• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İnşaat yatırımı yerine fabrikalar açılabilirdi”

04 Ekim 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18

“İnşaat yatırımı yerine fabrikalar açılabilirdi”

   ► Ateş: Türkiye’de son dönemdeki en büyük sorunlardan biri atıl yatırımların olmasıdır.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (İZSİAD) her ay düzenlediği geleneksel Çarşamba Toplantıları’nın Ekim ayı konuğu Capital, Ekonomist ve PCNet dergilerinin Yayın Direktörü ve ekonomi yazarı Rauf Ateş oldu. Zor Dönemde İş ve Ekonomi’ başlıklı sunumuyla Türkiye ekonomisinin genel durumunu, iş dünyasında konuşulanları, zor zamanları aşmada izlenmesi gereken yolları ve geleceğe dair öngörülerini aktaran Ateş, Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntının en önemli nedenlerinden birinin atıl yatırımlar olduğunu ifade etti.

“Üretim yerine inşaat ekonomisine ağırlık verildi”
     Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntılı dönemin nedeninin üretim ekonomisinin terk edilip inşaat ekonomisine ağırlık verilmesi olduğunu belirten Ateş, “Türkiye’de 2000’li yıllarda Ford yatırımı vardı orada 250 milyon dolara dev bir yatırım yapıldı. Aynı dönemde İstanbul da 250 milyon dolara mutlaka gökdelen yapan olmuştur. O gökdeleni yapan içini doldurmakla uğraşırken, Ford fabrikası Türkiye’nin en büyük ihracat merkezlerinden biri haline geldi. Dolayısıyla son dönemdeki en büyük sorun büyük atıl yatırımların olması. İstanbul’da değeri 1 milyar doları bulan kuleler var. Büyük paralar harcanmış ama içleri boş, satılmayı bekleyen konut var. Bunun gibi pek çok devasa inşaat yatırımına harcanan paralarla pek çok sektörde fabrikalar açılabilirdi. Üretim, istihdam ve ihracat olurdu” açıklamalarında bulundu.

“Geçmişte yaşanan krizler hızlı atlatıldı”
     İçinden geçtiğimiz dönemi anlamak için geçmişe bakılması gerektiğini söyleyen Ateş, Türkiye’nin 1994’teki borçlanma kriziydi. 2001 yılında banka kaynaklı bir kriz yaşandı. 2008’de krizin olma sebepleri daha karmaşıktı, bu bir dünya kriziydi ve Türkiye’nin burada etkisi yok denilebilecek kadar azdı. Türkiye geçmişte krizler yaşadı ama hızlı bir şekilde birkaç yılda aştı. Ancak bu kez durum farklı. Bu defa krizin odağında reel sektör var. Yüz binlerce şirket ve bunların çalışanları var. Bu kez toparlanma çok daha zor görünüyor” diye belirtti.

“Devlet bankası, bankalardaki batık kredileri toplayacak”
     Hükümetin, bankaları rahatlatmak ve kredi kullanımının önünü açmak için batık kredilerle ilgili bir çalışma yaptığı duyumunu da paylaşan Ateş, “Bankalardaki batık kredileri alıp bir devlet bankasında toplayacaklar. Emlak Bankası bunun için canlandırılıyor. ABD’deki krizi önemli ölçüde engelleyen yöntem bu oldu. Ben bunun konuşulduğunu duydum. Olma ihtimali var” diye konuştu.

“Atılması gereken 3 adım var”
     Türkiye’nin acilen atması gereken ilk üç adımın belli olduğunu kaydeden Ateş, bu adımları şöyle sıraladı: “Önce yurtta sulh, cihanda sulh yapılmalı. Beraberinde, başta Merkez Bankası olmak üzere ekonomin bağımsız kurumlarının rahat çalışması sağlanmalı; onların bağımsızlığı güçlü şekilde vurgulanmalı. Son olarak da yapısal reformlarla özgür ve demokratik ortam sağlanmalı. Bunlar, Türk ekonomisine içte ve dışta güveni yeniden tesis edecek adımlardır.”

 


+ Benzer Haberler
» “Güçlü sigorta kalkınmanın anahtarıdır”
» Brexit, İngiliz zincir mağazalarını olumsuz etkiledi
» Emekli ikramiyeleri 31 Mayıs’ta ödenecek
» Palandöken, “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
» Maden sahalarında artış sürecek
» IMF: Çin’e gümrük vergisinin maliyetini ABD üstleniyor
» EFD Başkanı Vurucu: “İvme Finansman Paketi’nin hedefi doğru”
» Norm Cıvata, EBSO 100 listesinde 13. sırada
» Türkiye Uluslararası Yönetim Asistanları Derneği kuruldu
» Ambalajın devine uluslararası ödül


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.05.2019
  Ticaret 25.05.2019
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni