• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İş dünyası kur artışından tedirgin

24 Kasım 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

İş dünyası kur artışından tedirgin


   ► İş dünyası, kur artışından ziyade kurda istikrar olmamasının daha büyük bir sorun olduğunu ifade ediyor

           KÜBRA TOPAL      
     Eylül sonunda 8,88 TL seviyesinde olan dolar kuru, 21 Ekim’de Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 18’den yüzde 16’ya düşürmesi sonrasında Türk Lirası karşısında hızla yükselmeye başladı. 18 Kasım’da faizin yüzde 15’e düşmesiyle birlikte dolar 13 TL’nin üzerini gördü. Dolar kuru yaklaşık 1,5 aylık süreçte yüzde 50’ye yakın seviyede değişime uğradı. Döviz kurlarındaki oynaklık, emlak ve otomobil başta olmak üzere piyasalarda dengeleri altüst etti. Evini ve aracını satmak isteyenler, fiyatların daha da artabileceği öngörüsü ile beklemeye geçti. Döviz kurlarının Türk Lirası karşısında aşırı değerlenmesi kağıt, ambalaj ve gıda sektörlerinde de tedirginlik yarattı. Konuyla ilgili açıklama yapan iş dünyası, kur artışından ziyade kurda istikrar olmamasının daha büyük bir sorun olduğunu belirtti.

“KURDAKİ DALGALANMA EKONOMİYE BÜYÜK YARALAR AÇAR”
     Döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmadan dolayı toplumun her kesimi gibi, ihracatçıların da büyük tedirginlik yaşadığını vurgulayan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Ticari hayat çok gerildi. İhracatçılar olarak fiyat veremiyoruz ve mal alamaz noktaya geldik. Üretim ve ihracat durmak üzere. Türk ekonomisinde ham madde, enerji, lojistik başta olmak üzere pek çok girdi dövize endeksli. Dövizde bir günde yüzde 10-15 aralığındaki dalgalanma baş edilebilecek bir dalga değil. Bu dalgalanma hem işletmelerimize, hem de ekonomimize büyük yaralar açar” diye konuştu. İşletmelerin özsermayelerinin eridiğini vurgulayan Eskinazi, “Bundan sonraki aşamada bankalar kredi veremez noktaya gelecek. Gelinen nokta iş dünyasının çözüm bulabileceği noktayı çoktan geçti. Acil önlem alınmalı. Politikacılar birlikte çözüm üretmeli” dedi. Eskinazi, kamuoyunda, döviz kurlarının TL karşısında değer kazanmasından ihracatçıların mutlu olduğu ile ilgili bir yanlış algı olduğunu söyledi.

“ÇÖZÜM İÇİN YERLİ ÜRETİMİ ARTIRMALIYIZ”
     Kur artışından ziyade kurda istikrar olmamasının daha büyük bir sorun olduğunu belirten İzmir Ticaret Odası (İZTO) Gıda İmalat ve Toptan Ticaret Grubu Komite Başkanı Selim Cemil Gökçen, “İç piyasada iş yapanlar için enflasyonun kurla beraber artması işleri azaltıyor. Turizm ve ihracat yapan firmalar için kur artışı dışarıdan olumlu gibi gözükebilir. Ama bunların girdileri tamamen döviz bazlı, bu yüzden ihracatçı ve imalatçı için kur artışı olumlu değil ancak mevcudu koruyabilirler. İç piyasada iş yapanların ise durumları gerçekten kötü. Çünkü kur artıkça insanlar daha az tüketiyor, daha az kafeye ve daha az tatile gidiyor. İnsanlar daha az harcadıkça iş yapanlar için cirolar azalıyor ve karlılık düşüyor” diye konuştu.
     Bazı marketlerin belli ürünlerden 1 tane alınabilir yazılarını sosyal medyada gördüğünü dil getiren Gökçen, “Herhangi bir markete gittiğimde böyle bir durumla karşılaşmadım. Üyelerden de bana böyle bir şikayet gelmedi. Tedarik konusunda büyük bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Çünkü şeker, ayçiçek yağı, salça bunlar bir şekilde bulunabilecek ürünler. Ama sosyal medyada bu ürünler tükenmiş şeklinde yayınlanıyor. Bu durumda fiyatların artması insanlarda sanki bu ürünler yokmuş, kıtlık varmış veya karaborsa olacakmış gibi algıları ortaya koyabilir. Örneğin, ayçiçeği yağında tükettiğimizin yaklaşık yüzde 50’sini üretiyoruz. Kalanını Türkiye olarak ithal ediyoruz. Dünyada son 1 buçuk senede ayçiçeği fiyatları da arttı. Ayrıca biz de yüksek dolar kurundan ithal ediyoruz. Pahalılık söz konusu olabilir ama kıtlık olacağını sanmıyorum. En büyük sorun arzda yaşanan sıkıntılar ama bu sorunların kısa vadede çözümü zor. Çözüme ulaşmak için yerli üretimi artırmalıyız. Bu konuda bakanlık nezdinde çalışmalar yapılıyor diye biliyorum ama kısa vadede çözüm bulunabilecek bir konu değil” ifadelerini kullandı.

“PİYASANIN KURLARI KABUL ETMESİNİ İSTİYORUZ”
     Ham madde sıkıntısına değinen İzmir Ticaret Odası (İZTO) Kağıt ve Ambalaj Grubu Meclis Üyesi Mustafa Tüzün, “Ham madde bulunamıyor diye 4’te 1’i mal alırken, kalanı bir gram mal almadı. Herkes satışı kapatırken biz satışı açık bıraktık. Anlık serbest kur kanalıyla parasını yollayan kişiye malını verdik. Diğer insanlar gibi kur yükselecek, ürün daha çok değerlenecek diye malları bekletmedik. Fakat bugün mesela telefon çalmıyor satışlar resmen durdu. Satışları biz durdurmadık yani insanlar ne yapacağını bilmiyor” diye konuştu.  
     Ambalajda ise satışların devam edeceğini söyleyen Tüzün, “Çünkü ambalaj sektörde devamlı hareketli. Sonuçta ihracat yapılıyor ve ürünleri kutunun içerisine koymak zorundalar. Yani ambalaj hareketlidir hiçbir zaman durmaz. Fiyatlara baktığımızda dünyada her şey değişiyor. Kağıt sektöründe fiyatlar yüzde 60 arttı. Ama dünyanın her tarafında bu rakamlar yüzde 60-70 oranında arttı. Kağıtta çok ciddi problem var, üretim çok düştü. Bizdeki ham maddenin olmamasının en büyük etkeni 2022 senesi için Türkiye tarafından verilen bütçe yüzde 30’sa yüzde 10’lara düştü. Çözüm olarak piyasanın oturmasını bekliyoruz. Yani piyasanın kurları kabul etmesini istiyoruz. Çünkü bizim ürünlerin tamamı ithal ve döviz fiyatları bizim için önemli” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Sanayiciye gece yarısı zam şoku
» Turizmciler 2022’den umutlu
» Poşet bedeli ile çevre fonu kurulsun!
» Ayçiçek yağı fiyatı döviz kuruna takıldı
» ‘Gevrek’ ham madde zamlarına direniyor
» “Yeşil altyapı çalışmaları yavaş ilerliyor”
» Türkiye organik tarımı ‘HappyVillage’ ile tanıyor
» “Nükleer çöplük haline geleceğiz”
» İzmir’de ekmeğin fiyatı 2,50 TL
» Girdi artışı tavuk üreticisini çıkmaza soktu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni