• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Irak sorunu anaç tavukları kesime gönderdi

12 Haziran 2019 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

   ► Türkiye’nin yumurta ihracatında yüzde 80’lik payı olan Irak’ta yaşanan sorunlar, yumurtacıları zora soktu.

     Tavukçuluk sektörünün en büyük ihracat pazarlarından biri olan Irak, 5 Ağustos’tan itibaren tavuk ürünleri, donmuş kanatlı hayvan etleri ve sakatatlarından alınan yüzde 10’luk verginin yüzde 50’ye yükseltilmesine karar verdi. Irak’ta yaşanan anlaşmazlıkların sektörü büyük oranda olumsuz etkilediğine dikkat çeken Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, “Sorunun kısa bir sürede çözüleceğine inanıyoruz. Şu an fiyatlar aşağıya düştü, yumurta tavukları kesime gönderiliyor. Yumurta satışları yem giderlerini karşılayamaz hale geldi. Bu konuda ciddi endişelerimiz var” dedi.

     Kuzey Irak ve Güney Irak arasında yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı Irak Hükümeti’nin vergiyi yükseltme kararı aldığını ifade eden Girit, “Yumurta ihracatımızın yaklaşık olarak yüzde 80’ini Irak’a gönderiyorduk. Erbil Hükümeti ve Bağdat Hükümeti arasında yaşanan fikir ayrılığı ihracatımızı önemli ölçüde etkiledi. Karardan önce, haftada 200 ile 300 tır arasında yumurta ihracatı yaparken yumurta gönderirken, ihracat ve iç piyasada fiyatlar aşağıya çekildi. Bazı firmalar teknik iflastalar. Yumurta tavuklarını kesime gönderiyorlar” diye konuştu.

“Özel sektör ve devlet iş birliği yapmalı”
     Kuzey Irak’a giden yumurtaların çoğunun Güney Irak’ta tüketildiğini ve Güney Irak’ın da tükettiği yumurtaları doğrudan kendilerinin almak istediklerini ifade eden Girit, “Erbil’deki toptancılar ise dış ticaret dengelerinin eski düzende devam etmesini istiyor. Yakın zamanda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve sektör temsilcileri Bağdat’ı ziyaret ederek sorunların çözümü için bir araya gelecekler. Türkiye’deki yumurta ihracatçılarına olumsuz yansıyan bu sorun bir an önce çözülmelidir, çünkü onların arz – talep dengesini bozuyor. Özel sektör ve devlet iş birliği yaparak bu sorunun üstesinden gelmelidir” ifadelerini kullandı.

“Firmalar iflas ediyor”
     Yumurta ihracatının 400 milyon doların üzerinde olması ve bunda Irak’ın büyük bir paya sahip olması, Irak’ta yaşanan anlaşmazlıkların sektörü büyük oranda olumsuz etkilediğine dikkat çeken Girit, “Sorunun kısa bir sürede çözüleceğine inanıyoruz. Şu an fiyatlar aşağıya düştü, yumurta tavukları kesime gönderiliyor. Yumurta satışları yem giderlerini karşılayamaz hale geldi. Bu konuda ciddi endişelerimiz var. Bazı firmalar teknik iflastalar, bazıları iflasını açıkladı bazıları da yakın bir tarihte açıklarlar” dedi.

“Oyun kurucular, eli yeniden karmak istiyor”
     Irak’ın kendi üreticisini korumak için vergileri arttırdığı gibi yanlış bir algı yaratıldığının altını çizen Girit, “Irak’ta ham madde sorunu var, teknikleri oldukça geri, şartları uygun değil, dolayısıyla gerçek sebep bunlar değil. Gerçek sebep, kendi içlerinde oyun kurucuların eli yeniden karmak istemesidir. Kuzey Irak’ın elindeki hakimiyetin Güney Irak’a kayması gibi bir beklenti var. Bu beklentinin ne ölçüde gerçekleşeceğini hep birlikte ay sonunda göreceğiz. Sorunun uzun süreceğini düşünmüyorum, çünkü yumurta stoklanacak bir ürün değil. Dolayısıyla yumurta sektörünün bir avantajlı tarafı da var. Bu sorun sektör temsilcileri başta olmak üzere herkes tarafından ciddiye alınması gereken büyük bir problemdir. Bu problem zamana bırakılacak bir konu değildir. Tavuk bir saatten sonra yem değil, sermaye yer. Bunun için bir an önce firma sahipleri ve devletin birlikte akıllı bir yol üretmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“VIV Türkiye’yi çok önemsiyoruz”
     Bugün başlayan ve 15 Haziran’a kadar sürecek olan VIV Türkiye 2019 - 9. Tavukçuluk ve Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarı ile ilgili konuşan Girit, “Tavukçuluk fuarı çok önceden programlanan ve sektörün en önemli fuarlarından bir tanesidir. VIV Türkiye’yi, sektörde yeni gelişmelerden haberdar olmak ve sektördeki paydaşların bir araya gelmesini çok önemsiyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!
» “Topraksız ve dikey tarımı yapay zekâ ile birleştirdik”
» “Haziran ayında konut satışları artmaya başlar”
» Normalleşme hal fiyatlarına da yansıdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni