• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İnsan ve gazeteci kimliğiyle Uğur Mumcu anıldı

09 Eylül 2019 Pazartesi 11:00
12
14
16
18

İnsan ve gazeteci kimliğiyle Uğur Mumcu anıldı

           SERCAN ENGEREK     
     Menemen Belediyesi’nin düzenlediği panelde TBMM eski Başkan Vekili Güldal Mumcu ve gazeteci yazar Ali Sirmen insan, dost ve gazeteci yönleriyle Uğur Mumcu’yu anlattı. Sirmen, Mumcu’nun dayanışmacı yanına dikkat çekerken, Güldal Mumcu eşi Uğur Mumcu’nun büyük bir tedirginlik içinde yaşadığını ama o gerginliği evde hiç hissettirmediğini söyledi.
     Menemen Cumhuriyet Meydanı’nda gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu’nun moderatörlüğünde “Uğur Mumcu Gazeteciliği ve Devrimciliği” konulu bir panel gerçekleşti. 24 Ocak 1993’te arabasına konulan bombanın infilakı sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu’nun eski arkadaşı gazeteci yazar Ali Sirmen ve TBMM eski Başkan Vekili Güldal Mumcu’nun konuşmacı olduğu paneli Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ve ilçe sakinleri izledi.

“O kaban Uğur’un cenazesinde giyildi”
     Sirmen, “Uğur Mumcu İstanbul’a geldiğinde bizde kalırdı” diyerek aralarında geçen bir espriyi paylaştı: “O dönem eşim Mine de çalıştığı için saat dokuza doğru evden çıkıyordu. Öncesinde kahvaltı telaşı tabiî. Uğur Mumcu saat 08.30 oldu mu telefonun başına geçer, numaraları çevirir, telefonu açan kişiye ‘canım’ der. Onun bunu söylemesinden ben telefona Güldal mı ya da çocuklar mı çıktı anlardım. Uğur telefonda konuşurken Mine beni odaya çağırır. ‘Bak görüyor musun işte: İyi aile babası böyle olur’ diye Uğur’u bana örnek gösterirdi. Bir gün dedim ki ‘Uğur yapma, kötü örnek oluyorsun. Sen Mine evden çıktıktan sonra telefon et.’ Güldü ama ertesi gün yine 08.30’da telefonun başına geçti.”

     Yazar Sirmen, “İstanbul’da bir ocak ayıydı. Öğrenciler sömestr tatiline çıkacaktı. Uğur yanıma geldi. ‘Çocuklara karne hediyesi olarak kaban aldım dedi.’ Özgür’le, Özge o kabanı ilk defa Uğur’un cenazesinde giydi” diyerek buruk hatıradan bahsetti.
     Ali Sirmen, Uğur Mumcu’nın dayanışmacı bir insan olduğuna dikkat çekti. Sirmen sözlerini şöyle sürdürdü: “Uğur Mumcu gazeteci olarak elinden geleni yapar, hiçbir zaman haberi kendine saklamazdı. Aynı zamanda insan Uğur Mumcu olarak kim hapse, hastaneye düşse ziyaretine giderdi. Kim mahkemeye düşse gider duruşmaları izlerdi. Oradaki insanlarla dayanışma içine girerek ‘yalnız değilsiniz’ mesajını vermek amacını güderdi. Bazen bu insanlarla ilgili hayal kırıklığına uğradığı da olurdu ama hiç bu durumdan bahsetmezdi. Vala Nurettin ‘bu dünyadan Nazım geçti’ diye yazar, ben de aynı şeyi Uğur Mumcu için söylemek istiyorum.”

“Evde o tedirginlik telaffuz edilmezdi”
     Eşi Güldal Mumcu ise araştırmacı gazeteciliği Türkiye’de önemli bir noktaya taşıyan Mumcu’nun gazeteci tanımına vurgu yaptı. Uğur Mumcu’nun “Gazeteci, güç odaklarına karşı mücadele eden kişidir. Öğrendiği gerçekleri halkıyla paylaşan kişidir” tanımını hatırlatan Güldal Mumcu yaşanan tedirginliğin evlerinde hiç telaffuz edilmediğini sözlerine ekledi: “Böyle bir ilkeniz olunca elbet ki bazı kesimler sizi rahatsız eder. Tedirginlik yaratmaya çalışırlar. Uğur bize evde bu havayı hiç hissettirmezdi. Çocuklar babaları öldürüldüğünde ‘biz böyle bir olayın içinde olduğumuzu bilmiyorduk’ dediler.”

     Devlet yatırım bankasında çalışırken tedbir amaçlı işinden ayrıldığını dile getiren Mumcu, “Çünkü aynı saatte evden çıkıyorduk. Özgür o zaman çok küçük bir çocuk. Onu bırakmamız lazımdı kayınvalideme. Belli bir saatte evden çıkıp belli bir saatte eve geliyor olmak daha çok dikkat çekiyor. Yani her şey düzenli olunca pusu daha kolay olur. Bundan dolayı iş hayatıma son verdim. Evde destek olmaya çalıştım. Uğur’un olabildiği kadar huzurlu bir ortamda çalışmasını sağlamak benim önceliğim oldu. Tabii Uğur benim çalışma dünyasında ülkeye katkıda bulunacakken bana mani olduğunu düşündü. Rahatsızlık duydu” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Nisanda ihracat %41,4, ithalat %25 azaldı
» 2020 yılı ilk çeyrekte yüzde 4,5 büyüdük
» İş dünyası 2020’ye iyimser bakıyor
» Gürer: “Belediye başkanları, kendi ekibini belirleyebilmeli”
» Nisanda 40 bin 171 taşıt trafiğe çıktı
» Türk Eximbank’ın sendikasyon kredisi yenileme oranı %134 olarak gerçekleşti
» Karabağlar Belediyesi kahvehane esnafının da yanında
» Turizmciler yeni yılın planlarını şimdiden yapıyor
» Dijital liderler kobi’lere rehberlik etmeyi sürdürüyor
» Türkiye, genç işsizlik oranında dünya beşincisi oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni