• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İş dünyası faiz indirimini değerlendirdi; “İndirim piyasaları canlandıracak”

13 Aralık 2019 Cuma 15:00
12
14
16
18

İş dünyası faiz indirimini değerlendirdi; “İndirim piyasaları canlandıracak”

           HABER MERKEZİ     
    Merkez Bankası’nın 200 baz puanlık faiz indirimine ilişkin iş dünyasının temsilcileri değerlendirmelerde bulundu. Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Merkez Bankası’nın Temmuz, Eylül, Ekim aylarındaki faiz indirimlerinin ardından yılın son ayında yaptığı 200 baz puanlık indirimin iş dünyasının 2020 yılına daha umutlu girmesine yol açtığını söyledi. Baran, “Rant ekonomisine fırsat vermeyen Merkez Bankası, gelecek yıl reel ekonominin çarklarının daha da güçlü dönmesi için zemini uygun hale getirdi. Bu tablo karşısında özel bankalar da üzerine düşeni yapmalı” dedi.
     ATO Başkanı Baran, Para Politikası Kurulu’nun Temmuz ayında yaptığı 425 baz puanlık faiz indiriminin ardından Eylül ayında 325 baz puan, Ekim ayında 250 baz puan faiz indirimi yaptığını hatırlatarak, Aralık ayı toplantısında gerçekleşen 200 baz puanlık faiz indirimiyle toplam bin 200 puanlık indirim gerçekleştirdiğini söyledi. MB tarafından yapılan faiz indirimlerinin, yatırım ve üretimin önündeki engellerin kaldırılması anlamına geldiğini de ifade eden Baran, “Reel sektör için umut olan Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı, 2020 yılı için de yatırım ve üretim ortamının devamını sağlayacak” dedi. 

“İlk çeyrekten sonra indirimler yeniden başlar”
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, Merkez Bankası’nın 200 baz puanlık faiz indiriminin piyasa beklentilerine paralel gerçekleştiğini belirtti. Son dönemde yapılan faiz indirimleri ile piyasada bir hareketlenme yaşandığını kaydeden Çetinkaya, “Son çeyrekte yapılan faiz indirimlerini göz önünde bulundurursak 4’üncü çeyrek ve 2020 yılı büyüme rakamları beklentinin de üstünde gerçekleşebilir” dedi.
     “Cari enflasyon ile gelecek yıl enflasyon beklentilerine bakacak olursak Merkez Bankası politika faizi ile aradaki farkın azaldığını görebiliriz.” diyen Çetinkaya, “Bu da reel faiz vermeye devam edeceğini belirten Merkez’in son dönemlerde yaptığı 1200 baz puanlık faiz indirimlerinde yavaşlamaya gideceğini gösteriyor. Ayrıca bir önceki Para Politikası Kurulu (PPK) metninde yer alan para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon ile güçlü uyumlu olduğunu belirten Merkez’in burada güçlü kelimesini kaldırarak sadece uyumlu olduğunu belirtmiş olması da faiz indirimlerinde yavaşlama sinyali olarak algılanabilir. Faiz indirimleri 2020 yılının ilk çeyreğinden sonra başlayabilir” şeklinde konuştu.

“Yatırımcı iştahı artacak”
     Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin etkisinin 2020 yılında daha net bir şekilde görülmeye başlanacağını belirten Çetinkaya, önümüzdeki yıl yatırım iştahında bir artış beklediklerini ve buna paralel olarak da yatırımların artacağını söyledi. Çetinkaya, şöyle devam etti:
     “İlk 2 çeyrekte daralan hanehalkının tüketim harcamaları üçüncü çeyrekte yön değiştirdi ve yukarı döndü. Ayrıca inşaat sektöründe yıllık bazda 5 çeyrektir devam eden daralma da konut kredileri faizlerinde başlayan düşüşler sonucunda üçüncü çeyrekte az da olsa arttı. Faiz indirimleriyle gerileyen kredi faizlerini de göz önüne alırsak son çeyrekte bu kalemlerde genişlemenin devam edeceğini beklemek yanlış olmaz. Ayrıca reel sektörün bir süredir ellerinde bulunan stokları üzerinden iş yaptığını biliyoruz. O stokların da neredeyse sıfıra yaklaştığını göz önüne alırsak, Merkez’in hamleleriyle talepte yaşanan yükseliş ve yatırımların kredi maliyetlerindeki düşüş ile ara malı ithalatının artışı, yatırımları pozitif etkileyerek piyasaların canlanmasını sağlayacak. Öte yandan ticaret savaşlarında son dönemde gelen olumlu haberler ve azalan riskler ekonomide dipten dönüşün gerçekleştiğini ve ihracattaki toparlanmanın süreceğinin işaretlerini veriyor.”

“TL’de risk oluşmaması için minimum reel faiz gerekiyor”
     Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu yaptığı değerlendirmede, “2020 yılında Türkiye’nin beklenen yüzde 3’ün üzerinde büyüme oranını yakalaması için atılan bu adım bu yılın en son adımıdır. Enflasyonda yüzde 9 gibi tek hanenin yakalanması ile birlikte 2020’de faiz düzeyinde daha aşağıların görülmesi de mümkün olacaktır. Uzun süredir tekrarladığımız üzere, uzun soluklu yapısal reformlarla desteklendiği takdirde faiz indirimlerini olumlu karşılıyoruz. Bundan sonra çok fazla marjımız kalmadı. İleride TL için bir risk oluşmaması için minimum bir reel faiz gerekiyor. Dünyada ciddi rakiplerimiz var, ihtiyacımız olan sermayeyi çekmek için onların yanında dezavantajlı duruma düşmememiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Palandöken: “Faiz indirimini piyasalar olumlu algılayacak”
     Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası’nın 200 baz puan indirimini olumlu olarak değerlendiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık repo faizinde 200 baz puan indirime gitti. Bu indirimi piyasalar olumlu algılayacaktır. Bu olumlu algılama kredi faizlerinin inmesi ile piyasalarda rahatlama olacak. Bu da enflasyona olumlu yönde yansıyacak kısa sürede tek haneli enflasyona dönülecektir” dedi.

“MB piyasaları canlandıracak adımları atmaya başladı”
     Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şube Başkanı Şerafettin Gücü, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de risk algısının değiştiği bir ortama kayıtsız kalamayacağını belirterek, genişlemeci politikaların tezahürü olarak faizlerin düşmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Gücü, “Küresel çapta jeopolitik risklerde ciddi artış var. Türkiye risk algısının değiştiği bir ortama kayıtsız kalamazdı. Genişlemeci politikaların tezahürü olarak faizlerin düşmesi kaçınılmazdır. MB yerinde karar vererek ülkemizde yatırım ortamını kilitleyen yüksek faize dur diyerek, piyasaları canlandıracak adımları atmaya başladı. İş dünyası olarak bu kararı yerinde buluyoruz. Bu karar ile birlikte yansımalarını önceden gördüğümüz üzere piyasalardaki canlanma artarak devam edecektir” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Modanın kalbi İzmir’de atıyor
» İhracatçılara TL kredilerinde faiz indirimi müjdesi
» Tavas, Egeli gıda ihracatçılarının üretim merkezi olacak
» Palandöken, “Meslek öğrenmek genç işsizliği bitirir”
» “Üyelerimiz depolara ilaç sevkiyatını aksatmadan sürdürmektedir”
» Başkan Gümrükçü: Çiğli’de değişimi başlatacağız
» Yerel esnafa sahip çıkalım
» Antik Smyrna Agorası’na modern giriş
» Küçükbaş hayvancılığa milli ve yerli teknolojik destek
» Başkan İduğ’dan amatörlere müjde; Yusuf Tırpancı Sahası ve Şehir Stadı tamamen yenileniyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2020
  Ticaret 21.01.2020
  Ticaret 20.01.2020
  Ticaret 18.01.2020
  Ticaret 17.01.2020
  Ticaret 16.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni