• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İplikçi, ithalata karşı önlem talep ediyor

12 Nisan 2017 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

İplikçi, ithalata karşı önlem talep ediyor

   ► Sektör temsilcileri, son dönemde haksız rekabet ile mücadele edemeyen birçok üreticinin faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldığını söylüyorlar

           SEDA GÖK / ANKARA     
     İplik sektöründe herhangi bir korunma önlemi uygulanmıyor. İthalat baskısı her geçen gün artan iplik sektöründe, kumaş ve nihai tekstil ürünleri ithalatında ilave gümrük vergileri ile korunmasına rağmen iplik sektöründe böyle bir koruma önlemi bulunmuyor.
     Özellikle pamuk ipliği ve suni sentetik ipliklerde artan ithalat ve haksız rekabet baskısı yurt genelinde kayda değer yatırımlar ile kurulmuş üretim tesislerini tehdit ettiğini belirten sektörün kanaat önderleri, son dönemde bu haksız rekabet ile mücadele edemeyen birçok üreticinin faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldığını dile getiriyor.
     Ağırlıklı iç piyasadaki talebe yönelik üretim yapan iplik sektörü, 2016’nın ilk 10 ayında 1.3 milyar $ ihracat yaptı. Aynı dönemde sektördeki dış ticaret açığı, 1 milyar $ olarak gerçekleşirken, sektörün ithal ettiği pamuk miktarı ise 650 bin ton idi.

     Teknik tekstil talebi arttırıyor
     Bu süreçte sektörde dikkat çeken alanlardan biri de katma değerli ürün grubunun temelini oluşturan teknik tekstil. Yeni uygulamalarla ipliği farklı özelliklerde üreten firmalar, ihracatta da rekabet gücünü arttırıyor.
     Ar-Ge çalışmalarına da odaklanan sektör temsilcileri, katma değerli ürün gamının Türkiye’yi küresel iplik ihracatında üst sıralara yükselmesinde önemli bir rol üstleneceğinde birleşiyorlar. TİM verilerine göre Türkiye’nin tekstil ürünleri ihracatından yüzde 17 pay alan iplik sektörü, 2016‘nın Ocak-Ekim döneminde yüzde 0,5 gerileyerek, 1,3 milyar dolarlık ihracat yaptı.
     2016’nın ilk 10 ayında üretilen 2,6 milyon ton ipliğin yüzde 84’ünü iç pazara aktaran sektör, geri kalan yüzde 16’lık kısmı ise ihraç etti. İhracattaki gerilemede komşu ülkelerde yaşanan sıkıntılı sürecin etkili olduğunu belirten sektör temsilcileri, bu yıl ise daralmanın yerini yavaşta olsa yükselişe bıraktığını söylüyorlar.

     İplikçi destek ve teşviklerin yükseltilmesini istiyor
     Türkiye’de 1990 yılında 1 milyon ton pamuk üretimi gerçekleştirirken, bugün itibarıyla söz konusu rakamın 650 bin tonlara düştüğünü görülüyor. Türkiye’nin pamuk ihtiyacı ise 1,3 milyon ton seviyesinde. Üretimdeki açık ise ürettiği kadar pamuk ithal eden bir yapıyı beraberinde getiriyor. İplik sektörünün hammaddesi olan pamuğun dışa bağımlılığını azaltmak adına pamuk üretimi artırılmasına yönelik destek ve teşviklerin yükseltilmesi gerekiyor.
     İthalat baskısı her geçen gün artan iplik sektöründe, kumaş ve nihai tekstil ürünleri ithalatında ilave gümrük vergileri ile korunmasına rağmen iplik sektörünün herhangi bir korunma önlemi uygulanmıyor. Özellikle pamuk ipliği ve suni sentetik ipliklerde artan ithalat ve haksız rekabet baskısı yurt genelinde kayda değer yatırımlar ile kurulmuş üretim tesislerini tehdit ettiğini işaret eden sektör temsilcileri, son dönemde bu haksız rekabet ile mücadele edemeyen birçok üreticinin faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldığını dile getiriyor

     Türkiye’nin ihracatında italya ağırlığı
     İplik ihracatında 2016 yılında 169 milyon dolar ihracat değeri ile en fazla ihracatın İtalya’ya yapıldığı görülüyor. İtalya’nın ardından ikinci sırada 102 milyon dolarla Belçika ve 100 milyon dolarla İngiltere üçüncü sırada geliyor. Bu üç ülkenin iplik ihracatı içindeki payının yüzde 28’i oluşturduğunu anlatan kanaat önderleri, Avrupa Birliği ülkelerine yapılan iplik ihracatının katma değerli ürünlerden oluştuğunu vurguluyorlar. Aynı dönemde Türkiye iplik ithalatı bir önceki döneme göre yüzde 9 artarak, 2.6 milyar dolar değerinde gerçekleştiği görülürken; Çin, Hindistan ve Endonezya’dan yapılan iplik ithalatı toplam ithalattan yüzde 51.5’lik pay alıyor.
     İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) ve Örme Sanayicileri Derneği’nden (ÖRSAD) alınan bilgilere göre 2016 yılının ilk 10 aylık döneminde sektörde 410 bin tonluk ihracat yapıldı. Küresel iplik ihracatında yüzde 3,4 payı ve 1.6 milyar dolarlık ihracat değeri ile sekizinci sırada yer alan Türkiye, ayrıca 2016 yılının ilk 10 ayında 1 milyon tonluk iplik ithalatı gerçekleştirdi. İthalatta bir önceki yıla göre yüzde 9’luk artış yaşandığı bilgisini veren uzmanlar, Rusya ile yaşanılan ambargo sorununun ortadan kalkması, İran gibi alternatif pazarlar ve katma değerli ürün gruplarıyla ihracatın ithalatı karşılama oranının orta vadede artacağı değerlendirmesini yapıyor.

     Suni elyaf ve ipliğine yönelik yatırıma odaklanıldı
     Sektörde iplik hammaddesinde önceki yıllarda pamuk ipliği üretimi ağırlıktayken, 2014 yılı sonu itibarıyla pamuk ipliği üretimi ve suni sentetik iplik üretimi oranı aynı seviyeye ulaştı. Bugün Türkiye’nin pamuk ipliği üretimi toplam iplik üretiminin yüzde 52’sini oluşturuyor.
     Ayrıca teknik tekstil sektöründe de artan üretim, yeni yatırım ihtiyaçlarını beraberinde getiriyor. Şirketler özellikle teknik tekstil üretimine yönelik elyaf ve iplik üretimine yönelik yatırım yapmak istiyor ve bu alana odaklanıyor. Hali hazırda teknik tekstilin, sektörde büyüme potansiyeli en yüksek alan arasında bulunduğuna vurgu yapan sektör temsilcileri, bu alana yönelik verilecek her türlü desteğin katma değerli ürün ve ihracat olarak geri döneceğinde birleşiyorlar.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik yüzde 10.1’e geriledi
» Bütçe 5 ayda 20,5 milyar TL açık, Mayıs’ta 2,7 milyar TL fazla verdi
» Tarımda istihdam Mart ayında 5 milyonu aştı
» Perakende satış hacmi %8 arttı
» Hayvancılık ithalatında rekor artış yaşandı
» 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde sıra Ensemble Raro’da
» Onlar emekli olmak için 60 yıl çalıştı
» Pegasus’un İzmir-Kiev uçuşları başlıyor
» Buğday üretiminde iklim bilmecesi
» “Artık İYİ Parti gerçeği var”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.06.2018
  Ticaret 18.06.2018
  Ticaret 14.06.2018
  Ticaret 13.06.2018
  Ticaret 12.06.2018
  Ticaret 11.06.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni