• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İş dünyası ‘Yeşil Seferberlik’ ilan etti

30 Temmuz 2021 Cuma 17:00
12
14
16
18

İş dünyası ‘Yeşil Seferberlik’ ilan etti


           HABER MERKEZİ      
     Türkiye’nin 21 farklı noktasında çıkan ve kontrol altına alınmaya çalışılan yangınlarla mücadele için iş dünyası tek yürek oldu. Birçok şirket yangını söndürmek için gerekli ekipman ve yangın sonucu kaybedilen ormanlık bölgelerin ağaçlandırılması için yeşil seferberlik desteği veriyor. Bu kapsamda dün itibariyle zarar gören bölgelerin tekrar ağaçlandırılması için TEMA Vakfı ‘Hep birlikte, yaşamı da umudu da yeniden yeşerteceğiz!’ kampanyasını başlattı. Öte yandan sosyal medya hesabından açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yerleşim alanlarını da etkileyen yangınlarda mağdur olan hanelerin acil ve temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla Adana’ya 3 milyon 500 bin TL, Antalya’ya 5 milyon TL, Mersin’e 5 milyon TL ve Osmaniye bir milyon TL kaynak aktarıldığını açıkladı.

TOBB’tan 5 milyon TL destek
     Yangından zarar gören ormanlara ağaç dikilmesi için destek verdiklerini duyuran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), “Yanan ormanlarımızı eski haline kavuşturmak ve daha yeşil bir Türkiye için 5 milyon TL destek veriyoruz. Milletimizin yanındayız. Birlikten güç ve umut doğar” dedi.

Yangından zarar gören ormanlara ağaç dikilecek
     Sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımla, devam eden ‘Yeşilin Başkenti’ projesi üzerinden ‘Türkiye’ye Nefes Ol’ adıyla yeni bir kampanya başlattıklarını duyuran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ormanlarımız yeşersin, canlarımıza can olsun diye yangın bölgelerine fidan desteğinde bulunacağız. Sizin desteklerinizi ise yangın bölgelerindeki belediyelerle buluşturacağız” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi de gerekli ekip ve ekipman desteği ile sürece destek oluyor.

“Daha yeşil bir Türkiye’yi hep beraber inşa edeceğiz”
     Ağaçlandırma seferberliğiyle ilgili açıklamada bulunan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Bu ülkenin değerlerini dünyayla buluşturan sahadaki neferleri olarak; bugün de sahadayız. Kimsenin endişesi olmasın, değer üzerine değer inşa etmek; bu ülke için köklü bir gelenek. Gelecek nesillere miras bırakacağımız daha yeşil bir Türkiye’yi hep beraber inşa etmek için ihracatçılarımızı yangınlarda kaybettiğimiz ormanlık bölgelerde fidanları toprakla buluşturmaya davet ediyoruz. TİM olarak, 100 bini aşkın ihracatçılarımız adına yeşil büyümeye, yeşil geleceğe odaklanmış cennet vatanımızda ağaçlandırma seferberliği başlatıyoruz” ifadesinde bulundu.

Uçak ve helikopter filomuzu genişletmeliyiz
     Orman yangınlarına anında ve etkin müdahale için uçak filomuzu genişletmemiz gerekliliğinin ortaya çıktığına işaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Yanan ormanlarımızı imece usulü tekrar yeşertelim, orman yangınlarına karşı uçak ve helikopter filomuzu genişletelim” çağrısında bulundu.

Yeşil Bir Türkiye İçin 100 Bin Fidan Dağıtımı
     Türkiye için kampanya başlatan Bambum şirketi, 100 bin fidan dağıtımında bulunduğunu aktaran Bambum, “Türkiye’nin 81 ilinde bulunan 500’ü aşkın bayisinde ücretsiz bir şekilde temin edilecek fidanlarla, Türkiye’nin ormanlık alanları yeniden yaşam bulmaya hazırlanıyor” sözlerine yer verdi.

“İhtiyaç malzemelerini teslim etmek üzere yola çıkardık”
     Migros, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Kurtarma Ekipleri ile koordineli olarak ihtiyaç malzemelerini gerekli tüm bölgelere teslim etmek üzere yola çıkarttıklarını açıkladı.

“Fidan bağış kampanyası başlattık”
     Yanan bölgeleri tekrar yeşertmek için harekete geçtiklerini ifade eden Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, “TMB üyeleri fidan bağışı kampanyası başlattı. Gelecek nesillerden ödünç aldığımız doğamızı korumak, ülkemizin yanan akciğerlerini yeniden hayata döndürmek hepimizin ortak görevi. Üyelerimiz birlikte bu sorumluluk bilinciyle fidan bağışı kampanyamızı başlattık” dedi.


+ Benzer Haberler
» Kılıçdaroğlu: Türkiye’yi değiştiren siz gençler olacaksınız
» Simya Metal 7. TSYD İzmir Turnuvası’nı Arkas Spor Kazandı
» Vefat eden sayısı tekrar 200’ün üzerine çıktı
» Vefat sayısı 19 Ağustos’tan beri ilk kez 200’ün altına indi
» Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi
» Lisanslı Harita Kadastro Mühendislerinin hizmet esasları belirlendi
» Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor
» Boeing, Çin’den 1 trilyon 470 milyar dolarlık talep bekliyor
» Çelik sektörü çıtayı 22 milyar dolara yükseltti, ihracatçısını ödüllendirdi
» Konaklama tesisleriyle ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni