Mucize peşinde değiliz. Mümkün olanın gayreti içindeyiz. Türkiye’de içerde ve dışarda yüzleştiği birçok sorun da var” diye konuştu.

“Yol haritasını iş dünyası ile birlikte yapacağız”
     2018 yılında kriz yaşanacağına yönelik söylemlere değinen Başbakan Yıldırım, “Aynı şeyler 2017 için de söylenmişti. Ama rakamlar ortada. 2018 tabiki kolay olmayacak, bunun farkındayız ama ülkemizin bugüne kadar kazanımları sayesinde istikrar sayesinde ve güven sayesinde 2018 yılında da büyüme aynen devam edecek inşallah. Enflasyon aşağı seyri için gerekli tedbirleri alıyoruz. Bu tedbirler kısa sürede etkinlerini gösterecek. 2018 de yol haritamızı hazırlıyoruz. Bunu yaparken birlikte yapacağız. Özel sektörü dikkate almadan, sizleri meseleye dahil etmeden bunları yapmak söz konusu olamaz. Yol haritasını birlikte yapacağız” dedi.

     Yapısal ve vergi odaklı reformların devam edeceğini belirten Yıldırım, “Yatırım ortamının iyileştirilmesi ve yatırımcıların işlerini kolaylaştırılması için iddialı bir eylem planını hayata geçireceğiz. Bürokrasinin kolaylaştırılması için çalışacağız. Elektronik ortamda iş yapma imkanlarını geliştireceğiz” dedi.
     Türkiye’nin özel sektörün dinamiği ile kalkındığını hatırlatan Yıldırım,  “2017 yılında birinci çeyrekte 5.2 büyüdük, ikinci çeyrekte 5.1 ve üçüncü çeyrekte büyüme iki haneli olursa şaşmayın. Yüzde 6-7 büyüme ile gerçekleştireceğiz. Özel sektörümüze ve ekonomimize güveniyoruz.
     Beşeri sermayemizin kalitesini arttıracağız.  Eğitim de göstergelerimiz bizim arzu ettiğimiz seviyede değil. Buna yönelik çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Türkiye’ye haksızlık yapılmamalı
     Türkiye’yi sadece 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşananlar ile değerlendirmenin haksızlık olacağını ifade eden Yıldırım, “Bu durumun geçici bir durum olduğunu hepimiz  biliyoruz. Şartların olağanüstü olması hayatın akışından sapmasına sebep olmamıştır” dedi.
     Bu yılın ilk 11 alında verilen teşvikleri açıklayan Yıldırım, “İlk 11 ayı içinde 6893 belgesi teşvik belgesi düzenlendi. Bunun tutarı 168.9 milyar TL. Bu hayata geçtiğinde 102 bin vatandaşa iş sağlanacak demektir. Geçen yıla göre yüzde 48, yatırım bazında yüzde 81, istihdam da yüzde 61’lik bir artış sağlanmıştır. Demek ki iş dünyası Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyor demektir. Moral bozmaya gerek yok” dedi.

“Ne kadar değil nasıl büyüme istiyoruz?”
     TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik konuşmasında Türkiye’nin ne kadar değil nasıl bir büyüme istiyor sorusuna odaklanması gerektiğini söyledi. Bilecik, “Bugün geldiğimiz noktanın asıl belirleyicisi, yaşadığımız tüm gelişmelere bizim nasıl tepki verdiğimiz, küresel düzeyde yaşanan değişim rüzgarlarına hangi politikalarla cevap verdiğimizdir. Yaşanan küresel krizin geçici olduğunu, dünya ekonomisinin bu krizi de aşarak tekrar büyümeye geri döneceğini hepimiz biliyoruz. Nitekim; bu yıl ilk defa, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde ekonomi çok daha iyiye gidiyor. Peki biz geleceğe ne kadar hazırız? Bu yeni küresel büyüme dönemine Türkiye nasıl girecek? Müttefikleri ve ticaret ortakları ile gerilimli, dostları azalmış bir ülke olarak mı? Biz, geleceğe böyle girmek istemiyoruz. Bizim hayalini kurduğumuz çok güçlü bir Türkiye var. Biz kutuplaşmak-ayrışmak değil, birlikte çalışmak, birlikte yaşamak istiyoruz. Yenilenerek, güçlenerek, rekabet gücümüzü arttırarak büyümek istiyoruz. Küresel dönüşüme ayak uyduracak, yaratıcı, yeniliklere açık, özgür, girişimci nesiller istiyoruz” diye konuştu.

Tartışmamız gereken geleceğimizdir
     “Toplumun yarısını oluşturan kadınların gücünü her alana dahil etmeden ekonomik, insani ve sosyal kalkınmada sıçrama yapmak mümkün değildir.” diyen Bilecik, şunları söyledi: “Bugün tartışmamız gereken “faizin seviyesi, doların ateşi” değildir. Bugün tartışmamız gereken, geleceğimizdir. Ve söz konusu bu ülkenin geleceği olduğunda, kaybedecek bir saniyemiz bile yoktur. Bizim kesinlikle yeni bir ekonomik kalkınma öyküsüne ihtiyacımız var! Türkiye, özellikle de Türk özel sektörü, ülkemize bu ivmeyi kazandıracak kabiliyet, enerji, hırs ve beceriye sahiptir. İhtiyaç duyduğumuz şey;  Tutarlı ve verimli üretimi destekleyen, rekabet gücümüzü ve refahı arttıracak reformist ekonomi politikaları, çağdaş bir eğitim anlayışı, dünyayla bütünleşmemizin önemini kavrayan bir dış politika, evrensel kurallara bağlı işleyen bir yargı sistemi ve yolsuzlukla mücadele endeksinde yükselen bir ülke olmaktır. Bunları gerçekleştiren ve başarılarını etkili bir iletişim metoduyla dünyaya anlatabilen bir Türkiye, kısa sürede, yeniden olumlu ve gıpta edilecek bir örnek ülke haline gelecek” dedi. 

     TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ise açılış konuşmasında  Türkiye’nin öncelikli sorunun cari açık ve faiz değil eğitim olduğunu söyledi.  Özilhan, konuşmasında ekonomiyi bekleyen riskler hakkında “Bugün ekonomi, iç politika ve dış politikanın her zamankinden daha fazla iç içe geçmiş durumda olduğunu ve her üç alanda da riskler yüksek olduğunu belirten Özilhan, “Riskleri yönetebilmek için 3 noktaya dikkat etmek gerekecek: Dogmayla değil bilgiyle hareket etmek, Değişen koşullara uyum kabiliyetini ve esnekliği artırırken, devlet geleneklerini ve kurumsal düzeni korumayı ihmal etmemek, Bütün bu süreci objektif kurallar içinde yürütmek ve kuralları herkese eşit uygulamak...” dedi.

Sağlıklı ekonomi için adil adalet şart
     Sağlıklı bir ekonominin olmazsa olmaz koşulu, adil rekabet şartlarının tesis edilmesi ve korunması olduğunu anlatan Özilhan, “Adil rekabetin önemli bir ayağı da kamu ihaleleridir. Mevzuattaki son değişikliklerden sonra, kamu ihaleleri, yerli üretimi, bölgesel kalkınmayı ve teknolojik gelişmeyi teşvik etmekte etkin bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. İhalelere katılımın ve rekabetin artırılmasında elektronik ihaleler de etkili olmuştur. İdareye çok fazla takdir hakkı tanıyan ve yoruma müsait mevzuattan kaçınılması, kamu ihalelerine katılımı ve rekabeti artıracak ve adillik, şeffaflık, denetlenebilirlik ilkelerinin daha iyi hayata geçirilmesine zemin yaratacaktır.  Bu çerçevede, sağlam bir ekonominin ön koşulunun, hukukun üstünlüğü ilkesinin bağlayıcılığı olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» TÜBİTAK’tan milli ve özgün teknolojilere destek
» Tarım makineleri ihracatında hedef 800 milyon dolar
» Ekim ayında kurulan şirket sayısı arttı
» “Motorinde indirim için fazla beklenmemeli”
» Sanayi üretiminde yüzde 2,7 azalma
» Toplam ciro endeksi yüzde 32,3 arttı
» Yılda 12,4 kilogram kırmızı et tüketiyoruz
» Kaplan, “Daha iyisi için geliyoruz”
» Ekonomi, yerli ve yenilebilir enerji ile sürdürülebilir
» Özgörkey Otomotiv’den BMW, Mini, Land Rover ve Jaguar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni